top of page

Perine Masajı Ne Zaman Yapılır? Hangi Yağlar Kullanılır?


Perine-Masajı-Ne-Zaman-Yapılır-?-Hangi-Yağlar-Kullanılır-?

Perine bölgesi, anüs ile vajina arasında kalan bölgedir. Buğday yağı, zeytinyağı, badem yağı ya da başka bir doğal yağ ile uygulanan bu masaja perine masajı denir. Perine masajı perine bölgesinin esnekliğini arttırır, doğumu kolaylaştırır ve hiç dikiş olmadan da doğum yapılmasına yardımcı olur. Kullanılacak yağın E vitamininden zengin olmasına ve herhangi alerjik reaksiyona yol açmamasına da dikkat edilmelidir. Perine masajı yapmak basittir.


Perine Masajı Nedir? Ne İşe Yarar?


Perine masajı pelvik taban kaslarına kan gitmesini sağlayan, bu kasların esnekliğini arttıran ve gevşeten bir yöntem olup, uzun zamandır bilinen ve uygulanan bir masaj çeşididir. Bu masajın faydası, doğum yaparken perine bölgesinde bir hasar ve yırtık oluşmasını önlemektir. Masaj yağı ile uygulanan perine masajı, doğum esnasında perine ile vajina dokusunun gevşeyerek daha rahat açılmasını sağlar. Bu da doğumun kolaylaşacağı anlamına gelir. Anne adayları hamileliğin 34. Haftasından sonra perine masajı uygulamaya başlayabilirler.Perine Masajı Nasıl Uygulanır?

  • Önce ılık duş alınması, perine masajı uygulamasını ondan sonra yapmanız önerilir. Sıcak suyun etkisi ile perine bölgenizdeki dokular yumuşayacak ve daha da rahatlayacaktır. Bu sebeple önce ılık bir duş alıp, ardından da bu masaj uygulanmalıdır.

  • Perine masajı uygulamasını kendi kendinize yapabilirsiniz ancak eşinizden de rica edebilirsiniz. Doğum zamanı yaklaştıkça karın bölgesi iyice büyür ve perine masajı uygulamak zor olabilir. Bu sebepten eşinizden yardım alarak, uygulatmanız tavsiye edilir.

  • Perine masaj uygulamasından önce ellerin kesinlikle yıkanması gerekir. Tırnaklar uzunsa kesilmelidir. Bir de mesanenizin boş, idrarınızın ise olmaması gerekmektedir.

  • Masaj çömelmiş vaziyette yapılabileceği gibi, küvetin içindeyken de uygulanabilir. Bunun yanı sıra, lavaboda, oturarak, duvara dayanarakta uygulanabilir. İsterseniz ayakta durarak bir ayağınızı sandalyenin üstüne koyup o şekilde de uygulama tercih edilebilir. Ayna kullanmak işinizi daha da kolaylaştırır ve perine bölgesinin de daha rahat görünmesini sağlar.

  • Masaj uygularken ufak bir kasenin içine biraz yağ eklenir. Saf zeytinyağı ya da badem yağı olabilir. Perine masajı uygulamasına özel olarak hazırlanan karışımlar da satılmaktadır, bunlar da uygulama sırasında kullanılabilir.

  • Parmaklara yağ sürülür. Perine ve vajina bölgesi zorlanmadan hareket edecek kadar yağlanmalıdır. Masaj uygulamasını kendisini yapacak olanlar başparmağını kullanarak uygularsa daha kolay olur. Eşinize yaptırıyor iseniz iki elinin de işaret parmağını kullanmasını söylemelisiniz.

  • Parmaklar vajinaya yerleştirilir. Makat ile vajina arasındaki alan aşağı doğru bastırılır.

  • Alt vajina duvarına ve perine bölgesinin iç kenarına yağ ile masaj uygulanır. Vajinanın üst yan duvarının olduğu yerden aynı biçimde basınç, baskı uygulanmaya devam edilir ve parmaklar aşağı doğru kaydırılır.

  • Ardından U harfi ortaya çıkacak şekilde vajinanın öteki üst yan duvarına doğru hareket edilir. Önce kaslarda biraz gerilme olması normaldir. Ancak ilerleyen dakikalarda da bu his kaybolacak, kasların gevşediği hissedilecektir.


Perine Masajı Haftada Kaç Kere Uygulanmalıdır?


Bu masaj haftanın 4 - 5 günü olacak şekilde 5 er dakika kadar uygulanmalıdır. Hamileliğin son haftalarında perine masajı uygulamak o bölgenin daha esnek olmasını sağlayacaktır. Fakat perine masajı uygulamadan önce doktora danışmak faydalı olacaktır.


Perine Masajının Yararları Nelerdir?


  • Kolay doğum yapmak için yapılabilecek etkili yöntemlerden birisi de perine masajıdır. Her anne adayı bunu evde kendi kendine uygulayabilir. Anneyi doğum zamanına hazırlayan bu masaj perine bölgesinde yırtılma riskini de en aza indirmektedir.

  • Perine masajı sayesinde doğumdan sonra fazla dikiş atılması da gerekmez. Çünkü bu masaj perinenin doğumda hasar görmesini çok büyük ölçüde engeller.


Comments


bottom of page