top of page

Rahatlama (Relax) Masajı Nedir?


Rahatlama Masajı

Rahatlama (relax) masajı nedir?


Rahatlama masajı tam olarak adının hakkını vererek vücudun dinlenmesine ve rahatlamasını amaçlayan bir masaj türüdür. Bu masaj tekniği kronik ağrı veya rahatsızlıkları önlemek için ortaya çıkmıştır. Bu masaj hafif ve kayma vuruşları kullanarak yapılan İsveç masajı ile benzerdir. Masajın ilk amacı rahatlamanıza yardımcı olmaktır ve masaj terapisti daha yavaş bir hızda hareket ederek hafif bir basınç kullanacaktır.


Masaj uygulamalarının amacı sizi rahatlatmaktır. Rahatlama masajının adından da anlaşılacağı gibi vücudun rahatlama hedefi tek amaçtır. Bu nedenle, yaptırabileceğiniz en nazik ve hoşgörülü masaj türlerinden biridir. Bu masaj için verilen tanımlar değişiklik gösterebilir ancak İngiltere’de rahatlama masajı genellikle müzik, aydınlatma ve masaj yağlarını barındıran bir vücut tedavisidir. Uzun vuruşlarla, cilt ve kaslara hafifçe basınç uygulanması ve belki de ritmik sallanma gibi her türlü tekniği kullanan bir masaj yaptırmış olacaksınız.


Yoğun iş temposu ile çalışan kişilerin kas ve adalelerinde sorunlar meydana gelir. Bu da zaman içerisinde hareket kabiliyetinin azalmasına ve bunula beraber başka sorunlarında ortaya çıkmasına neden olur. Bunun gibi problemlerden kurtulmak için egzersiz yapmak kadar masaj yaptırmak da önemlidir. Ülkemizde son dönemde çokça söz edilen relax masaj ile yaşadığınız problemlerden kurtulabilirsiniz.


Masaj, ortalama 1 saat kadar sürmektedir. Aromatik yağlar kullanılarak kas ağrıları ve strese yönelik bir masaj uygulaması yapılır. Bu sayede kan akışının artması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kılcal damarların genişlemesi ve kaslarda yaşanan sertliğinin ortadan kaldırılması hedeflenir.


Evde Masaj

Rahatlama masajı ne işe yarar?


Profesyonel bir terapist tarafından yapılan rahatlama masajı, kaslarınızdaki ağrıyı ve gerginliği giderir. Masajın en bilinen genel faydaları: kan dolaşımınızı düzenler böylece vücudumuz daha fazla oksijen alır. Rahatlama masajı sindirime ve toksinlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Uykumuzu düzene sokmaya yardımcı olacaktır. Bu masaj ağrıları ve burkulmaları iyileştirir ve ciltte bulunan küçük aşınmaları iyileştirmeye destek verir.


Vücuda uygulanan yumuşak bir el masajıdır. Kasların rahatlamasına ve ciltteki kan damarlarının genişlemesine yardımcı olmak amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir.

Bu masaj yapılırken vücudu rahatlatmayı ve tazelemeyi amaçlayan teknikler kullanılır. Sinirlerin rahatlaması sağlanır. Baş bölgesinden ayakucuna kadar uygulanan hassas ama aynı zamanda derinlere dokunan bu masaj sayesinde vücuttaki gerilmeler rahatlar ve vücudunuzda bir yenilenme hissedersiniz.


Çoğunlukla vücudun gündelik tempoya zinde başlamasına, gündelik yorgunluk ve sıkıntıları azaltmak amacı ile yapılan bir dinlenme ve rahatlama yöntemi olarak kullanılan masaj türüdür. Bu masaj seansında önemli olan masaj yaptıran kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini rahatlamış ve dinlenmiş hissetmesi sağlanmasıdır.


Genellikle masaj yağı ile yapılır ancak kişinin isteklerine bağlı olarak bazı durumlarda herhangi bir ekipman kullanmadan da klasik masaj şeklinde uygulamak mümkündür.

Küçük bir kişisel bakıma ihtiyaç duyduğunuz zaman, nazik ve besleyici olan bu masaj türünü tercih edebilirsiniz. Gündelik yaşantısında stres yaşayan kişiler de bu masajın faydalarını hissedecektir.

Comments


bottom of page