top of page

Refleksolojinin 9 Tedavi Alanı


Refleksolojinin-9-Tedavi-Alanı

Omuz ve Diz Ağrılarının Tedavisinde Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Omuzun olduğu kısımlar serçe parmağını alt tarafındaki alandır. Diz bölgeleri ise hemen hemen aynı kısma tekabül eden bir kısımdır. Refleksoloji masajına bu bölgelere bası uygulandığında ağrı geçmektedir. Genel anlamda refleksoloji ağrı durumlarında da çok etkilidir.

Enerji Eksikliği Problemine Karşı Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Refleksoloji, ağırlıklı olarak stres, enerji eksikliği, bitkinlik, yorgunluk hallerinde ilk karşımıza çıkan iyileştirici etkileri olan bir tedavi dalıdır. Bu gibi rahatsızlıklarda sağ el ve sağ ayağın olduğu noktalara bası uygulanarak yapılan refleksoloji, direkt olarak yorgunluk sendromunu tedavi eder ve etkisini de gösterir.


Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Refleksoloji bağışıklık sistemini çok ciddi anlamda güçlendirmektedir. Bütün organların sinir uçlarının sonlandığı kısımlara bası uygulanması ile, vücudun kendini iyileştirme mekanizması devreye girmektedir. Dalak ve bağırsak bölgelerine bası uygulandığı zamanda, bağışıklık sistemi ciddi anlamda güçlenmiş olur.

Reflü Hastalığının Tedavisinde Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Reflü genel anlamda yemek yeme düzeninin bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Yediğimiz besinlerin hormon değerlerinin yüksekliği ve yeme alışkanlığının da düzensizliğe buna sebep olur. Az ve sık yemek reflüyü ciddi bir ölçüde düzeltir. Yeme düzeninde hiçbir farklılık olmamasına rağmen, sağ taraftan midenin olduğu kısıma, parasempatik sistemden de bağırsak kısmına bası uygulandığında reflü faktörü tedavi edilmektedir.

Kabızlık Tedavisinde Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Refleksoloji, kabızlık tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle de küçük çocuklar fazla hareket etmedikleri için kabızlık yaşarlar. Yalnızca soldan bağırsağa uyguladığımız bası, kabızlık problemini ciddi anlamda çözmektedir.Stres İle Başa Çıkmada Refleksolojinin Etkisi Nedir?


Literatürde refleksoloji ve klinik refleksolojiyi de ayırmak gerekir. Biri masajı içeren bir yöndem diğeri ise kliniktir. Ama stres dendiği vakit her ikisi de refleksolojide ciddi anlamda etki gösterebilir. Parasempatik sistem olan, vücudu rahatlan, gevşetmeyi sağlayan sistemi devreye soktuğumuz zaman beyinin sağ tarafı çalışır, stresi gevşetir ve bireyi de rahtlatır.


Zeka Gelişimine Destek Olarak Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Zeka, beyin korteksinde ön lob içinde hakimdir. Refleksoloji, sağ elden tüm loblara ulaşabilir. Tırnağın üstündeki ön lob ovulduğu vakit, özellikle de engelli gruplarda gelişmeler gözlemlenebilir. Normal zekalarda, baş parmakta tırnağın altındaki kısma uygulandığında zeka gelişimine ciddi bir katkısı olur.


Dikkat Eksikliğine Destek Olarak Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu şu son zamanlarda o kadar etkilidir ki her 10 çocuktan üçünde bu bozukluk bulunmaktadır. Bu anlamda refleksoloji gerçekten çok etkili yöntemdir. Dikkat eksikliğinde ön frontal lobda sempatik sistem çok daha aktif haldedir. Bu anlamda parasempatik sistemi devreye soktuğumuz zaman, dikkat eksikliği ciddi anlamda düzelir. Tabii bu yaklaşık olarak 1 buçuk sene kadar sürer. İlaçlar ile, psikiyatrik ve nörolojik kontroller ile beraber yürütüldüğü zamanda dikkat eksikliğine çok etkisi olan yardımcı bir tedavi yöntemdir.


Boy Uzatmak İçin Refleksoloji Nasıl Uygulanır?


Çinliler zamanında ayak topuğunun direkt olarak orta noktasına çivi çakmışlar. Çivi çakılarak kemikleri ve siyatik sistemi geliştirdiği ve boyun uzatıldığını da iddia etmişlerdir. Ergenlik çağına kadar ciddi bir refleksoloji uygulandığında, 3 ila 5 cm, kadar boy uzatıldığı da gözlemlenmiştir. Fakat bunun 3 - 5 cm uzunluğundan daha fazla olacağını sanmıyoruz.


Comments


bottom of page