top of page

Refleksoloji Masajı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Refleksoloji-Masaji-Nedir-?-Nasil-Uygulanir-?

Refleksoloji Masajı


Ayak masajı olarak bilinse de, destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılır ve vücudun çeşitli bölgelerinde de uygulanır. Refleksoloji masajı, belirli noktalara baskı uygulayarak, kişilerin rahatlamasını amaçlar. Merkezi sinir sistemini güçlendirerek, kan akışını arttıran bu masaj pek çok hastalığın tedavisine yardımcı olmasıyla cerrahi işlemlerin ardından da uygulanır. Tarihte ilk 5000 yıl önce Çin tarafından uygulandığına dair ilk kanıtı Mısır papirüslerinde ortaya çıkmıştır. Dr. William Fitzgerald 20. Yüzyılda ise ayakta bulunan bazı noktaların diğer organlar ile bağı olduğunu keşfetmiştir. Eunice Ingham ise el ve ayaklarda bulunan o noktaları haritalandırarak refleksolojinin temellerini atmıştır.


Refleksoloji Masajı Nasıl Uygulanır?


Öncelikle ayaklara ya da uygulanan bölgeye göre hastanın verdiği tepkiler ölçülür. Refleksoloji masajında dikkat edilmesi en önemli husus doğru refleks noktalarının bulunmasıdır. Doğru refleks noktalarını bilmek, bu masajın temelini oluşturur. Vücudun belirli yerlerinde bulunan sinir noktaları farklı organ ve sistemlerle bağlantılı olduğu bilinilir.

Kişilerin yaşı, genel sağlık durumuna göre hastalığın türü değerlendirilir ve ayakların ısıtılıp ovalanması ile başlar. Bu süreçte ayakların rahatsızlığı ve ayak yapısı da değerlendirilir. Bu uygulama sonrasında bulunan ayak refleks noktalarına el ve parmaklar kullanılarak çeşitli baskı uygulanır. El ve parmakların yanı sıra ahşap çubuklar ile de uygulanabilir. Masaj süresi, hastalığın türü ve uygulanan bölgeye göre değişmekte olsa da 10 dakika ile 45 dakika arasında sürer.


Refleksoloji Noktaları


El, ayak ve kulaklar vücutta bulunan organ ve sistemlere belli kemiklere karşılık gelmektedir. Ayaklar, organ ve sistemlerin yansıdığı en yaygın bölümdür. Sağ ve sol ayaklarda farklı organlar uyarılır. Kalpte dahil olmak üzere vücudumuzun sol tarafında bulunan organlar sol ayakta, sağ tarafta bulunan organlar ise sağ ayakta temsil edilir. Refleks noktalarının gösterildiği harita ile uygulanır.


Refleksoloji Masajı Faydaları Nelerdir?


Refleksoloji masajının zihinsel ve fiziksel olarak faydaları şu şekildedir;


  • Ağrı ve acı hissini azaltmaya yardımcı olur.

  • Uykusuzluk ve yorgunluğu azaltır.

  • Stresi azaltmaya yardımcı olur.

  • Vücudu hastalıklardan korumak amacıyla bağışıklık sistemini uyarır.

  • Kan dolaşımını ve kan basıncını düzenler.

  • Vücutta bulunan toksinleri azaltır.

  • Kronik veya kronik olmayan fakat tedavi gerektiren hastalıklarda tedaviyi destekler.

  • Vücudun rahatlamasını sağlar.

  • Zihinsel fonksiyonları uyararak ve konsantrasyonu arttırmakta büyük rolü bulunur.

  • Baş ağrıları olmakla birlikte migreni azaltır.


Comments


bottom of page