top of page

Segmental Omurga Masajı


Segmental-Omurga-Masajı

Segmental Omurga Masajı


Bu masaj çeşidindeki herhangi bir teknik ritmik, düzenli olarak, fakat kolayca ve sarsıntı olmadan gerçekleştirilir. Yoğunluk çok yüksek ise ya da işlem yanlış yapılır ise, kişi olumsuz, acı verici durumlar yaşayabilir. Masaj terapisi esnasında yağ, krem ya da başka bir kayganlaştırıcı kullanılmaz, uygulanmaz. Bu çeşit ilaçlar yumuşak dokulardaki hassasiyeti azaltır. Prosedür, basınç yoğunluğunda yavaş bir artış ile karakterize edilebilir, cilt yüzeyinden daha derin yumuşak doku katmanlarına doğru basınç artar. Yetkin bir biçimde yürütülen bir seans, vücudun çalışılan kısmında hafif bir kızarıklık ve ısı görünümüyle kendini hissettirir. Kişi rahatlar, günlük olan sorunları, problemleri unutur. Masaj seansından sonra hasta tüyleri diken diken etti ise, cilt mavimsi bir renk aldıysa, ağrılı hisler kaybolmadı, yalnızca yoğunlaştı, o zaman prosedür yanlış yapıldı demektir.


Segmental Masajı Belirtilir;

  • Kas - iskelet sisteminin aktivitesini ihlal ederek

  • Miyozit, spondiloartroz ile

  • Intervertebral herni gelişiminin ilk aşamalarında

  • Siyatik ile

  • Teşhis esnasında

  • Sırtta küçük izler var ise, uzum zaman önce meydana gelen küçük izler

  • Sırt ağırısı ile

  • Kasların hipertonisitesi ya da hipotonisi

  • Burkulmalardan sonra, kırıklar

  • Bir kişi omurganın eğriliğinden muzdaripse.


Servikotorasik Omurganın Segmental Masajı


Bu tip segmental masaj, kronik bronşit, kalpte ağrının eşlik ettiği nevrotik bozukluklar, kalp kusurları ve miyokart enfarktüsünden sonraki iyileşme sürecinde reçete edilir. Servikotorasik omurganın segmental masajı için endikasyonlar tracheitis, pnömoni, trakea iltihabı, torasik osteokondroz, amfizem, astım, koroner arter hastalığı ve kardiyosklerozdur. Masaj, bu hastalıkların gelişmesini önlemeye ve kronik bir aşamada bile iyileştirmeye katkıda bulunarak, yardımcı olur. Prosedür kalifiye bir masaj terapisi aracılığı ile gerçekleştirilir. Prosedür alt torasik omurga ile başlar.

Masör ya da masöz nazikçe bu alanın üstündeki bölümlere geçer. Bunun ardından, alan üzerinde çalışılır. Kalp hastalığı, rahatsızlığı olan hastalarda sol subskapularise özellikle dikkat edilmelidir. Ardından uzman boyuna ve sternumun ön kısmına geçer. Seans yaklaşık olarak 25 dakika kadar sürer, kurs 10 - 15 işlemden oluşur. Her yıl boyun ve göğüs kısmının birkaç terapötik segmental masajı önerilir. Toplam prosedür sayısı ise etkinliklerine bağlıdır. Masaj terapistinin hedefi bütün refleks farklılıklarını, değişikliklerini ortadan kaldırmaktır. Elde edilen sonuç, nefes egzersizleri ve ilgili doktor aracılığı ile tavsiye edilecek bir dizi özel egzersiz yardımı ile güçlendirilmelidir.


Segmental Bel Masajı


Prosedür kas gerginliğini gidererek, kan dolaşımını iyileştirir ve kasları ısıtır. Travmatik yaralanmalar ile masaj yapılamaz. Aşağıdaki sıra ile işlenir;


1 - Öncelikle bir dizi yoğurma tekniğinin (zikzak, dönüşümlü, yoğurma, doğrudan ve kombine vuruş, hayatta kalan hareketler ve titreşim) uygulanması gerekir.

2 - Ağrılı bölge, uzunlamasına okşayarak belirlenebilir

3 - Kalça bölgesinde, alanında okşama ve yoğurma yapılır

4 - Refleksojenik noktaların nokta çalışması

5 - Ağrılı alana hafifçe masaj yapılır.


Segmental bel masajı iyi sonuç verir fakat zarar vermemek adına doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Comments


bottom of page