top of page

Sağlığınızı İyileştirmek İçin Egzersiz ve Masaj Nasıl Birleştirilir?


Sağlığınızı İyileştirmek İçin Egzersiz ve Masaj Nasıl Birleştirilir?

Birçok insan, vücutlarının zorlu egzersizlerden sonra toparlanmasına yardımcı olmak için masaj kullanır. Ancak masaj, insanların yaralanmalardan, ağrılı kaslardan ve aşırı efordan kurtulmasına yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapabilir. Aslında, düzenli masaj terapisi önleyici olabilir ve özellikle düzenli egzersizle birleştirdiğinizde daha iyi genel sağlığa katkıda bulunabilir.


Sporcuların spor masajı yaptırma konusunda bu kadar tutarlı olmasının bir nedeni var. Bununla birlikte, ister profesyonel bir spor oyuncusu olun, ister yaz aylarında spor yapıyor oynuyor olun, herkes masajın olumlu etkilerini hissedebilir.


Masaj Terapisi ve Egzersiz Birlikte Nasıl Çalışır?


Tıpkı egzersiz yapmak gibi, tek bir masaj seansı kısa vadeli faydalar sağlar, ancak uzun vadeli sağlık yararları yaratmak için bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Egzersiz ve masajı içeren bir rutin oluşturduğunuzda, vücudunuza iki ana şekilde yardımcı olursunuz:

  • Kasları, Fasyayı ve Kardiyovasküler Sistemleri Sağlıklı Tutmak

Hem masajın hem de egzersizin vücudunuzun kaslarının sağlığını etkilemesi şaşırtıcı değil. Antrenmandan önce masaj yaptırmak, gevşemenize ve vücudunuzu yoğun harekete hazırlamanıza yardımcı olurken, zorlu bir haftalık egzersizden sonra masaj yaptırmak, sert ve ağrılı kaslarla başa çıkmanıza yardımcı olur.


Fasya, vücudunuzdaki bağ dokusudur. Fasyanız sağlıklı olduğunda kolayca hareket eder, ancak düzenli egzersiz yapılmadığında sertleşir ve ağrıya, kötü duruşa ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Bir süredir egzersiz yapmadıysanız, bir miyofasyal gevşetme tedavisine başvurmak harika bir fikirdir.


Masaj ayrıca vücudunuzun farklı bölgelerine kan akışını iyileştirir, bu da kardiyovasküler sisteminizi güçlendirirken vücudun her yerinde iyileşmeye yardımcı olur.

  • Hastalık ve Yaralanmanın Önlenmesi

Futbol, ​basketbol veya voleybol oyuncusu olsanız da hasta veya yaralı olmak bir sezonu çabucak mahvedebilir. Düzenli masaj terapisi ve akupunktur, tüm vücut sağlığını hedefleyen bir rutinin parçasıdır. Bu uygulamalar sadece vücudunuzu aktiviteye hazırlamakla kalmaz, zorlanmayı veya yaralanmayı da önler, aynı zamanda vücudunuzun bağışıklık sistemini de güçlendirebilir.


Egzersizden Sonra Ne Tür Masaj Tedavisi Yapmalıyım?


Derin doku masajı (terapötik masaj olarak da bilinir), derin kas gerilimini hedeflemek için yüzey dokusundan daha derine iner.


Sıcak taş masajı, gergin kasları daha fazla gevşetmeye yardımcı olmak için ısıtılmış volkanik kayaları kullanan bir derin doku masajı şeklidir.


Spor masajı, derin doku masajının tüm etkilerine sahip olduğu için sporcular arasında popülerdir, ancak tipik sporcu yaralanmalarını ve gerilmelerini tedavi etmeye ve önlemeye özel önem verilir.


Masoz

Egzersizden Önce veya Sonra Ne Zaman Masaj Yapılır?

Masajdan önce çalışmak iyidir. Tedavi tipik olarak, egzersiz sırasında oluşturduğunuz herhangi bir gerginliği veya gerilimi serbest bırakmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, özellikle derin doku masajları için, egzersiz yapmadan önce bir masajdan sonra en az 24 saat beklemek en iyisidir.


Ağırlık kaldırmıyor olabilirsiniz, ancak masaj, kaslarınızın manipülasyonu nedeniyle hafif bir egzersiz şekli gibidir. Bir antrenmandan önce ve sonra esneme gibi, masajdan önce ve sonra esneme daha fazla fayda elde etmenize ve sonrasında daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Sıcak bir tuz banyosu, masajdan sonra ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olabilir ve bol su içtiğinizden emin olun.Comments


bottom of page