top of page

Refleksoloji Nedir?


Refleksoloji Nedir

Refleksoloji Nedir?


Refleksoloji; el, ayak ve kulakta bulunan belirli noktalara basınç yaparak bu noktalara bağlı, iç organda ve vücut sisteminin tedavi edilmesini hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Bundan yaklaşık 5000 sene önce Çin’de yapılamaya başlandığı bilinen refleksolojinin ilk uygulamasına dair kanıt ise Mısır yazıtlarında ortaya çıkmıştır. 20. Yüzyılda, Dr. William Fitzgerald ayakta bulunan noktaların iç organla bağlantılı olduğunu fark etmiştir. El ve ayaklarda bulunan noktaları haritalandırarak tedaviye katkı sağlayan fizyoterapist Eunice Ingham ise refleksolojinin temelini oluşturmuştur.


Refleksoloji; tamamlayıcı, destekleyici ve güvenilir bir alternatif tıp yöntemi olarak günümüzde de aktif şekilde kullanılmaktadır. Refleksoloji uygulaması nörolojik hastalıkların; fiziksel ağrılar gibi fizyolojik hastalıkların; cinsel problemlerin; stres, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik problemlerin de iyileşmesine yardımcı olmaktadır.


Refleksoloji Masajı Nedir?


Destekleyici bir tedavi çeşidi olarak kullanılan refleksoloji masajı halk arasında ayak masajı olarak bilinse de vücudun farklı bölgelerine de uygulanabilir. Belirli noktalara uygulayarak sinirleri tetiklemeye yarayan refleksoloji, teröpatik bir yöntem olduğu için kişilerin rahatlamasına yardımcı olur. Kan akışını hızlandıran ve sinir sistemini güçlendiren bu yöntem günümüzde cerrahi operasyonların ardından da tedavi sürecini hızlandırmak amacıyla uygulanır.


Masaj


Refleksoloji Noktaları Nelerdir?


El, ayak ve kulaklarda bulunan refleksoloji noktaları vücuttaki belirli organlara, sistemlere ve kemiklere karşılık gelir. Bu sebeple, vücut sistemi üzerinde etki edebilmek amacıyla el ve ayakların alt, üst ve yan bölümlerine; kulaklarda ise görülebilen noktalara basınç yapılarak masaj uygulanmaktadır. Refleksoloji de ayak, el ve kulaklardaki belirlenen noktaların haritası üzerinden uygulanmalıdır.


Organ ve sistemlerin tetiklediği noktalarda en yaygın olan kısım ayaklardır. Vücudu dikey olarak temsil eden sağ ve sol ayaklarda farklı organlar tetiklenmektedir. Kalp öncelikli olmak üzere vücudun sol bölümündeki tüm organlar sol ayakta, sağ bölümde yer alan organlar ise sağ ayakta etkisini göstermektedir.


Organlar, kemikler ve sistemler ile masaj haritası çıkarılan el, ayak ve kulakların birbiri ile bağlantı içinde olması sinir uçlarıyla mümkün olmaktadır. Sinir uçlarına el ve parmaklarla yapılan basınç ve masaj işlemi elektrokimyasal uyarı ortaya çıkarmaktadır. Nöronlar da bu uyarıyı sinir uçlarının bağlı olduğu organlara iletmekte ve onları tetiklemektedir.


Refleksoloji Faydaları Nelerdir?

Refleksoloji, vücut enerjisinin dengeli bir şekilde organlara yayılmasına yardımcı olur ve vücudu dengeye getirmeyi sağlar. Vücuttaki enerjiler; stres, hastalıklar ve travmalar sonucu blokajlanır. Bu blokajın sonucunda, bazı organ gerektiğinden fazla, bazısı da az enerji alır. Bu dengesizlik, organların işlevlerini iyi bir şekilde yerine getirememesine sebep olur. Refleksoloji masajı sayesinde ayak bölgesindeki haritalandırılmış yerlere uygulanan basınç ve masaj bu blokajları açar ve enerji akışını sağlar. Organlara eşit şekilde dağılan bu enerji, vücudu zinde tutar. Enerjinin dengeli yayıldığında ise vücut sağlıkı olur ve sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olur.

留言


bottom of page