top of page

Saç Uzatma ve Baş Ağrıları İçin Hint Baş Masajı


Saç Uzatma ve Baş Ağrıları İçin Hint Baş Masajı

Hindistan'dan gelen bu eşsiz baş masajı yöntemi ile masaj teknikleri ve ritimlerin bir arada kullanılmasıyla stres, ağrı, saç dökülmesi, göz yorgunluğu, uykusuzluk ve konsantrasyon güçlüğü gibi birçok durumdan kurtulabilirsiniz.


Hint Baş Masajı Nedir?


Eski bir Ayurvedik terapötik masaj, öncelikle yüz, kafa derisi, sırt, omuz, boyun ve kollardaki yumuşak dokuya masaj yaparak vücuttaki tıkanmış enerji kanallarının kilidini açar. Negatif enerjiler ve stres işlem sırasında vücudu terk ederek zihin ve bedende fiziksel, psikolojik, duygusal, zihinsel ve hatta ruhsal bir denge oluşturur.

Ayrıca bu masajın, saç derisini eksfoliye eden ve saç büyümesini ve sağlığını iyileştiren kan dolaşımını arttırdığını biliyor musunuz? Bu tür masaj için keşfetmek üzere olduğunuz daha çok şey vardır.


Hint Baş Masajı Neleri İçerir?


Champissage olarak da bilinen Hint baş masajı, bir sandalyede oturan tamamen giyinik bir müşteriye yapılır. Terapist, dairesel hareketler, sıkıştırma ve derin yoğurma dahil olmak üzere el hareketleri ve tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanır. Terapist, danışanın omuzlarından başlayarak, yukarıya doğru boyun bölgesine doğru, okşayarak, masaj yaparak ve gerginlik ve stresi uzaklaştırarak çalışır.


Daha sonra kafa derisi, başın basınç alanlarına odaklanılır. Bunu takiben terapist, müşterinin gözlerini, alnını, üst sırtını ve kollarını nazikçe ovalar. Bir spa ortamında yapıldığında Hint baş masajı 25 ila 45 dakika sürer. Susam yağı, hardal yağı, yasemin yağı veya zeytinyağı gibi saç yağları cilt ve saç sağlığını iyileştirebilir. Kuru saçlar için en çok kullanılan yağ, hindistancevizi ve badem yağıdır.


Hint Baş Masajının Tarihçesi Nedir?


Hindistan'da Ayurveda olarak bilinen ve vücuttaki enerji seviyelerini dengelemeyi ve uzun yaşamı teşvik etmeyi amaçlayan tıbbi bir uygulamaya aittir. Genellikle, iyi bir cilt ve sağlığı geliştirmek için şifalı otlar ve baharatlar masaja dahil edilir.


Masöz

Hint Baş Masajının 8 Faydası
  • Migrene Karşı Etkili

Boyun, baş ve sırt ortasında gerginlik olduğunda baş ağrısı ve migrene neden olabilir. Hint baş masajı, kollara, omuzlara ve sırtın ortasına odaklandığı için bu rahatsızlığı gidermek için mükemmeldir. Terapist ayrıca serebral sıvı akışını teşvik etmek ve baş ağrısına neden olan tıkanıklıkları gidermek için baş ve boyun çevresine masaj yapar.

  • Saç Büyümesini Teşvik Edin

Hint masajının bir başka yararı da kafa derisi ve baş masajının saç folikülüne oksijen beslemesini artırarak saç büyümesini hızlandırmasıdır. Başı okşayan parmakların hafif basıncı, kafa derisine kan akışını artırır, bu da emilimi artırır. Saçınızın doğal olarak iyi büyümesi için her saç folikülünün eşit miktarda besine ihtiyacı vardır.

  • Lenfatik Drenaj

Vücut dokularından toksik ürünler lenfatik sistem yoluyla boşaltılır. Masaj, sağlıklı besinleri teşvik etmeye yardımcı olur ve oksijenli kan hücrelere akar. Hint baş masajı, ameliyat, çürük veya kırık sonrası şişlik ve diğer hoş olmayan yüz etkilerini de tedavi edebilir.

  • Yorgunluk ve Uykusuzluğun Giderilmesi

Stres ve gerginlik uykusuzluğa neden olabilir. Bununla birlikte, bu masaj tüm bu baskıyı ortadan kaldırır ve vücudunuzu rahat bir duruma getirerek iyi uyumanızı sağlar.

  • Depresyon ve Anksiyeteyi İyileştirir

Beyindeki yeterli oksijen onu rahatlatır, stresi ortadan kaldırır ve daha iyi bir ruh hali yaratır. Başınıza masaj yaparak beyne daha fazla oksijen verilir. Ve bununla, tıpkı egzersizin yaptığı gibi, net ve yaratıcı bir şekilde düşünebilirsiniz.

  • Yenilenmiş Enerji Seviyeleri

Hint baş masajı tamamen denge yaratmakla ilgilidir. Ayurvedik ilkelere ve çakralara göre, bu masaj türü vücudun enerji dengesini etkili bir şekilde geri kazandırır.

  • Hafızaya İyi Gelir

Bazen, kısa süreli hafıza sorunları, beynimizin taşıdığı düşüncelerin aşırı yüklenmesinden kaynaklanabilir ve bu şeyleri hatırlama yeteneğini daha zor hale getirir. Bununla birlikte, bir Hint baş masajı bu hızlı beyin çalışmasını azaltır, duyuların işlevini arttırır, düşünceleri susturur ve gelişmiş zihinsel berraklığı davet eder.

  • Yorgun Gözleri Canlandırır

Uyandığımız ve ekranlarda uyuduğumuz bu dijital çağda, göz yorgunluğunun olması nadir değildir. Göz çevresine ve şakaklara yapılan bir masaj, göz çukuru kaslarını serbest bırakacak ve gözlerinizi yeniden canlandıracaktır.

bottom of page