top of page

Pressoterapi Nedir? Kimlere Uygulanabilir?


Pressoterapi-Nedir-?-Kimlere-Uygulanabilir-?

Vücutta, bedende istenmeyen ödemin oluşması ile bu ödemin atılmasına etki eden pressoterapi, selülit tedavisi veya bölgesel zayıflama konusunda da yine etkili bir ortam sağlar. Etkili olduğu noktalardan birisi de vücut sıkılaştırmadır.

Pressoterapi Nedir?


Lenf noktalarının basınçlı uyarılar ile ayak tabanından göğüslerin altına kadar ki alana kadar uygulanan basınç terapisi adına Pressoterapi ismi verilir. Vücutta bulunan lenfatik ve venöz dolaşımının hızlandırılması konusunda başarılı bir cihaz tedavisi olan basınç masajı ile vücutta damarların arasında birikmiş olan sıvıların dışarıya çıkartılması sağlanması adına ortam yaratılması gerçekleştirilir.


Vücudun sıkılaşması konusunda da yine basınç masajı ile yardımcı olabilmektedir. Günümüzde ki kullanım alanı ise yoğun olarak ödem tedavisinde kullanılmasıdır. Bir yandan ağrısız bir yandan ise güvenli bir teknik olan bu yolla siz de vücudunuzda şişlik hissettiğiniz yerlerinizin düzelmesini sağlar, ayak bileği ödemlerinizden kurtarabilir veya bacakta ki kilo ve selülit problemlerinize estetiksel olarak etki etmesini pressoterapi yöntemi ile sağlayabilirsiniz.


Pressoterapi Cihazı İle Tedavi Nasıl Yapılır?


Türkiye’de uygulandığı alanlardan birisi de hamilelik sonrasında oluşan varisler, ödem bir diğer ismiyle su toplamasıdır. Bacaklarda oluşan ağrı, ağırlık hislerinin azalmasında da etkili olan bu cihaz ile birlikte 1,5 - 2 litre kadar su tüketildiğinde etkisi daha da artmaktadır.


Pressoterapi tedavisi, yaklaşık olarak 10 ila 15 seans kadar sürmekte olup, selülit dokuların çözümünde etkili olabileceği kadar aynı zamanda da vücudun forma girmesinde de büyük etkisi bulunmaktadır. Siz de bu tedavi yöntemi ile vücudunuzu forma alabileceğiniz gibi problem yaşadığınız pek çok rahatsızlığınızda da etkili çözüm sonuçlarına ulaşabilirsiniz.


Pressoterapi, şişirme pompaları kullanılarak çalışan bilgisayar kontrollü bir sistemdir. Pompalar, bacakların etrafında konumlandırılmış olan, beş ayrı bölümden oluşur. Bunlar, venöz ve lenf akışını ayak bileklerinden başlayarak üst alanlara kadar hareketlendirir.Kan dolaşımını ve lenf akışını arttırmak adına tasarlanan, pressoterapi hücresel sıvı klirensi arttırır, şişlik ve ödemi azaltır, bacak yorgunluğunun da azalmasında büyük bir rol oynar. Tüm vücuda homojen bir sıvı akışı sağlar ve vücutta da oksijen dengesini arttırır. Pressoterapi, lenfatik drenajı arttırmak adına detoks etkili yosun sarmalı ile beraber kullanılabilir.


Vakumasyon tedavileri ile birleştiğinde daha kalıcı sonuçlar için etkili olabilmektedir. Liposuction tedavisi sonrası da rahatlatıcı bir alternatiftir. Önemli bir avantajı ise bacaklarda, bacak soğukluklarında ve vücudun diğer alanlarında hafif rahatsızlıkları olanlar için geliştirilmiş kan dolaşımı sağlayıcı da bir sistemdir.


Masajlar bacaklardaki kanı kalbe geri pompalamak adına yardımcı olurlar. Böyle vücuttan kan akışını düzene sokar, bacak alanında birikmesi muhtemel olan kanın yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda pressoterapi sindirim sistemine de uyarıcı bit etki yaparak kabızlık problemi çeken hastalar için, yedikleri besinlerin tam sindirilmesini sağlar ve böylelikle bağışıklık sisteminin düzene girip gelişmesine katkı da bulunur.


Yan Etkisi Ya da Zararı Var Mı?


İşlem esnasında herhangi bir acı hissi duyulmaz, tam tersine masaj rahatlığı hissedilir. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır.

Kimlere Uygulanabilir? Kimlere Uygulanamaz?


Pressoterapi, yüksek tansiyon hastalarında ve aşırı osteoporoz (kemik erimesi) olan hastalarında dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bunun dışında tedavi amaçlı ya da masaj amaçlı olarak herkese uygulanabilir.

Comments


bottom of page