top of page

Refleksoloji Her Zaman Herkese Uygulanabilir Mi?


Refleksoloji-Her-Zaman-Herkese-Uygulanabilir-Mi-?

Her Zaman Herkese Yapılabilir Mi?


Ciddi rahatsızlıkların varlığında önce doktora danışılması ve rahatsızlığın teşhisinin konması, sağlıklı bir refleksoloji adına son derece önemlidir. Refleksoloji uzmanına bireyin kendi sağlığı hakkında yeterli bilgi verilmesi de önemlidir. Refleksoloji uygulamasından önce aşağıdaki rahatsızlıkların olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Bazı durumlarda refleksoloji kesinlikle uygulanmaması gerekirken, bazı durumlarda da dikkat gerekiyor.

  • Ayakta açık yara, çürük ya da ayakta diğer travma şekillerinde uygulanmaz

  • Ayakta ve alt bacak kısımlarında varis durumunda (trombosit tehlikesi) dikkat edilmeli

  • Ayak ve alt bacakta iltihap ve enfeksiyon durumlarda dikkat edilmeli

  • Yüksek ateş ile refakat eden hastalıklarda uygulanmaz

  • Ameliyat gerektiren durumlarda uygulanmaz

  • Ayak ve alt bacak kemiklerinde cerrahi sonrası durumlarda refleksoloji ancak doktor bilgisi ve izni dahilinde uygulanabilir.

  • Hamilelikte dikkat edilmeli

  • Ciddi şeker hastalığında uygulanmaz

  • Ayaklarda mantar hastalığına dikkat edilmeli

  • Kanser hastalarına uygulanmaz


Refleksoloji Nasıl Çalışır?

Refleksoloji uygulamasının nasıl çalıştığı konusunda çok sayıda teori bulunmakta. Refleksolojinin çalışma şekli ve etki mekanizmasını daha iyi anlayabilmek adına bazı teorileri ve ilgili konuları incelemek gereklidir. Bunun yanı sıra, sinir sistemi ve endokrin sistemin organizasyonunu iyi anlamak gerekli. Refleksoloji teorisi ayağın çeşitli noktalarının farklı iç organlara karşılık geldiğini öne sürmektedir. Bedenin, vücudun sol tarafındaki organlara giden refleksler sol ayakta bulunurken, sağ ayak ise sağ taraftaki organlara giden refleksleri içermektedir. Örneğin, kalbe giden refleksler sol ayakta, karaciğer giden reflekslerse sağ ayakta bulunmaktadır. Bedenin ortasındaki organlar ise her iki ayakta da uyarılabilir. Bunlar mide, bağırsaklar ve mesanedir.


Ayak tabanı önemli refleks noktalarının çoğunu kapsar. Genel olarak gövdenin orta, alt ve üst kısımları ayak tabanının da üst, alt ve orta kısımlarına tekabül eder. Ayağın üstünde, dış ve iç kısmında da önemli refleks noktaları bulunmaktadır. Refleks noktaları iç organları uyarmanın yanı sıra önemli salgı bezleri ve sinirler ile de bağlantılıdır.


Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Refleksoloji el, kulak ve ayaklara uygulanır. Genel pratikte kulaklara pek uygulanmaz. Refleksoloji pratiğinde, uygulamanın rahatlığı ve etkinliği açısından çoğunlukla ayaklar tercih edilmektedir. Refleksoloji uygulaması, parmaklar ya da yardımcı araçlar kullanılarak refleks noktalarına çeşitli şekillerde basınç uygulamaktan oluşur. Bu basınç çoğunlukla oldukça derindir, ama acı verici olmak zorunda da değildir. Refleksoloji deneyim, bilgi ve zaman alacak kadar detaylı bir konudur. Yani, vücudun, bedenin bütün organ ve bezlerini temsil eden yansıma alanlarına özen ile ve sistemli çalışmayı gerektirmektedir. Dolayısı ile uygulayıcının (refleksolog) iyi bir eğitimden geçmesini de gerektirmektedir.

Comentários


bottom of page