top of page

Refleksoloji Masajı İçin En İyi Rehber


Refleksoloji Masajı İçin En İyi Rehber

Günlük stresten bastırılmış kaygıya ve kronik ağrıya kadar, vücudumuzun tutma eğiliminde olduğu pek çok kötü şey vardır. Refleksoloji uzmanları, cevabın onlarda olduğuna ve sıfırlama düğmesinin ayaklarınızın üzerinde bulunduğuna inanmaktadır.


Bu özel basınç terapisi şekli, iyileşmeyi teşvik etmek için her bir ayağınızda bulunan 7.000'den fazla sinir ucuna odaklanır. Yüzyıllardır stresi azaltmak, refahı artırmak ve birçok farklı rahatsızlığı hafifletmek için kullanılmıştır. Peki, refleksoloji masajı nedir? İşte tüm sorularınızın cevabı.


Refleksoloji Nedir?


Kısacası, refleksoloji vücuttaki – çoğunlukla ayaklarda ve bazen de eller veya kulaklarda – basınç noktalarını harekete geçirerek vücudu iyileştirmeye çalışır. Uzman refleksologlar, ağrı ve stresi azaltmaya yardımcı olmak için belirli bölgelere baskı uygulayabilir ve uzun bir diğer faydalar listesi sunabilir.


Refleksoloji Nasıl Çalışır?


Refleksolojinin etkisine eski Çin tıbbı ve modern bilimin merceğinden bakılabilir. Refleksolojinin versiyonları Çin'de binlerce yıldır uygulanmaktadır. Uygulama, enerji akışının veya qi'nin bir kişinin genel refahını önemli ölçüde etkilediği inancına dayanmaktadır. Refleksoloji uzmanları tetik noktalarına baskı uyguladığında, qi blokajlarıyla mücadele etmek ve vücutta sağlıklı enerji akışını desteklemek için çalışırlar.


Batı tıbbı, birçok sinirin cildi iç organlara bağladığını bulur. Vücudun sinir sistemi, daha fazla iç sistemde ayarlamalar oluşturabilen dış uyaranlara uyum sağlayabilir. Örneğin, belirli dokunma türleri, zihni sakinleştiren, kalp atış hızını yavaşlatan vb. merkezi sinir sistemini gevşetebilir.


Refleksoloji Ne İşe Yarar?


Diğer tetik nokta tedavisi biçimlerine benzer şekilde, refleksoloji çeşitli sağlık sorunlarının iyileştirilmesiyle bağlantılıdır. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir tıbbi tedavi olmasa da çalışmalar, diğer çözümlerle birlikte dahil edilmesinin etkili bir tamamlayıcı uygulama olabileceğini göstermiştir. İşte düzenli refleksolojiden birkaç olası sonuç:

 • Stres veya endişe duygularını azaltır,

 • Kronik ağrıyı hafifletir,

 • Ruh halinizi yükseltir ve genel morali artırır.

Bazı hastalar daha spesifik sağlık iyileştirmeleri yaşadılar:

 • Bağışıklık sistemine destek,

 • Kronik sinüs sorunlarının giderilmesi,

 • Soğuk algınlığı, virüs ve enfeksiyonlardan hızla iyileşme,

 • Dengeli hormonları destekleyin,

 • Doğurganlık artışı,

 • Artrit ağrısını azaltma,

 • Sindirimi iyileştirme,

 • Kanser tedavisi sırasında yaşam kalitesinin artması.

Bu iddiaları desteklemek için refleksoloji üzerine daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da birçok hasta tedavinin yaygın sağlık yararlarına inanmaktadır.


Refleksolojinin Ayak Masajından Farkı Nedir?

Bazıları refleksolojiyi standart bir ayak masajıyla karıştırma eğilimindedir, ancak ikisi eşit değildir. Refleksoloji masajı ayağa odaklanabilirken, mesele ayağı gevşetmek değildir. Bunun yerine, kemikler, eklemler veya organlar gibi vücudun diğer bölümleriyle bağlantıyı teşvik etmektir. Karşılaştırıldığında, bir ayak masajı daha az karmaşık, spesifik ve strateji odaklıdır.


Masaj

Refleksolojinin Faydaları Nelerdir?

Refleksolojinin etkisi kanıtlanmamış olsa da çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılı olarak bu uygulamayla ilgili çalışmalarda ikna edici sonuçlar elde edilmiştir. Anında fayda, stratejik bir masajın gevşemesinden veya daha derin etkili bir şeyden kaynaklansın, hastalar randevularını daha sakin, daha az stresli ve bakımlı hissederek bırakırlar. İşte refleksolojinin faydalarından sadece birkaçı:

 1. Refleksoloji, uzun bir sağlık sorunları listesi için rahatlama sağlayabilen güvenli, invaziv olmayan bir tedavidir.

 2. Refleksoloji, daha derin bir etki ile yüzey seviyesinde faydalar sunabilir. Düzenli masajlar zihinsel refahı artırabilir ve vücudunuza ve zihninize stres ve kaygıdan bir mola verebilir.

 3. Düzenli refleksoloji, kasları gevşeterek ve zihni rahatlatarak kronik ağrı veya rahatsızlığı giderebilir. Bu, kanser hastaları, doğum yapan insanlar ve hoş olmayan cilt hissi ve sırt ağrısı yaşayanlar için faydalı olmuştur.

 4. Bazı hastalar ayrıca, kabızlığı azaltmak ve sindirim sistemini ve kronik sinüs sorunlarını iyileştirmek gibi refleksolojiden başka özel faydalar gördüklerine de inanırlar.

Refleksoloji seansları genellikle sağlık koşullarını, hedeflerini ve istenen sonuçları kapsayan bir konuşma ve danışma ile başlar. Uzman refleksolog, masajlarını bu bilgilere göre ayarlayacak ve isteğiniz üzerine eylemlerini açıklayabilir. Bazı baskı noktaları yoğun hissedilebilir ancak ciddi rahatsızlık vermemelidir.


Comments


bottom of page