top of page

Sağlık Sorunlarınız Olduğunda Masaj Yaptırmak


Sağlık Sorunlarınız Olduğunda Masaj Yaptırmak

Çoğu insan için masaj yaptırmak her zaman iyi bir fikirdir. Uzun ve yorucu bir hafta geçirdiğinizde ve tek yapmak istediğiniz rahatlamış hissetmek ve vücudunuzdaki gerilimi azaltmak olduğunda, masaj terapisine gitmek kulağa mutluluk verici gelmektedir.


Bununla birlikte, bir masaj rezervasyonu yaptırmanın iyi bir fikir olmayabileceği durumlar vardır. Örneğin tansiyonunuz düşüyorsa, baş dönmesi veya mide bulantısı hissediyorsanız veya morluklar, kızarıklıklar, yaralar veya güneş yanığı varsa, iyileşene kadar masaj randevunuzu beklemelisiniz.


Bu nedenle, masaj yaptırmayı düşünmeden önce iyileşmek veya tıbbi tedavi almak çok önemlidir. Bu arada, diğer sağlık sorunları bir masajdan fayda görebilir, ancak ileride herhangi bir komplikasyon olmayacağından emin olmak için doktorunuza bunu sormak en iyisidir. Belirli sağlık koşulları ve masajlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.


Bir Sağlık Durumuyla Karşı Karşıyayken Masaj Yaptırmak


İster geçici ister tekrarlayan bir sağlık sorununuz olsun, tedavide gerekli ayarlamaları yapabilmeleri için masaj terapistinize bunu bildirmeniz çok önemlidir. Durumunuzu ve yaşadığınız semptomları daha iyi anladıktan sonra yöntemleri konusunda daha dikkatli olacaklardır.


Ayrıca, tıbbi durumunuz şiddetliyse veya yönetilebilirse, size doğru türde masajı nasıl sağlayacaklarını bilmelerini sağlamak için bir terapistle görüşmelisiniz. Sonuçta, çeşitli tedaviler mevcuttur ve semptomlarınızı etkili bir şekilde hedefleyebilecek bir masaj almak önemlidir. Terapistinize iletmeniz gerek kronik durumlar;

  • Bulaşıcı cilt hastalıkları,

  • Dolaşım sistemi sorunları,

  • Sindirim sistemi sorunları,

  • Endokrin sistem sorunları,

  • Kas-iskelet sistemi sorunları,

  • Sinir sistemi sorunları,

  • Solunum sistemi sorunları,

  • Bağışıklık sistemi sorunları,

  • Ödem.

Sağlık Durumunuzla İlgili Ek Önlemler


Yukarıda sıralanan kronik durumların yanı sıra, şu anda masaj yaptırdığınızda olumsuz etkilere neden olabilecek başka sağlık sorunları yaşıyorsanız, devam etmeden önce iki kez düşünmelisiniz. Durumunuz geri gelmeye devam ederse veya kritik olarak kabul edildiği bir noktaya geldiyse, önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Bir masaj terapisti görmeye karar vermeden önce size ne tavsiye edeceklerini bilmek çok önemlidir. Durumunuza bağlı olarak, bir terapist ihtiyaçlarınıza göre değiştirilmiş teknikler uyguladığı sürece, bir masaj durumunuzu daha iyi hale getirebilir.


Evde Masaj

Gereksinimlerinize Göre Kişiselleştirilmiş Bir Masaj Almak


Örneğin, herhangi bir kronik veya akut sağlık sorununuz yoksa, ancak açık yaranız, yanık veya başka tür bir yaralanmanız varsa, seanstan önce bir terapiste haber vermek çok önemlidir. Bu şekilde, etkilenen bölgeden kaçınır veya yaralı bölgenin iyileşmesi için farklı bir tedavi planı uygular.


Ayrıca, masaj yaptırırken tipik olarak karşılaşabileceğiniz belirli yağlara, kremlere, temizleyicilere, kimyasal solüsyonlara ve kumaşlara alerjiniz varsa, bunu terapistinize söylemeniz gerekir. Planlanmış seansınızdan önce onlara haber vermek, keyifli bir deneyim yaşamanızı sağlamak için farklı ürünleri birleştirmek gibi her şeyi taleplerinize göre ayarlamalarına yardımcı olur.


Masaj yaptırmak sağlık ve zindeliği teşvik etmek için harika bir fikir olsa da ciddi tıbbi durumlarla karşılaştığınızda her zaman ihtiyacınız olan çözüm değildir. Bir masaj terapi kliniğine gitmeyi düşünmeden önce, doktorunuza masaj yaptırmanın sağlık endişelerinizi olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini sormanız en iyisidir.


Comments


bottom of page