top of page

Profesyonel Masajın Etkileri Nelerdir?


Profesyonel-Masajın-Etkileri-Nelerdir-?

Profesyonel bir masör ya da masöz tarafından uygulanan masaj, cildi güzelleştiriyor, ışıltı katıyor, daha dinç bir yaşam sunuyor. Fakat en önemlisi sağlığınıza sihirli bir dokunuşta bulunuyor. Hangi masaj hangi probleme iyi geliyor? Peki hangi masaj neye iyi geliyor, nasıl seçim yapılmalı?


İnsanın kendisini ruhsal ve fiziksel açıdan iyi hissetmesi yaşam kalitesi adına çok önemlidir. Kendimizi ruhsal ve fiziksel olarak iyi hissetmemizde masajın yararları çok. Araştırmalarda bunu kanıtlıyor. 40’dan fazla 30 dakikadan 90 dakikaya kadar çeşitli masaj türü var. Sağlık problemlerini kökten çözmüyor belki ama duygusal ve fiziksel olarak fark yarattığı da kesin.


Bu eğlenceli terapi, stresten ve gerginlikten sıkışmış bedenleri açıyor, uykuyu düzenliyor, hazmı ve nefes alışı rahatlatıyor, cilde ışıltı, vücuda dinçlik katıyor, depresyon ve aksiyate problemlerine iyi geliyor. Haydi şimdi can alıcı soruyu soralım. Hangi uygulamayı/masajı seçmeliyiz? Masajdan olumlu bir sonuç alabilmek asıl noktalara ulaşmak ile olur.Sırt ve Bel Sorunlarında Masajın Önemi Nedir?


Yanlış duruş bozukluğu veya egzersiz yoksunu iseniz bu sorunu yaşamanız gayet doğal. İyi bir holistik ya da derin doku masajı bu probleme büyük fark yaratabilir. Eğer belinizi incittiyseniz öncelikle bir osteopat uzmanı ile görüşmelisiniz. Rolfing, vücudu, kasları ve dokuları yönlendirerek bir uyuma sokmayı amaçlıyor.


Dokular ve kaslar masaj sonrası gerçek esnekliğine ve uzunluğuna kavuşuyor. Diğer bir seçeceğiniz de shiatsu olabilir. Avuçiçi ve parmaklar kullanılarak, meridyen olarak isimlendirilen bölgede baskı uygulanarak vücudu çalıştırmayı hedefliyor. Vücuda enerji yüklüyor. Terapi üzerinizde özel giysiler ile yapılıyor.


Bacaklarda Ağrılar ve Şişmeler


Spor masajı, en üst performansı sağlaması adına özellikle koşucularda sakatlanmayı önlemek, kas gerilimini ve bacaklarda oluşan şişliği azaltıp rahatlatmak amacı ile uygulanan bir masaj. Fakat bu tip masaj, eğer jimnastik veya jogging yapıyorsanız, performans esnasında yaşanabilecek incinmeleri tedavi etmeye ve önelemeye yardımcı olabilir.


Uyku Bozuklukları ve Baş Ağrıları


Pek çok insan uyku problemi yaşamaktadır ve bu bozukluklar çeşitli ve karışıktır. Genellikle anksiyete, sırt ve boyun sorunları, kronik ağrı ve duygusal travmadan kaynaklanır. Ancak bu problemi yaşayanlar gündelik rutinlerine masajı dahil ettikten sonra daha da iyi hissettiklerini söylerler.


Yüz refleksolojisi, başlangıç adına en iyi seçimdir. Çünkü, uyku sorunlarına ve baş ağrısına sebep olan enerji bloklanmasını elimine eden, merkezi sinir sistemi vasıtası ile spesifik organlara direkt uyarı gönderen 500’den fazla nörolojik yüz noktasını çalıştırıyor. Alternatif olarak Basic yüz masajı iyi sonuç veren bir diğer masaj çeşididir.


Yüzünüzde ve kafatasınızdan baskıyı uzaklaştırıp konsantre olmanızı kolaylaştıyor. Terapistinizden size birkaç anahtar noktayı göstermesini isteyebilir, bu noktalara evde kendiniz de masaj uygulayabilirsiniz. Kasların uyarılması, kan sirkülasyonunu arttırmaya yarar ve bu da beyine daha fazla oksijen gitmesi demektir.


Bu da daha rahat bir uyku sağlıyor ve baş ağrısını da geçiriyor. Fakat yüz masajında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bunun vücut masajının bir parçası olmasıdır, güzellik bakımı değil. Yüz masajı, omuz, boyun ve dekolte kısmını da kapsıyor.


Comments


bottom of page