top of page

Polikistik Over Sendromu İçin Masaj Terapisinin Faydaları


Polikistik Over Sendromu İçin Masaj Terapisinin Faydaları

Polikistik over sendromu veya PKOS, üreme çağındaki her on kadından birini etkileyen yaygın bir hormonal bozukluktur. Vakaların %50'si asemptomatik olsa da infertilite, anksiyete, pelvik inflamasyon, kısıtlı kan akışı ve sindirim sorunları gibi komplikasyonlar zamanla gelişebilir.


Polikistik over sendromunun tedavisi yoktur ancak erken teşhis ve yaşam tarzı değişiklikleri semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Özellikle masaj terapisi, semptomları hedeflemenin mükemmel bir yoludur ve pelvik inflamasyon, kısıtlı kan akışı ve sindirim sorunları gibi fiziksel semptomları iyileştirebilir. Ayrıca stres, anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık semptomlarını hafifletebilir.


Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar hormonal dengesizlik ile mücadele eder ve bunun sonucunda ağrılı veya düzensiz dönemler, düzensiz yumurtlama, depresyon ve kronik düşükler yaşarlar.


Östrojen, adet döngüsünü düzenlemekten ve hamileliği sürdürmekten sorumlu olan yumurtalıklarımız tarafından üretilen bir hormondur. Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar yüksek düzeyde östrojen hormonlarından muzdariptir. Bu östrojen baskınlığı, üremeyi ve yumurtlamayı olumsuz yönde etkiler ve doğurganlığı azaltır.


Masaj terapisi, uterusa ve yumurtalıklara kan akışını sağlayan artere nazikçe basınç uygular. Bunu yapmak, kanı pelvik organlara akmaya zorlar. Bu, üreme sistemine dolaşımı artırarak, yumurtlamayı uyararak ve menstrüasyonu düzenleyerek polikistik over sendromu yaşayan kadınlara fayda sağlayabilir. Masaj terapisi ayrıca üreme organlarındaki yapışıklıkları parçalayarak iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Kasları gevşetmek ve içeriden gerginlik, vücudunuzun sağlıklı bir üreme sistemini desteklemesine yardımcı olacaktır.


Endokrin sisteminiz ruh halinizi, metabolizmanızı ve üreme sisteminizi kontrol etmeye yardımcı olan hormonları düzenler. Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar, bozulmuş bir endokrin sisteminden önemli ölçüde muzdariptir. Endokrin bozulmasının üreme ve metabolik işlevi etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle polikistik over sendromu yaşayan kadınların çoğu kısırlık, kilo alımı ve iltihaplanma ile uğraşır. Masaj terapisi kullanılarak, rahim ve yumurtalıklardaki hormonal dengeyi desteklemek için vücuttaki noktaları nazikçe uyarabilir. Hastalar üreme organlarını çevreleyen iltihaplı dokuyu hedef alarak kaslarda rahatlama ve ağrıda azalma hissedeceklerdir.


Masaj

Masaj terapisi, aktif kalırken stres atmanıza yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Masaj, tam bir rahatlama durumuna ulaşmanıza yardımcı olur, bedeninizin ve zihninizin yaşadığı endişe ve stresi serbest bırakır. Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar, daha önce bahsedilen fiziksel semptomların yanı sıra stres, anksiyete ve depresyon gibi zihinsel semptomlarla uğraşırlar.


Stres aslında polikistik over sendromunun semptomlarını tetikleyebilir ve yoğunlaştırabilir. Stres seviyelerini düşürmek, vücudunuzdaki hormonal dengeyi desteklemek için gereklidir. Vücudun gevşemesi ayrıca serotonin ve dopamin gibi mutlu hormonların üretimini artırmanıza yardımcı olacaktır. Masaj terapisi, ruh halinizi dengelemeye, herhangi bir fiziksel acıyı gidermeye ve zihinsel sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı olmanın harika bir yoludur.


Masaj terapisini sağlıklı yaşam rutininize dahil etmek, zihinsel huzuru bulmanıza, güveninizi yeniden kazanmanıza ve vücudunuzu eski haline getirmenize yardımcı olacaktır. Belirtilerinizi kontrol altına almak ve daha mutlu bir yaşam sürmek için düzenli masaj yaptırabilirsiniz.

bottom of page