top of page

Refleksoloji Uygulama Esnasında ve Sonrasında Kişilerin Tepkileri


Refleksoloji Uygulama-Esnasında-ve-Sonrasında-Kişilerin-Tepkileri

Refleksoloji Uygulama Esnasında Kişinin Tepkileri


Genelde kişinin uygulama esnasındaki tepkileri olumludur, ancak bazı durumlarda bu tepkiler çokta hoş olmayabilir. Olumlu tepkilere örnek olarak, ağrıların azalması ya da ortadan kaybolması, sıcaklık hissi veya bedenin, vücudun hasta olan bölgesinde karıncalanma hissi, tamamen gevşeme, rahatlama, hoş bir ağırlık veya hafiflik hissi vb. Gibi sayılabilir. Hoş olmayan tepkilere örnek olarak; kişide hararetin artması ve aşırı terleme, kısa süreli keyifsizlik, mide bulantısı ile beraber baş dönmesi, içsel olan huzursuzluk ile beraber üşüme hissi vb. Gibi sayılabilir. Son tepkiler genelde çok nadir görülür ve daha önce bahsedilen, bacaklarda ve kollarda yer alan 6 önemli olan noktaya refleksoloji uygulaması yapılarak genelde çabuk bir biçimde giderilebilir.


Uygulama esnasında üşüme hissi, mide kazınması veya içsel huzursuzluk hissi hissedilir ise, bunun sebebi genelde kan şekerindeki ani düşüşten kaynaklı olmasıdır. Burada uygulamaya biraz ara verilir ve kişiye içine bir tatlı kaşığı bal karıştırılmış olan bir bardak ılık su verilir. Kişi bu karışımı içtikten sonra refleksoloji uygulamasına devam edilebilir. Başlanan uygulamada bitirilmelidir. Kişi kısa süreli bir rahatsızlık yaşamış olduğu için uygulamayı yarıda kesmek doğru değildir. Uygulama sonrasında kişi hoş ve rahat bir yorgunluk hissediyor ise refleksoloji uygulaması iyi ve etkili olmuş demektir.


Refleksoloji Uygulama Sonrasında Kişinin Tepkileri


Refleksoloji uygulamasının ardından bedenin alışık olunandan farklı tepkiler vermesi çok normaldır. Bu tepkiler, organizmanın yeninden normal fonksiyonlarına sahip olmaya çalıştığına işarettir. Yani uygulama iyileşme sürecini başlatmıştır. Uygulama çoğunlukla ağrıda azalma ve keyif, rahatlık, gevşeme hissi ile sonuçlanır. Ancak şu tepkiler de görülebilir;

Yorgunluk, bedende, vücutta yer yer batma hissi, kısa süreli olan keyifsizlik, kısa süreli olan baş dönmesi veya mide bulantısı, sık sık idrara çıkma, ağır kokulu idrar / dışkı, rahatsızlığın geçici bir süre için şiddetlenmesi ve belki de eski şikayetlerin meydana gelmesi.

Böyle bir durumda yeterince dinlenmek, bol bol su (mümkünse suyun kaynamış su olması) içmek önemlidir. Böylelikle toksinler kolayca organizmadan dışarı atılabilir. Refleksoloji uygulaması döneminde doktorun verdiği tedavi, doktorun izini olmaksızın bırakılmamalı ve değiştirilmemelidir. Kişiyi uygulama öncesi olası hoş olmayan tepkiler hakkında da bilgilendirmek son derece önemlidir.


2 commentaires


Invité
27 sept. 2021

güzel bir araştırma olmuş

J'aime

Invité
22 sept. 2021

Aydınlandık resmen !!

Harika bir yazıydı

J'aime
bottom of page