top of page

Sandalye Masajı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Sandalye-Masajı-Nedir-?-Nasıl-Uygulanır-?

Sandalye Masajı


Sandalye masajı, çoğu yönden klasik masaj türüne benzer, fakat masaj uygulanacak kişinin bir alana uzanması yerine başlarını ve göğüs kısmını desteklemek için bir ped ve yüz beşiği ile donatılmış olan özel bir sandalyede diz çökme hareketi yeterli olacaktır. Birçok teknik ve ekipman tasarımı, seansın muhtemelen erken versiyonları olduğundan, sandalye masaj uygulamasının kökenleri tam olarak net değildir. Bunun yanı sıra, en belirgin ve kesin bilgi olarak 1968 yılında David Palmer tarafından uygulanmaya başlamış olmasıdır. Masaj uygulaması esnasında sandalye kullanmanın amacı, masaj yaptıracak olan kişinin rahatlamasını, gevşemesini arttırmak ve bir şekilde dik ve oturma pozisyonlarında hizalı kalmasını sağlamaktır. Diğer masaj çeşitlerinde mahremiyet gerekli bir konudur. Çünkü masaj uygulamasının yapılması esnasında, masaj yaptıracak olan kişinin vücudunun belirli bölgelerine erişilebilirlik sağlanamsı için giysileri tipik olarak çıkartılır. Sandalye masajı öncelikle vücudun, bedenin üst ekstremiteleri ve uzuvlarıyla ilgileniyor olduğundan, masaj yaptıracak olan kişinin kıyafetleri her zaman üzerinde kalır. Bu sayede de herhangi bir şekilde üzerinizi çıkarmanız vs. gerekmez.


Sandalye Masajı Nasıl Uygulanır?


Sandalye masajı, klasik masaj türünde olduğu gibi aynı özen ve önlemler alınarak uzman, profesyonel terapistler, masözler tarafından yapılır. Masaj terapistleri, masözleri, masaj yaptıracak kişilere hedeflerini ve fiziksel durumlarını sorarak ön bilgi almaktadırlar. Kısa bir konuşma sonrasında, koltukta yüzü öne doğru oturturlar ve rahatlık için ayarlamalar yapılır. Masaj çoğunlukla üst sırttaki büyük kas gruplarıyla başlar ve alt sırt, boyun, omuzlar ve kollara doğru yayılır. Büyük kas grupları, çoğunlukla ağrı bölgesi olan daha küçük kasları destekliyor olduğu için ideal bir teknik, yöntemdir. Masaj terapistleri, masözleri, masaj yaptıracak kişinin fiziksel tepkilerine ve çok iyi hissedeceğine inandıkları şeylere göre farklı, çeşitli masaj türleri uygulayabilmektedirler. Bütün beden, vücut masaj uygulamaları 30 dakikadan bir saate kadar sürerken, sandalye masajı çoğu zaman sadece 10-20 dakika arasında tamamlanmaktadır. Tabi bu süre ihtiyaca yönelik değişebilmektedir. Masaj seansı tamamlandığında, kullanılan ekipmanlar sterilize edilir ve bir sonraki danışan, masaj yaptırmak isteyen kişi için hazırlanmış olur.


Sandalye Masajı Nerelerde Uygulanabilir?


Aşağıdakiler dahil, ekipmanların mevcut bulunduğu her yerde, her alanda sandalye masajı uygulanabilir. Özellikle sandalye masajının tercih edildiği yerler iş yerleri, ofisler ve evde masaj hizmeti sunulan alanlardır. Bunun yanı sıra sandalye masajı şuralarda uygulanabilir;

  • Ofisler

  • Alışveriş merkezleri

  • Konferans merkezleri

  • Günlük kaplıcalar

  • Kolejler

  • Kuaför salonları

  • Kitaplıklar

  • Evler

  • Sağlık kulüpleri

  • İş yerleri


Sandalye Masaj Uygulamasının Faydaları Nelerdir?


Kas gerginliği, doku bağlanması ve kas düğümlenmesi gibi olumsuz faktörler, fiziksel etkiler baş ağrılarına ve eklem rahatsızlıklarına yol açabilir. Hasar, tedavi edilemez ise uzun vadeli etkilere sebep olabilir. Konfora ve genel sağlık durumuna öncelik vermek, yüksek bir yaşam kalitesini sürdürmenin hayati bir parçası olur. Sandalye masajları üst bedenle, vücutla sınırlıdır, fakat faydalar tam vücut, beden masaj versiyonlarına benzer ve stres azaltma, artan dolaşım, fiziksel, bedensel esnekliği arttırma, daha canlı bir bağışıklık sistemi, ağrı kesici, daha kaliteli ve derin uyku, daha parlak bir ruh hali ve daha iyi kronik hastalıklar için oldukça etki sağlamaktadır.


1 Comment


Guest
Sep 28, 2021

kaynak için saolun

Like
bottom of page