top of page

Sağlıklı Bir Bebek İçin Doğum Öncesi Masajın Faydaları


Sağlıklı Bir Bebek İçin Doğum Öncesi Masajın Faydaları

Masaj terapisi, vücuttaki gerilimi azaltmayı amaçlayan uygulamalı bir çare türüdür. Sıkı, zayıf veya aşırı çalışan kaslardaki ağrıyı azaltmak gibi düzenli olarak masaj terapisi almanın birçok faydası vardır. Masaj sadece çok rahatlatıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda güvenli, uyarlanabilir, her yaştan ve her kesimden insan ağrı, gerginlik ve stresi azaltmak için masajdan yararlanabilir. Ayrıca yapısal sorunları tedavi edebilir ve vücuttaki kas dengesizliklerini düzeltebilir. Anne adayları için doğum öncesi masajın faydaları çoktur ve bu makalede bunun faydaları anlatılmaktadır.


Doğum Öncesi Masaj Nedir?


Doğum öncesi masaj, geleneksel masajla benzerlikler paylaşır. Bununla birlikte, önemli bir fark, doğum öncesi masajla belirli bölgelere yapılan baskının sınırlandırılması veya önlenmesidir.


Anne ve bebeğinin sağlığı birinci öncelik olacaktır. Uygulayıcı annenin rahat ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Rahatlık bir önceliktir, bu nedenle terapist, müşterisinden masaj sırasında belirli pozisyonlarda oturmasını veya uzanmasını isteyecektir. Masaj terapisti anne ve bebeği korumak için bacaklara ve karın bölgesine derin baskı uygulamayacaktır.


Doğum Öncesi Masaj Faydaları


Masaj terapisinin özellikle anne adayları için birçok faydası vardır. Örneğin şişlik, doğum öncesi masaj terapisi ile azaltılabilir. Sinir ağrısı da hamile kadınların sıklıkla muzdarip olduğu bir şeydir ve doğum öncesi masaj terapisi bu rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.


Düzenli doğum öncesi masaj tedavisi ile tüm hayati organlara kan akışı iyileştirileceğinden dolaşım artar. Hamilelik sırasında kas spazmları ve gerginlik de çok yaygındır ve doğum öncesi masaj tedavisi bu rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.


Doğum öncesi masaj terapisinin en önemli faydalarından biri optimize edilmiş uykudur. Birçok hasta, gün boyunca daha fazla enerjiye dönüşen doğum öncesi masaj terapisi aldıktan sonra uykunun arttığını bildirir.


Doğum Öncesi Masaj Gebelikte Güvenli mi?


Bazı kadınlar hamileyken masaj yaptırmanın kendileri ve büyüyen bebekleri için tehlikeli olabileceğinden endişe duyabilir. Gerçekte, yetenekli ve lisanslı bir masaj terapistinin yapmadığı herhangi bir masaj riskli olabilir.


Doğum öncesi masaj terapisi uygulayan kişi, birkaç deneyime sahip yüksek vasıflı bir profesyonel olmalıdır. Özellikle ilk üç aylık dönem, bir bebeğin gelişimi sırasında çok tehlikeli bir zamandır. Örneğin, düşük yapma riski, ilk trimesterde ikinciye göre çok daha önemlidir. Çoğu masaj terapisti, düşük yapma riskinin artması nedeniyle ilk üç aylık dönemde hamile bir kadına masaj yapmaz.


Doğum öncesi masaj tedavisine karar vermeden önce doktorunuza danışmanız en iyisidir. Doğum öncesi masaj sırasında komplikasyon riskinizi artırabilecek önceden var olan bir durumunuz veya başka sağlık sorunlarınız olabilir.


Masaj

Masaj Terapisi Bebeğe Nasıl Fayda Sağlar?

Hamilelik sırasında bebek, annesi sayesinde artan kan akışından faydalanacaktır. Pek çok anne adayının sahip olmak istediği bir diğer şey, bebekleri karnında gelişirken onunla çok yakın ve kişisel bir bağ kurmaktır. Anne zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı ve zinde olduğunda beslenme de artacaktır. Mutlu bir anne daha az stres hormonu üretecek, bu da bebeğin sağlıklı ve uyumlu bir yetişkin olma olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelmektedir.


Meditasyon, aromaterapi ve diğer stres giderici teknikleri kullanmak hem anneye hem de bebeğe fayda sağlayabilir. Masaj terapisi, hamilelik sırasında nispeten yaygın olan stres, depresyon ve kaygıyı hafifletebilir. Hamilelik dayanılmaz ve stresli bir süreç olabilir ve doğum öncesi masaj terapisi 9 aylık süreç boyunca mevcut olan belirli sorunları veya komplikasyonları ele alabilir.


Masaj terapisinin pek çok faydası vardır, bu nedenle hamileyken doğum öncesi masaj tedavisi düşünüyorsanız, lütfen doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ayrıca doğum sonrası depresyonu tedavi etmek ve enerji ve zindelik düzeylerini artırmaya yardımcı olmak için doğumdan sonra geleneksel masaj terapisini önerebilir.

Masaj terapisi, vücudun amaçlandığı gibi işlev görme yeteneğini geliştirir. Birkaç doğum öncesi masajdan sonra vücudunuz daha etkili, verimli ve uyumlu bir şekilde çalışacaktır. Hamileyken doğum öncesi masaj tedavisi gören birçok kadın, stres düzeylerinde genel bir düşüşün yanı sıra, gevşeme düzeylerinin arttığını bildirmektedir.


Comments


bottom of page