top of page

Pediatrik Spor Masajı


Pediatrik Spor Masajı

Çocuklar için yaz ayları çok eğlenceli ve anılarla dolu olabilir, aynı zamanda sabahları geç uyumak ve bolca açık hava oyunu da dahil olmak üzere günlük rutinlerine çok ihtiyaç duydukları bir mola sağlar. Yüzme, beyzbol ve futbol gibi birçok fiziksel aktiviteye katılan çocuklar için pediatrik spor masaj terapisinin birçok faydasını görmek için mükemmel adaylar olabilirler.


Profesyonel sporcuların performanslarını artırmak ve iyileştirmek için masaj terapisi almayı düşünmeleri alışılmadık bir durum değil, peki ya çocuklar? Pediatrik spor masajı terapisi, aynı atletik kaygıların çoğunu ele almak için nazik bir terapötik yaklaşım sağlarken, aynı zamanda büyüyen çocukları egzersiz yaparken ağrıları gidermek için önleyici bir yöntemle tanıştırabilir.


Masaj terapisinin faydaları, terapiyi alan kişiye ve uygulayan uygulayıcıya göre değişebilir. Çocuklar için, özellikle pediatrik popülasyonun endişelerini güvenli bir şekilde ele almaya odaklanmış sertifika ve eğitime sahip nitelikli bir terapist tarafından tedavi edilmeleri zorunludur.


Çocukların bedenleri sürekli büyüyor ve değişiyor. Kasları, yumuşak dokuları ve kemikleri bir yetişkininki kadar gelişmemiştir. Bir dokunma terapisi seansı sağlamak için, bir uygulayıcı genellikle daha az baskı, daha yavaş ilerleme hızı ve genel olarak daha kısa bir seans süresi kullanan bir tedavi sağlar. Çocuğun yumuşak dokularını etkili bir şekilde tedavi etmek için, bir terapistin masajın etkisini uyarmak için ağır bir yaklaşım kullanmasına gerek yoktur.


Pediatrik spor masajı ile bir terapist, ciddi veya sıradan çocuk sporcunun tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olabilir. Profesyonel pediatrik masajın kullanımıyla ağrıları dindirebilir, olası yaralanmaları azaltabilir, çevikliği artırabilir ve daha dinlendirici bir uykuya yardımcı olurken aynı zamanda daha fazla odaklanmalarına ve konsantre olmalarına yardımcı olabilir.


Birçok sporcu, atletik antrenman ve yarışma öncesi ve sonrası masaj terapisi tedavisi alır. Sporcular genellikle spor masajını terapi ve antrenman programlarına dahil ederler. Sporcuların masaj terapisini sağlık hizmetleri planlarına değerli bir katkı olarak görmelerinin nedenlerinden bazıları şunlardır;

  • Zihinsel ve fiziksel rahatlamanın teşviki,

  • Hareket, hareketlilik ve esneklik aralığında iyileştirmeler,

  • Ağrı yönetimine ve azaltılmış kas ağrısına yardımcı olur,

  • Egzersizden önce kasları hafifçe ısıtabilir ve aşırı kullanıma bağlı yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir.

Çocuklara yönelik tedavi planlarına spor masajını dahil etmeyi seçen pediatrik masaj terapistlerinin, uygulamalarına dahil etmeden önce çocuğun fiziksel gelişimini, tedavi hedeflerini, aktivite düzeyini ve pediatrik spor masajını iyi anlamaları gerekir.


Evde Masaj

Pediatrik spor masajı için bilinen tüm kontrendikasyonları ve önlemleri uygulayın. Masaj seansına başlamadan önce çocuğun yemek yediğinden ve uygun şekilde sıvı aldığından emin olun. Tedavi planını takip etmenize ve seansın hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olacak doğru, nazik modaliteleri ve dokunma terapisi tekniklerini kullanın.


Seans için bir tedavi planı ve hedefler oluşturmak için kapsamlı bir sağlık değerlendirmesi yapın. Çocuğa seansı yönetebileceklerini ve seans devam ederken herhangi bir ağrı, rahatsızlık ve endişeyi ifade edebileceklerini açıklayın.

Pediatrik bir müşteriye ebeveyni veya vasisi olmadan masaj yapmayın. Çocuklara masaj yaparken elinizle ağır bir yaklaşımda bulunmayın veya çok fazla baskı uygulamayın. Çocuğa herhangi bir ağrı veya rahatsızlık veren herhangi bir masaj terapisi tekniği uygulamayın.


Baş dönmesi, mide bulantısı hissettiklerini veya baş ağrısından şikayet ettiklerini ifade ederse, çocukla masaj tedavisine devam etmeyin. Birçok sporcu için masaj, antrenman ve toparlanma sürecinin gerekli bir parçası haline gelmiştir. Masaj terapisi, profesyonel bir çocuk sporcunun sağlık ve zindeliğine sıradan bir atletle aynı şekilde katkıda bulunabilir ve kapsamlı bir pediatrik sağlık planına güvenli bir ek olarak düşünülmelidir.


Comments


bottom of page