top of page

Prenatal Gebelik Masajının En Önemli 7 Faydası


Prenatal Gebelik Masajının En Önemli 7 Faydası

Profesyonel bir masaj, bazen hamilelikle gelen ağrıları ve rahatsızlıkları ortadan kaldırarak, doğum öncesi yolculuğunuzu daha kolay ve zevkli hale getirebilir. Sırtınızda, omuzlarınızda ve boynunuzda inatçı baş ağrıları, endişe veya ağrı gibi sorunlar yaşıyorsanız endişelenmeyin! Her şey normaldir, ancak acı çekmenize gerek yok çünkü doğru basınç, darbe ve esneme kombinasyonu bu semptomları en aza indirebilir veya ortadan kaldırabilir. İşte prenatal gebelik masajının en önemli 7 faydası;


1 – Uyku Kalitesini İyileştirme

Hamileliğin olumsuz semptomlarından biri, genellikle şiddetli uyku yoksunluğuna neden olan strestir. Hormonal değişiklikler ayrıca uykuya dalmayı zorlaştırabilen daha yüksek tansiyona neden olabilir. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, profesyonel bir prenatal gebelik masajı yardımıyla melatonin ve serotonin hormon seviyenizi yükseltmektir. Masaj terapistleri, bazı tekniklerin vücudunuzdaki bu hormonların doğal üretimini artırabileceğini ve bunun da uyku kalitesini önemli ölçüde artırabileceğini iddia ediyor.


2 – Stres Düzeylerini Düşürmek

Muhtemelen masajın anında rahatlama sağladığını, rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak, belki de düzenli tedavilerin stres seviyenizi düşürebileceğini ve uzun vadeli bir etki yaratabileceğini bilmiyor muydunuz? Bunun nedeni, vücudunuzdaki kortizol seviyelerini azaltabilmesi ve vücudunuzun ruh halinizi yükseltebilecek daha iyi hormonlar üretmesine yardımcı olabilmesidir.


3 – Şişliğin Azaltılması

Eklemlerin şişmesi hamile kadınlarda yaygın bir sorundur, ancak doğum öncesi masajla bunu azaltabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda anneler miyofasyal gevşetme ve derin doku masajının, doğru bölgeleri hedefledikleri ve şişmeye neden olan birikimi azaltmak için lenfatik drenaj ve kan damarlarının dolaşımını uyardıkları için masajın çok etkili olduğunu bildirmiştir.


4 – Sinir Ağrısını Azaltma

Gebeliğin son evrelerinde kadınlar sıklıkla bel ve pelvik tabanda çok fazla baskı hissederler ve bu bazen şiddetli sinir ağrısına neden olur. Bu bölgeye yakın kaslara masaj yaparak sinirlerdeki gerginliği gidermek ve bu ağrıyı en aza indirmek mümkündür.


5 – Kas Ağrılarını ve Krampları Gidermek

Kas ağrısı ve krampları daha sık şekilde hamileliğin her aşamasında ortaya çıkabilir. Bunun nedeni, bu büyük rahatsızlıkları azaltmak için üstesinden gelinebilecek yüksek motor nöron aktivitesi ve güçlü kas gerginliğidir.


Evde Masaj


6 – Bebeğinizi Sakinleştirmek

Doğru teknikleri kullanarak, prenatal gebelik masajı ile bebeğiniz üzerinde olumlu bir etki bile sağlayabilirsiniz. Masaj terapisi alan anneler, masajın enerjik bir bebeğin sakinleşmesine ve tekmelemeyi bırakmasına neden olabileceğini bildirmiştir. Tıpkı sizin gibi bebek de kortizol seviyesindeki düşüşü ve serotonin, melatonin ve diğer iyi hormonların artışını hissedebilir.


7 – Erken Doğum Risklerini En Aza İndirmek

Erken doğum riski, her annenin korktuğu bir şeydir çünkü bebeğinin sağlığını etkileyebilir. Birçok çalışma, düzenli doğum öncesi masajın erken doğum risklerini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.


Tüm bu sebeplerden dolayı prenatal gebelik masajı hem anneler hem de bebekleri için hamilelik yolculuğu boyunca büyük bir yardımcıdır. Ancak, seçtiğiniz uygulayıcının yeterli tedavileri almanızı sağlamak için bilgi ve deneyime sahip olması gerektiğini unutmayın.


Comments


bottom of page