top of page

Radyasyon Tedavisi ve Masaj


Radyasyon Tedavisi ve Masaj

Genellikle "X-Ray Terapisi" için XRT olarak kısaltılan radyasyon tedavisi, diğer kanser tedavilerinden daha az yan etkiye sahiptir. Ancak radyasyon tedavisinin vücut üzerinde güçlü etkileri olabilir ve bu durum masaj seansında önemli ayarlamalar gerektirir.


Masaj ve kanser tedavisi hakkındaki mitler ve yanlış bilgiler, hastaların iyi, destekleyici masaj terapisi bakımı almasını engeller. Radyasyon tedavisi kabaca harici ışın radyasyon tedavisi ve dahili radyasyon tedavisi olarak sınıflandırılır. Dış radyasyon, hastanın bir yüzeyde yattığı ve lineer hızlandırıcı adı verilen bir makinenin tümöre bir radyasyon ışını ilettiği ikisinden daha yaygın olanıdır.


Ameliyat öncesi bir tümörü küçültmek, ameliyat sonrası nüksü önlemek için kullanılabilir veya lezyonların ağrıya neden olduğu durumlarda palyatif bakım olarak kullanılabilir.


İki Tip Radyasyon Tedavisi


Harici radyasyon tedavileri genellikle sadece birkaç dakika uzunluğundadır - hastanın seansının çoğu, tedavi masasında düzgün bir şekilde sıralandığından emin olmak için kullanılır.


Bir radyasyon onkoloğu, tipik olarak, tümörü çeşitli açılardan tedavi etmek için belirli bir tedavi alanını haritalandırır. Bu, tümörü en iyi şekilde hedeflemek ve onu çevreleyen sağlıklı dokuyu korumak için yapılır. Seansların kendileri de genellikle ağrısızdır.


Dahili radyasyon genellikle, tümör hücrelerinin yakınına vücut içinde küçük radyoaktif implantların yerleştirilmesini içerir. Brakiterapi olarak da adlandırılan bu dahili uygulama, çok fazla dokuya zarar verme riski olmadan daha yüksek dozda radyasyon ve daha odaklı bir yaklaşım sağlar.


Yan Etkiler


Radyasyon kanser hücrelerine yöneliktir, ancak ışın yolundaki yakın dokular da etkilenebilir. Müşteriler şişlik, kızarıklık veya pigmentasyonda değişiklik ve kuru veya kaşıntılı cilt yaşayabilir. Diğer bir yaygın yan etki, genel yorgunluktur. Genellikle tedavi başladıktan birkaç hafta sonra başlar ve tedavi tamamlandıktan sonra haftalar hatta aylarca sürebilir. Bazı yan etkiler radyasyon alanının bulunduğu yere bağlıdır. İşte bazı örnekler:

  • Ağız veya boğaza radyasyon, tükürük bezlerine zarar verebilir veya yemek yemeyi zorlaştıran ve rahatsız eden ağız yaralarına neden olabilir.

  • Göğüse radyasyon, kalp veya akciğer fonksiyonlarını etkileyebilir.

  • Radyasyon kemikleri inceltebilir ve onları kırılmaya karşı duyarlı hale getirebilir.

XRT'nin bir komplikasyonu masaj terapistleri için özellikle dikkat çekicidir; Radyasyon tedavisi lenf düğümlerine zarar verebilir ve genellikle boyun, koltuk altı veya kasıktaki lenf düğümleri bu alana dahil edilir. Bu, bir müşteriyi ömür boyu, bir dizi komplikasyona neden olabilen, şekil bozucu, zayıflatıcı ve genellikle ağrılı bir durum olan lenfödem için risk altına sokabilir.


Masaj

XRT tedavisinden sonra birçok hastada lenfödem riski çok gerçek olduğundan, kanser tedavisi geçmişi olan müşterilerle çalışmaya başlamadan önce durumu tam olarak anlamak önemlidir. Lenfödem riski, "gizli kontrendikasyon" örneğidir. Ayarlamalar sezgisel olarak açık değildir ve güvenli bir şekilde çalışmak, iyi bir görüşme ve uygulamalı beceriler gerektirir. Anahtar lenf düğümleri radyasyon alanındaysa, basınç, vuruş yönü, eklem hareketi ve pozisyonunda katı masaj ayarları vardır.


Radyasyon tedavisi vücut üzerinde önemli bir talep oluşturabileceğinden ve etkileri genellikle kümülatif olduğundan, onkoloji masaj terapisi dikkatli olmalıdır ve daha fazla stres kaynağı oluşturmaz.


Commentaires


bottom of page