top of page

Saç Derisi Masajının Faydaları


Saç Derisi Masajının Faydaları

Saç büyümesini teşvik etmekten baş ağrılarını hafifletmeye kadar, düzenli saç derisi masajı hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı iyileştirme potansiyeline sahiptir. Kafa derisinin sinir uçları yüzeye çok yakın olduğu için, maksimum sonuç elde etmek için sadece çok az uyarıya ihtiyaç vardır. Saç derisi masajının faydalarını ve profesyonel bir saç derisi masajından neler bekleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.


Saç Derisi Masajı Nedir?


Saç derisi masajı, başa, kulak arkasına ve enseye uygulanan bir masaj türüdür. Çoğu durumda, bir saç derisi masajı, parmak uçları ve elin avuç içi ile yapılır. Bazen gevşemeyi daha da artırmak ve saç derisine besin sağlamak için yağ uygulanır.

Saç derisi masajının birincil amacı , baş ve boyun bölgesindeki gerginliği gidermektir. Çene ve kulak arkası da dahil olmak üzere bu yerler çok fazla stres tutar. Bu gerilim başa yayılarak kalıcı baş ağrılarına veya migrenlere neden olabilir. Bir saç derisi masajı, bu gerginliği hafifletmeye, sinir sistemini gevşetmeye ve ağrı veya rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur.


Saç Derisi Masajının Faydaları Nelerdir?


Sağlıklı bir saç derisi, vücut ve zihin için bir dizi fayda sağlar. İşte bu yeni keşfedilen masaj uygulamasının kanıtlanmış birkaç faydası:

  • Saç Uzamasını Destekler

Araştırmalar sonucu ortaya çıkan bilimsel kanıtlar, kafa derisi masajlarının saç dökülmesini tedavi edemese de saç büyümesini teşvik etme konusunda umut vaat ettiğini göstermektedir. Saç derisine masaj yapmak kan dolaşımını uyarır, bu da oksijen ve saç için sağlıklı besinleri saç köklerine getirir. Bu, daha güçlü saç büyümesini ve saç yoğunluğunun artmasını teşvik edebilir.


Düzenli saç derisi masajı, ölü deri hücrelerinin ve ürün birikiminin giderilmesine, yağ kontrolünün iyileştirilmesine ve kepeklerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, saçlarınız inceliyorsa veya sağlıksız görünüyorsa, saç derisi masajı yaptırmayı düşünebilirsiniz.


Masaj

  • Kan Basıncını Düşürür ve Stresi Azaltır

2016 yılında yapılan bir araştırmada 15 ila 25 dakikalık bir kafa derisi masajının stres hormonu üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve özellikle kadın katılımcılarda stresi azalttığını ve hem kalp atış hızını hem de kan basıncını düşürdüğünü ortaya çıkardı.

Saç derisine masaj yaptırmak, vücudunuzun doğal iyileşme yeteneklerine yardımcı olarak sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Sinir sistemi en iyi şekilde çalıştığında, vücudunuz hastalıklarla çok daha iyi savaşabilir.

  • Kas Gerginliğini Azaltır

Dairesel hareketler kullanarak başa ve şakaklara hafif baskı uygulamak, kas gerginliğini ve migreni yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bir masaj terapisti tarafından veya evde saç derisi masajı kullanılarak yapılan saç derisi masajı, bu gergin bölgeleri yumuşatıp gevşetecek ve kan akışını iyileştirecek, baş ağrılarından ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

  • Ruh Halinizi İyileştirir

Saç derisi masajından gelen uyarı, ruh halimizi iyileştiren ve bizi mutlu ve rahat hissettiren bir hormonları serbest bırakır. Serotonin hormonu depresyon da dahil olmak üzere duygusal bozukluklar ile ilişkilidir. Yapılan bir araştırma masajın vücudun kendini iyi hissetme hormonları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu buldu. Bir masaj seansından sonra serotonin seviyeleri ortalama %28, dopamin ise ortalama %31 arttı. Bunun da ötesinde, bir masajın ardından stres seviyesi olan kortizol %31'e kadar düşürüldü.


Düzenli saç derisi masajları bir dizi fayda sağlar. Sadece parmak uçlarınızla hafifçe dokunarak gerginliği azaltacak, gevşemeyi artıracak ve daha sağlıklı saç büyümesini teşvik edeceksiniz. Bir masaj terapistinden saç derisi masajı alabilir veya kendi parmaklarınız ile evde kendi masajınızı yapmayı tercih edebilirsiniz. Masajınızı almak için hangi yolu seçerseniz seçin, daha mutlu ve daha sağlıklı olmanız için harika faydalar elde edeceğinize güvenin.


Comments


bottom of page