top of page

Refleksoloji Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?


Refleksoloji-Hangi-Hastalıkların-Tedavisinde-Kullanılır-?

Vücudun farklı kısımlarında bulunan refleks noktalarına basınç, baskı uygulanarak organ ve sistemlerin tedavi edildiği refleksoloji, farklı hastalıklar, rahatsızlıklar için uygulanabilir. Vücudun kendini iyileştirme özelliğini meydana çıkarmayı amaçlayan refleksoloji masaj yapılarak uygulanır. Yan tedavi olarak ana tedavileri destekleyici özelliği nedeniyle tercih edilen refleksoloji masajı her yaş grubu için uygulanabilir. Refleksoloji hangi hastalıkların tedavilerinde kullanılır? Bu sorunun cevabını yazımızda derledik.


Migren Tedavisinde Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Migren ağrısını kesme açışında, yüzük parmağın üst noktasına basıldığı anda ağrıyı keser. Fakat migren tedavisinde beyin kısmından, omurilikten geçen sinirlere, mide, bağırsak, karaciğerin olduğu noktalar ovulur. Çünkü halk arasında kolay gibi görünen migren hastalığı çok komplike olan bir hastalıktır.


Dolayısıyla tedavi es geçmeden, ciddi olarak, önemsenerek yapılmalı. Tedavi bir yıla yakın sürebilir. Bu süre kişinin geçmiş öyküsüne, ağrılarına göre de değişiklik gösterebilir. Migren tedavisinde refleksoloji haftada 1 ila 2 seans uygulanarak sürdürülür. Fakat unutulmamalıdır ki refleksoloji yan tedavidir. Diğer tedaviler bırakılmadan devam edildiği zaman çok olumlu etkilerin ortaya çıkacağı sonuçlar verir.


Panik Atak ve Depresyon Tedavisinde Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Refleksoloji, 2014 yılının ocak ayından beri sağlık bakanlığı’nın yardımcı tedavi dalları arasına girmiştir. Endikasyonlar içinde panik atak ve depresyon arasında belirtmektedir. Panik atak halkın arasında çok geniş yelpazeye ulaşan, ciddi anlamda kaygı duyulan da bir rahatsızlıktır. Panik atakta sempatik sistem ön planda olduğundan, kiş alttaki korku ve kaygı duygusunu besleyip fizyolojik reaksiyon verir.


Dolayısıyla parasempatik sistemin kısmına uygulamak gerekir. Beyin ve omurilik her zaman refleksolojinin ana arterlerindendir. Sol taraftan kalp, bağırsak alanı, sağ taraftan karaciğer kısmına refleksoloji uygulanmalıdır. Haftada bir veya iki seans ile toplamda yaklaşık 15 ila 20 seans sonra kişinin panik atağının düzelmeye başladığı rahatladığı ve gevşediği görülmektedir.Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisinde Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Bel bölgesi elden ve ayaktan aynı noktalara sahiptir. Elde servikal bölge boyun fıtığı adına çok daha etkilidir. Ayakta ise lumbal ve torakal bölge daha geniş ve etkilidir. Dolayısıyla el boyun fıtığı tedavisinde, ayak ise bel fıtığı tedavisinde etkilidir. Bu kısımlara bası uygulandığında, omuriliğin birbiri arasında açılmalar gölenir. Refleksoloji, bel ve boyun fıtığında en etkili tedavi dallarından birisidir. Fizik tedavi ve refleksoloji masajı çok etkilidir. 20 ila 50 seans arasında kişinin ciddi anlamda rahatlamış olduğu ve ağrılarının geçtiği de gözlenebilir.


Kireçlenme Tedavisinde Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Kireçlenmede refleksoloji direkt bir tedavi değildir. Çünkü refleksoloji kan dolaşımını da hızlandırır. Kan dolaşımı doğru bir şekilde hızlandığında damarları da besleyip, kılcal damarlara ulaşır. Dolayısıyla kılcal damarların beslenmiş olduğu ve kan dolaşımının da hızlandığı yerde zaten kireçlenme gibi bir sorun olmaz.

Tansiyon Hastalarının Tedavisinde Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Tansiyonun genel anlamda nasıl ortaya çıktığı ve neden olduğu çok bilinmeyen bir rahatsızlık, hastalıktır. Refleksoloji bu hastalıkta dolaylı yönden çok da etkilidir. Sempatik ve parasempatik kuramına dayanan refleksolojide, sempatik sistemden bası uygulandığı zaman yüksek olan tansiyon düşürülür. Tansiyonu yükseltmek adına sağ elden ve sağ ayaktan böbrek ve böbrek üstü bezlerinin olduğu kısma uygulanır.


Zayıflamak İçin Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Kişinin neden dolayı şişman olduğunun bilinmesi gerekir. Tiroidin olduğu sempatik sistemi devreye soktuğunuz zamanda tiroid hızlanır, sol kısımdan bağırsakları devreye soktuğumuzda gevşer ve salınımı daha da kolay sağlar. Bu anlamda refleksoloji masajı ile zayıflanabilir. Ama sempatik sistemden tiroidlerin olduğu kısma bası uygulandığı zamanda hiper tiroid ortaya çıkabilir. Bu anlamda refleksoloji masajının dikkat edilerek uygulanması gerekir.


留言


bottom of page