top of page

Osteopatik Masaj Tedavisi


Osteopatik Masaj Tedavisi

Osteopatik masaj tedavisi tüm vücudu ve vücuttaki sorunları dikkate alır, vücudun kendini iyileştirebilmesi için anatomiyi ve fizyolojiyi nazikçe manipüle eder. Omurga dekompresyonuna ve yerinde olmayan kemiklere yoğun bir şekilde odaklanır. Spinal kompresyon, kaymış diskler, herniasyon, alt ve orta sırt ağrısı ve duruş sorunlarıdır. Ayrıca kronik yorgunluk sendromu, migren ve baş ağrılarını da tedavi etmek için uygulanabilmektedir.


Osteopatik masaj, vücuttaki sorunları gidermek için çeşitli teknikler kullanır ve tedaviye tüm vücut bakış açısıyla yaklaşır. Bu, yapısal dengeyi ve sağlığı sağlamak ve sürdürmek için vücudun yumuşak dokuları aracılığıyla kasları, kemikleri, eklemleri, organları ve fasyayı tedavi etmeyi hedefler.


Osteopatik Tedavi Yöntemleri


Osteopatik tedavi, palpasyon adı verilen nazik bir temel teknik kullanarak vücudun yapılarını ve ritimlerini tanımlar, değerlendirir ve tedavi eder. Bu alanda çalışan kişiler, onu diğer terapi biçimlerinden farklı kılan osteopatik palpasyonda profesyonel olmak için çok hafif bir dokunma duygusu geliştirirler.


İç Organ Manipülasyonu


İç organ manipülasyonu, vücudunuzun ağrı ve işlev bozukluğuna neden olan kısıtlamaları ve problemleri serbest bırakma yeteneğine yardımcı olan nazik bir manuel terapidir. Osteopatlar, karaciğer, dalak, böbrekler, mide, pankreas, bağırsaklar, mesane ve rahim dahil olmak üzere vücudun organlarını ve iç organlarını tedavi etmek için iç organ manipülasyonunu kullanır.


Hastalar bu organların bir veya birkaçında ağrı hissedebilir veya iç organlar olması gerekenden daha az esnek olabilir. Yapıların kendileri ve onları çevreleyen fasya (bağ dokusu), tam hareketi yeniden sağlamak için hafifçe hareket ettirilir. İç organ manipülasyonu ile tedavi edilen çoğu hasta, osteopatın yalnızca hafif baskısını hisseder, ancak osteopatik masaj tedavisi bir organın hareketliliğini ve kan akışını iyileştirerek organın daha etkili çalışmasına yardımcı olacak kadar güçlüdür.


Masöz


Miyofasyal Gevşetme Nedir?


Miyofasyal gevşetme, tüm vücudu serbest bırakmak, yeniden hizalamak ve dengelemek için ağ benzeri bağ dokusu sistemi üzerinde çalışır ve böylece potansiyel olarak rahatsızlığı giderir, sorunları azaltır ve ağrıyı hafifletir. Osteopatik masaj tedavisi, gelişmiş fasya gevşetmesini birçok farklı şekilde kullanır. Genelde dokuların durumunu değerlendirmek ve vücut sıvılarının (kan ve lenf sıvısı gibi) düzgün akmasına yardımcı olmak için kullanırlar. Sıvıların sorunsuz bir şekilde akmasını sağlamak, zararlı sıvı tutulmasını azaltır ve vücudun bağışıklık sisteminin daha etkin çalışmasını sağlar.


Fasya, vücudun her yerinde bulunan ve bağ dokularına verilen isimdir. Vücudun tüm yapılarını hem yüzeysel hem de derin seviyelerde birbirine bağlar. Osteopatik masaj tedavisi, kısıtlama alanlarını bulmak için fasyayı değerlendirir, ardından fasya uzunluğunun ve gerginliğinin uygun şekilde dengelendiğinden emin olmak için yumuşak doku manipülasyonu kullanır. Tedavi boyunca, uygulayıcılar vücudun dokularının durumunu kontrol etmeye devam eder. Uygulanan herhangi bir teknik bir sorunu düzeltmek için faydalı değilse, yerine başka bir yaklaşım benimsenir. Her şeyden önce osteopatlar, aşırı tedavi olmaksızın sağlığı iyileştirmeye çalışırlar.

Commentaires


bottom of page