top of page

Popüler Masaj Çeşidi Olan İsveç Masajı


İsveç Masajı


İsveç masajı pek çok insanın masaj denildiğinde aklına gelen bir masaj çeşididir. İsveç masajı günümüzde vücudumuzu dinlendirmek rahatlatmak ve harekete geçirmek adına uygulanan en iyi masaj tekniklerinden yalnızca bir tanesidir. Bu yöntem ile kaslarımızı sürtünme yöntemleri ile harekete geçirir ve kan dolaşımını da hızlandırır. İsveç masajı vücudumuzu, bedenimizi rahatlatmanın ötesine geçip kandaki oksijen seviyesini arttırarak kas toksinlerini de azaltır. Bu da kan dolaşımını ve vücudumuzun, bedenimizin esnekliğini arttırmak adına son derece etkili bir yöntemdir.


Ulusal merkezi tamamlayıcı ve alternatif tıp aracılığı ile yapılan bir çalışma 45 dakikalık İsveç masajı gönüllülerin stres hormonu kortizon seviyelerinde ciddi düşüşler de olduğu görülmüştür. Üstelik gönüllerde bağışıklık sisteminin bir parçası olan beyaz kan hücreleri ve lenfosit sayılarında artış olduğu da görülmüştür. Bu da bağışıklık sistemini grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile mücadele etmekte yardımcı olur, katkıda bulunur.


İsveç masaj tekniği el ve avuç içiyle dairesel baskılar uygulayarak yapılan bir masaj çeşididir. Standart bir Isveç masajı ortalama olarak 40 ya da 60 dakika arası sürer ve vücudun, bedenin en önemli kas grupları hedef alınarak bu masaj uygulanmaktadır. Masaj çoğunlukla yumuşak bir masaj ardından uygulanır ve masajın yapıldığı ortamın son derece dinlendirici bir alan olmasına çok dikkat edilir.Bu sayede bireyin kasları gevşerken zihinsel stres de ortadan kalkmış olur. Bu masaj sayesinde genel rahatlamanın da yanı sıra bilek burkulması gibi durumlarda meydana gelen ağrılarımızında da kurtulabiliriz ya da en azından ağrıyı en hafife indirebiliriz. Görüldüğü gibi Isveç masajının sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için genel bir rahatlama ve gevşeme özelliği vardır. Uygulanan alandaki kasları ısıtarak, harekete geçirdiği için o bölgedeki burkulma gibi nedenlerden kaynaklı olan ağrıları dindirme ya da en aza indirme özelliği bulunur.


Peki Isveç masajını herkes yaptırabilir mi? Tabii ki bu masaj tekniğinin eğitimini almış kişiye yaptırmak ile sıradan bir kişiye yaptırmak bir olmaz. Bu masajın yukarda da bahsettiğimiz yararlarından faydalanmak adına bu masajı tam anlamı ile uygulamak gerekir. Yoksa masajı uygulayan boş yere kendini yormuş olur. Sizde boş yere zamanınızı, vaktinizi harcamış olursunuz. İsveç masajı gibi pek çok popüler masaj türlerinin nasıl uygulandığını, faydalarının neler olduğunu ya da kendinize en uygun masaj çeşidini bulmak istiyorsanız diğer yazılarımıza da göz atabilir, bilgi sahibi olabilir, istediğiniz masaj çeşidini de seçerek, anasayfamızda bulunan bireysel terapistler aracılığı ile masaj deneyimini en iyi şekilde yaşayabilirsiniz.


コメント


bottom of page