top of page

Rolfing Nedir?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Rolfing-Nedir-?

Rolfing, vücudun bedenin kendi elastikiyetini ve doğal liflerini geri kazanmasına yardımcı olan, vücudun, bedenin destekleyici sargısı olarakta bilinen vücudun fasyasını gerek ve tekrardan konumlandıran benzesiz bir masaj ve fizik tedavi biçimidir. Aşağıda bu benzersiz, onarıcı terapi hakkında daha fazla detay, ayrıntı bulunmaktadır.


Rolfing Tarihi


Dr. Ida Rolf 1920 yıllarının başında, doktora derecesine sahip ilk kadınlardan biridir. Vücudun fasyasını tekrardan hizalama pratiğini incelemeye başlamıştır. Biyokimya dalında ve bir dizi çeşitli araştırma projesi vardı. 1930 lu yıllarda rofling geliştirdi ve 1950 lerde de uygulamayı Kuzey Amerika kayropraktik derneğine sunmaya başladı. Önümüzdeki yirmi yıl içerisinde, tekniği öğrencilerine öğretmeye başladı ve 1970 yıllarının başında, Rolf Yapısal Entegrasyon Enstitüsü isminde, kar amacı olmayan ilk Rolfing okulu kuruldu.

Bir Rolfing Seansı Ne Kadar Sürer?


Genelde rofling seansı, bir terapistin size masaj yapacağı bir seansa benzer, yani vücudunuz, bedenininiz için etkili ve faydalı olması adına yaklaşık olarak 60 dakika standarttır. Rolfing yolu ile gerçek bir terapiye ihtiyaç duyan pek çok kişi haftada bir on seans yapmalı. Bu on seanslık zaman aralığı çoğunlukla bireylerin toparlanmanın sonuçlarını göstermesi adına gereklidir.


Rolfing Masaj İçin Başka Bir İsim Mi?


Hayır, bu tamamen farklı olan bir masaj çeşididir. Çoğu masaj vücudun, bedenin kas yapısına odaklanırken, Rolfing insan vücudunun bağ dokularına odaklanır. Bunun yanı sıra kaslara da odaklanır, fakat dokular ana odak noktasıdır. Yani bir bakıma Rolfing, alacağınız herhangi bir standart masaj çeşidinden daha da kapsamlı ve derin bir masaj türüdür.


Rolfing’i Düzenli Olarak Kimler Kullanır?


Rolfing, fizik tedavinin en yaygın bir şekli olmasa da, düzenli olarak kullanılır ve vücutlarının fiziksel uygunluğuna, sağlığına güvenen pek çok insan tarafından kullanılır. Bununla beraber Rolfing’i ;

  • Sporcular

  • Dansçılar

  • Yoga hocaları

  • Ünlü gezici müzisyenler

  • Eklem ve kasları ile kronik bel ağrısı ve diğer rahatsızlıklarından muzdarip olan insanlar Rolfing yaparak yaşamlarını değiştirdiler. Bu yüzden bu uygulama hala devam ediyor ve her yıl daha da artıyor.


Rolfing İle Duruş ve Omurga Sağlığının İyileştirilmesi


Rolfing ayrıca vücuttaki kasları, eklemleri, bağları ve tendonları esneterek genel duruşu iyileştirir. Zamanla sıkışmış ve etkilenmiş olabilecek bu alanları rahatlatarak, vücudu tam boyuna döneceği için duruşu iyileştirecektir. Bununla beraber, omurganın sağlığında bir iyileşme de gelir, çünkü sıkı ya da hizası olmayan bu alanları telafi etmek zorunda kalmaz.

Rolfing İle Astımı ve Genel Nefes Almayı İyileştirir


Vücuttaki faya kısıtlandığında, astım gibi şeyler daha da kötüleşebilir ve fakat zamanla daha kısıtlı hale geldikçe daha da kötüleşebilmektedir. Bununla beraber, vücuttaki fasyayı tekrardan hizalayarak, astımın pek çok insanda, özellikle göğüs bölgelerinde Rolfing görüldüğünde doğal olarak iyileşebileceği de gösterilmiştir. Rolfing seanslarından sonra genel sağlık duyguları ve bunun yanı sıra stres azalması meydana gelecek, bu da nefes almaya ve astım sorununa yardımcı olacaktır.

1 komentarz


Gość
27 wrz 2021

En iyi kaynak burası olmuş

Polub
bottom of page