top of page

Refleksoloji İle Depresyon ve Ağrılara Çözüm


Refleksoloji-İle-Depresyon-ve-Ağrılara-Çözüm

Ayaklarımıza çok iş düşüyor olsa da vücudumuzun en az şımarık organı olduklarını da söyleyebiliriz. Ayaklarınızı daha güçlü ve daha esnek tutabilmek adına biraz şımartmanız genel sağlığınız için oldukça yararlı aslında. Sağlığın muhafazası ve rehabilitasyonu için çok eski yıllardan beri kullanılan bir teknik olan refleksoloji, Dünya Sağlık Örgütü aracılığı ile ‘’tamamlayıcı tıp’’ olarak tanınmış oldukça yararlı bir terapi.


Düzenli olarak yaptırılan refleksoloji uygulamasının hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan birçok faydaları mevcut. Refleksoloji, vücudun çeşitli organ ve bezlerinin ayaklar üstünde refleks noktaları olduğuna dayanan etik bir şifa uygulamasıdır. Bu noktalar, ayak üstü, ayak tabanı, bilekler ve yan kısımlarda yer almaktadır. Refleksoloji bu bölgelere manuel teknikler ile basınç uygulaması yapılarak gerçekleşir. Ayaklardaki bu özel bölgelere yapılan basınç, beynimizin ilgili bölgesinin uyarılıp, keni kendini tedavi etme mekanizmasının aktif hale getirilmesini amaçlar.


Refleksolojinin Faydaları


1 - Güzel Bir Uyku


Gün içerisinde yaptırdığınız refleksoloji, akşam rahat ve kaliteli bir uyku için yardımcı olacaktır. Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelli olan refleksoloji, kan dolaşımını arttırarak ve sinirleri gevşeterek vücudun ve zihnin rahatlatıp, gevşemesini sağlar. Bunlar da dinlendirici bir uykuya vücudu teşvik eder. Ayaklarımızda uykuyu teşvik edici akupunktur noktaları bulunur. Refleksoloji teknikleri ile bu noktalar uyarılır, kişi sağlıklı ve kaliteli bir uyku için zihnen ve bedenen hazır bir konuma getirilir.2 - Kan Dolaşımını Arttırır


Hareketsiz yaşam tarzlarımız sebebiyle ayak kaslarımızı yeterince kullanamıyoruz. Bunun yanı sıra yanlış ayakkabı kullanımı da normal kan dolaşımına engel teşkil eder. Düzenli olarak yaptırılan refleksoloji ile bu dolaşımı desteklemek mümkündür. Böylelikle genel sağlık için gerekli olan kanın hücrelere oksijen taşıma görevine katkıda bulunacaktır.

3 - Rahatlamanıza Yardımcı Olur


Uzun ve yorucu bir günün ardından yaptıracağınız refleksoloji terapisiyle ayaklarınızdan başlayıp bütün vücudunuza yayılan rahatlama hissi, bedenen ve ruhen rahatlamanızı sağlayacaktır. Refleksoloji, enerjinizi bloke eden tıkanmaları da gidererek, stres ve yorgunluk belirtilerini azaltarak sizlere enerji verir. İyi bir refleksoloji uzmanı ayaklarınızı bir kumanda misali kullanarak doğru refleks bölgelerini uygun teknikler ile uyararak vücudun olağan dengesine ulaşmasını da sağlayabilir.


4 - Depresyonu Önlemeye Yardımcı Olur


Refleksoloji, depresyonla mücadele etmede size yardımcı olur. ‘’Klinik Hemşirelik’’ dergisinde 2010 yılında yayınlanmış olan bir çalışmada, sevilen bir kişinin ölümünün ardından yatıştırıcı olarak uygulanan el ve ayak refleksolojisi uygulanan bireylerin kederli olan dönemleri ile başa çıkmada kendilerine katkı da bulunduğu sonucuna varılmıştır. Refleksoloji, üzülme ve hattaki değişimlere uyum sağlayabilme ihtiyacını dengelemek adına yardımcı bir yöntemdir. Ayaklar üzerindeki belli akupunktur noktaları serotonin, dopamin ve norodrenalin hormonlarının dengeli bir şekilde salgılanmasını sağlamak suretiyle depresyon belirtilerini hafifletmek için katkı da bulunur.


5 - Ağrı ve Sancıları Hafifletir


Baş ağrısı, boyun ağrısı, bel ve sırt ağrıları, migren, omuz ağrıları gibi çeşitli ağrı tedavilerinde de çok etkili bir şekilde kullanılır. Refleksolojinin bilinen ilk etkilerinden bir tanesi de ağrı rehabilitasyonu olarak tarihten günümüze kadar uzamıştır. Ağrının çeşidi ve şiddet düzeyine göre belirlenen refleks noktalarına uygulanan refleksolokiyle vücuttaki gerginliği azaltma, hormonları dengeleme, kasları gevşetme hedeflenir. Örneğin; sol baş parmağının uç kısımları ve işaret parmağıyla baş parmağın birleşim yerinden geriye doğru olan kısma yapacağınız uygulama, boyun ve baş ağrıları için rahatlama sağlar.


Comments


bottom of page