top of page

Sandalye Masajının Faydaları Nelerdir?


Sandalye Masajının Faydaları

Sandalye Masajının Faydaları Nelerdir?


Sandalye masajı, diğer masajların aksine masaj masasına uzanarak değil, oturarak diz pozisyonda uygulanır. Sandalye masajı yalnızca üst vücuda uygulanabilir ancak faydaları bütün vücuda etki eder. Stresi azaltır, dolaşımı hızlandırır, esnekliği arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, ağrıları azaltır, uyku problemlerini düzenler, fiziksel hareketliliği arttırır, ruh halini iyileştirir ve kronik hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur.


Kas gerginliği, doku problemleri ve kas düğümlenmesi gibi fiziksel problemler baş ağrısına ve eklem sorunlarına neden olur. Bu problemler tedavi edilmezse uzun vadede kalıcı etkilere neden olabilir. Genel sağlığımıza öncelik vermek, yaşam kalitesini arttırmanın bir parçasıdır.


Sandalye masajının faydaları;

  • Stresi azaltır;

Araştırmalar düzenli uygulanan masaj terapilerinin stresi azalttığını göstermektedir. Uygulanan tek bir seansın bile ruh halini iyileştirdiği ve rahatlama sağladığı söylenmektedir.

  • Dolaşımı düzenler;

Masaj hem kan hem de lenf dolaşımını arttırır. Kanda bulunan oksijen ve besinler dolaşım yolu ile bütün vücudu besler.

  • Esnekliği artırır;

Kaslar ve eklemlerin rahatlaması, vücuttaki esnekliği arttırır. Sandalye masajı ile kasları ve dokuları gevşetmek, hareket kısıtlamasını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir;

Masaj, beyaz kan hücrelerinin üretimini artırarak bağışıklığı güçlendirir. Birçok hastalık için bağışıklığın güçlenmesinde önemli rol oynar ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçer.

  • Ağrıları azaltır;

Hem kronik hem de akut ağrıların azaltılması için sandalye masajı uygulaması önerilmektedir. Fibromiyalji ve artrit gibi hastalıklarda günlük yaşanan ağrıları hafifletir ve bir çok eklem hastalığından burkulmaya kadar yaşanabilecek kas-iskelet sistemi yaralanmalarından kaynaklanan ağrıyı azaltır.

  • Uyku problemlerini düzenler;

Masaj, anksiyete, depresyon, hamilelik ve kronik ağrı gibi durumlarda ortaya çıkan uyku problemlerini giderebilir. Düzenli olarak uygulanan masaj seansları dolaşımı iyileştirir ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan serotonin düzeylerini artırır.


Masöz

  • Fiziksel hareketliliği arttırır;

Sandalye masajı, sporcuların yaralanmadan sonra daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmanın yanı sıra, aşırı kullanımdan zarar görmüş kaslardaki gücü arttırır ve kronik kas spazmı ağrılarını azaltır.


Bazı durumlarda spor yaralanmalarından sonra iyileşmeyi hızlandırmak için masajdan yararlanırken, bazen de spor müsabakaları öncesinde de avantajı elde etmek ve kasları güçlendirmek için kullanır.


  • Ruh halini iyileştirir;

Sandalye masajı, kortizol gibi stres hormonlarını azaltırken, serotonin, oksitosin ve dopamin gibi iyi hissettiren hormonları çoğaltarak ruh halini düzenleyen beyin kimyasalları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Masaj sonrasında zihnimiz dinlenmiş olur.


  • Kronik hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur;

Masajın kronik hastalığı olanlara tamamlayıcı bir tedavi olarak uygulanır. Diyabetten hipertansiyona kadar birçok hastalığın semptomlarını hafifletir. Araştırmalara göre uygulanan tek bir masaj seansı bile, kan basıncı önemli derecede düşürebilir.


Sandalye masajı haricinde uygulanabilecek birden fazla masaj çeşidi ve tekniği mevcuttur. Her masajın etkileri ve uygulama alanları farklılık gösterebilir fakat masajın genel olarak fiziksel ve ruhsal sağlığa olan olumlu etkiler herkes tarafından bilinmektedir. Sizlerde yaşam kalitenizi arttırarak sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmak isterseniz masaj terapistlerimizle iletişime geçerek profesyonel bir masaj terapisi alabilirsiniz.

Comments


bottom of page