top of page

Şeker Hastaları İçin Masajın Faydaları


Şeker Hastaları İçin Masajın Faydaları

Diyabet dünya çapında çok sayıda insanı etkiler ve vücudunuzda bazı yan etkilere neden olabilir. Diyabetin en yaygın fiziksel yan etkileri kan dolaşımının azalması, yüksek kan şekeri ve uzuvlarınızdaki genel hassasiyettir. Tıbbi tedavilerinizle birlikte masaj terapisini birleştirmek, doktorlardan, ilaçlardan ve rahatsız edici semptomlardan rahatlatıcı bir kaçış sağlayabilir.


Vücudunuzun yiyecekleri nasıl enerjiye dönüştürdüğünü etkileyen kronik bir sağlık durumu olan diyabet, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

Fiziksel olarak, vücudunuz atardamarlarınızda sinir hasarı ve komplikasyonları yaşayabilir. Zihinsel olarak, diyabetinizi tedavi ederken ve günlük yaşam tarzı değişiklikleri yaparken artan stres ve kaygı altında ezilebilirsiniz. Diyabetle yaşamak söz konusu olduğunda yapabileceğiniz en önemli şey, hayatınızı yaşama şeklinizi yeniden tanımlamanıza yardımcı olacak yeni alışkanlıklar ve rutinler geliştirmektir.


Masaj Terapisi Şeker Hastalığına Nasıl Yardımcı Olur?


Masaj, mevcut tedavi planınızı tamamlamanın harika bir yoludur. Herhangi bir tıbbi bakımın yerini almak için kullanılamaz. Dengeli bir diyet yemek ve bir fitness rutini başlatmak, diyabet için olumlu ve sürdürülebilir bir planın temelleridir. Masaj terapisini diyabetik sağlık planınıza dahil etmek, bedeninizi ve zihninizi olumlu bir şekilde hedeflemek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.


İşte şeker hastaları için masajın bazı faydaları:

  • Artan kan akışı ve dolaşım: Masaj, oksijen ve besinlerin vücudun geri kalanına verimli bir şekilde taşınmasını sağlar. Bu gelişmiş dolaşım, hücrelerinizin insülini emmesine ve aslında onu tutmasına yardımcı olabilir. Diyabetin özellikle ekstremitelerde damar hasarı ve dolaşıma olan etkileri ile bu masaj tedavisinin şeker hastalarına sağladığı en önemli faydalardan biridir.

  • Artan hareket aralığı: Kan şekeri seviyelerindeki ani artış ve düşüşler vücudunuzda rahatsız edici bir baskı oluşturarak bağ dokusunun kalınlaşmasına neden olabilir. Kaslar, tendonlar ve bağlar sertleşebilir ve genel hareket açıklığınızda azalmaya neden olabilir. Masaj terapisi, doku ve eklemlerinizin esnekliğini artırmak, sizi rahat bir fiziksel ve esnek duruma getirmek için harika bir çözümdür.

  • Stresten kurtulma: Şeker hastalığınız için diyetinizi değiştirmek, kan şekerinizi sürekli izlemek, yeterince egzersiz yaptığınızdan emin olmak ve bu değişiklikleri ailenize ve arkadaşlarınıza açıklamaya çalışmak ruh sağlığınızın da bozulmasına neden olabilir. Sinirli ve bunalmış hissettiğinizde masaja başvurmak, zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir. Masaj size tamamen kendinize odaklanmanız, mevcut olmanız ve vücudunuzu sevmeniz için özel bir zaman penceresi verir.


Masaj

Şeker Hastaları Masaj Yaptırabilir Mi?


Bir şeker hastası olarak masaj terapisinin güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Herhangi bir ek tedavi gibi, masaj tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmanız önemlidir.


Masaj terapistleri, her bireyin ihtiyaçları ve endişeleri için tedaviyi kişiselleştirmek üzere eğitilmiştir. Randevunuza geldiğinizde, siz ve terapistiniz, sahip olabileceğiniz belirli endişeleri, soruları ve gereksinimleri tartışabilirsiniz.


Şeker hastalığı, bireyleri çeşitli şekillerde etkileyebilir ancak masaj terapisi diyabetin neden olduğu çoğu fiziksel rahatsızlığı giderebilir.


İşte birkaç örnek:

  • Periferik Arter Hastalığı için İsveç Masajı: Diyabetin yaygın bir yan etkisi, vücudun kanı atardamarlarınızdan zorla iterek atardamar duvarlarına zarar vermesine neden olan yüksek tansiyondur. Uzun vadede vücudunuz normal kan akışına ayak uydurmakta zorlanır ve genel kan dolaşımınız azalır. Özellikle periferik arter hastalığı, uzuvlara kan akışı azaldığı için çoğu insanı bacaklarında etkiler. İsveç masajı gibi nazik, rahatlatıcı bir tedavi, genel dolaşımı artırmak ve rahatsızlığın yaşandığı bölgelerdeki gerilimi azaltmak için mükemmel bir çözümdür.

  • Diyabetik Nöropati için Terapötik Masaj: Arterlerinize benzer şekilde, sinirleriniz de vücuttaki yüksek tansiyondan muzdarip olabilir. Ekstremitelerdeki hasarlı sinirlerin ağrı, kaşıntı, yanma hissi ve refleks kaybına neden olabileceği bir durum olan diyabetik nöropati, son derece kişiselleştirilmiş bir fizik tedaviden yararlanabilir. Terapötik masaj, ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmıştır ve vücuttaki belirli ağrı alanlarını hedeflemek için nöromüsküler terapi kullanır.


Comments


bottom of page