top of page

Selülit Masajı Nedir?


Selülit Masajı

Selülit Masajı Nedir?


Selülit masajı dolaşımın hızlandırılması ve vücudun toksinlerden arındırılmasında uygulanan etkili bir masaj çeşididir. Bölgesel olarak depolanmış yağlarda, var olan selülitin kontrol altına alınmasında aynı zamanda da hasarlı dokunun sıkılaşıp, toparlanmasında uygulanan bir yöntemdir. Selülit masajının etkisiyle vücuttaki fazla yağlar azalırken, gevşemiş dokular sıkılaşır ve vücudunuz şekle girer.


Vücuttaki dokularda oluşan dolaşım bozuklukları selüliti oluşturan sebeplerdendir. Dolaşım bozukluğu haricinde kilo alıp verme, hormon bozuklukları ve az yapılan kas aktiviteleri gibi pek çok nedenle ortaya çıkan selülit, kadınların en bilinen sorunları arasında yer almaktadır. Cilt altındaki bağ doku ile deri arasındaki yağ dokusu selülit meydana getirir. Görüntüsü portakal kabuğuna benzeyen selülit, estetik açıdan rahatsız edici bir görüntüye sahiptir.


Selülit sadece kilolu kişilerde değil zayıf kişilerde de ortaya çıkabilir. Ergenlik döneminde gerçekleşen hormonal değişikliklerin etkisiyle her yaş grubunda yaşanılabilecek bir problemdir. Düzenli olarak yapılan selülit masajı, selülitlerin yok olması için uygulanan yöntemlerden biridir.Masöz


Selülit Masajı Nasıl Uygulanır?


Selülit masajı yapılırken bitkisel yağlar kullanılır. Masaj için kullanılan yağ vücutta ısıtıcı etki yapar. Isıtıcı etki selülitlerin parçalanmasını ve vücuttan atılma sürecini hızlandırır. Selüliti azaltan yağlar tek başına da kullanılabilir fakat tercihe göre birden fazla yağı da karıştırılacak şeklinde de kullanılabilir.


Masaj sırasında, lavanta yağı, ardıç yağı, portakal yağı, biberiye yağı, susam yağı, limon yağı, zambak yağı, nane yağı, buğday yağı, jojoba yağı, anason yağı, rezene yağı ve yasemin yağı kullanılabilir. Bu yağların hepsi ısıtıcı özelliğe sahiptir. Bu yağlardan herhangi birine karşı alerjiniz varsa bunu mutlaka masaj terapistine belirtmelisiniz. Cildinizin küçük bir bölgesine az bir miktar uygulayarak alerjiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Uyguladığınız bölgede kızarıklık, kaşıntı veya kabarma meydana gelmediyse, bu yağa karşı alerjiniz yoktur.


Basen bölümü ve bacakların ön ve arka bölgeleri selülitin oluştuğu temel bölgelerdir. Çok yavaş hareketlerle, basınç uygulamadan masaja başlanır. Diz üstünden kalçaya kadar olan bölgede, aşağıdan yukarıya doğru bitkisel yağ emdirilir. Sıvazlama işlemi sırasında kan dolaşım hızlanır. Selülitli bölge için yoğurma tekniği uygulanır. Yoğurma ve vurma hareketleri yağların parçalanmasını sağlar.


Doğru uygulanan selülit masajı acı hissi olmadan deri altındaki dolaşımı hızlandırmaktadır. Doğru bir selülit masajında hücrelere oksijen gider ve toksinlerin vücuttan kolayca atılmasını sağlanır. Hücresel enerji üretimi hızlanır. Yağ yakımı artar. Cildiniz esneklik kazanır.


Düzenli uygulanan masaj seanslarıyla pozitif etkilerini hissetmeye başlayacağınız selülit masajı aynı zamanda rahatlatıcı, dinlendirici ve kendinizi daha zinde hissetmenizi hedefleyen bir masajdır.


Selülit masajı kan dolaşımının hızlanmasını hedef alan bir masajdır. Damar ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin bu masajı yaptırmaması gerekir. Kadınlarda adet ve hamilelik döneminde damarlarındaki basınç değeri yüksek olduğu için bu dönemlerde selülit masajı yaptırılmamalıdır.

Comments


bottom of page