top of page

Sert Boyun Sendromu Nedir ve Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?


Sert Boyun Sendromu Nedir ve Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?

Sert boyun sendromu, çoğu insanı hayatlarının bir noktasında etkileyecek rahatsız edici bir durumdur. Boynunuzu hareket ettirirken veya döndürürken ağrı ve kısıtlama hissederseniz, boyun tutulması olduğunu anlayabilirsiniz. Tedavi edilmediği takdirde kronik bir soruna dönüşebilir. Yaşanan ağrı kişiden kişiye değişebilir ve hafif bir ağrıdan keskin, sürekli ağrıya kadar her şey olabilir.


Boyun Tutulmasına Ne Sebep Olur?


Rahatsız edici boyun ağrısı ve sertliğinin bugüne kadarki en yaygın nedeni, bir kas gerginliği veya yumuşak doku gerginliğidir. Boyunda 10 çift 2 ve 2 set 3 olmak üzere 26 kas vardır. Bu kaslardan herhangi biri gerginleşir veya gerilirse, çevreleyen ve destekleyen yapılar üzerinde hızla domino etkisi yaratır. Ağrının omuzlar ve alt sırt gibi vücudun diğer bölümlerine atıfta bulunması nadir değildir. Boyunda etkilenen en yaygın kaslar şunlardır:

  1. Omuz bıçağını kaldıran ve önemli bir postural kas olan levator skapula,

  2. Başı döndüren ve boynun fleksiyonunu sağlayan boyun kaslarının en büyüklerinden biri olan sternokleidomastoid,

  3. Trapezius, başın, boynun ve omuzların arkasından uzanan üçgen şekilli büyük kaslardır. Üç bölümden oluşur; Üst, orta ve alt kısım, ana işlevi omuz bıçaklarını sabitlemek ve boynu döndürmek ve eğmektir,

  4. Suboksipital kaslar, Oksipital kemiğin altında yer alan dört kastan oluşan bir grup, başı uzatan ve döndüren daha derin bir kas grubu ve genellikle gergin veya kısıtlı olduklarında stres baş ağrılarına ve üst boyun gerginliğine katkıda bulunan kaslardır.

Boyunda Bulunan Kaslar Nasıl Gerginleşir?


Sert boyun sendromuna katkıda bulunan en yaygın faktörler şunlardır:

  • Uzun süre masa başında oturmanın, araba kullanmanın veya omuzların yuvarlanmasının neden olduğu duruş sorunları,

  • Sportif faaliyetlerden veya araba kazalarından kaynaklanan yaralanmalar (kamçı darbesi),

  • Disk bozuklukları, osteoporoz, iskelet uyum sorunları, oto bağışıklık koşulları ve zihinsel sağlık gibi altta yatan veya teşhis edilen tıbbi durumların tümü boyun tutulmasına katkıda bulunabilir.

Evde Masaj

Spor Masajı Sert Boyun Sendromuna Nasıl Yardımcı Olur?


Daha önce boyun ağrısı yaşadıysanız, bunun ne kadar rahatsız edici olabileceğini ve günlük aktivitelerinizi gerçekleştirme yeteneğinizi nasıl etkilediğini biliyorsunuzdur. Spor masaj terapisi, yumuşak doku ağrısı ve yaralanmasının tedavisi için kanıtlanmış, etkili bir tedavidir. Sizinle bir birey olarak çalışan terapistiniz ayrıntılı bir geçmişinizi alacak ve yalnızca bölgeyi nasıl etkili bir şekilde tedavi edeceğinize bakmakla kalmayarak, aynı zamanda sorunun nasıl ortaya çıktığını ve gelecekte oluşmasını nasıl önleyeceğinizi belirlemek için çeşitli değerlendirmeler yapacaktır. Tüm bunlarla birlikte, bir bakım sonrası planı ve gerekirse egzersiz reçetesi ile özel bir tedavi planı tasarlanabilir.


Spor masaj terapisi, kas fonksiyonunu iyileştirmek ve vücudu normal ağrısız fonksiyona geri döndürmek için çeşitli yumuşak doku tekniklerinin kullanılmasını içerir. Masaj randevusu almak için terapistlerime iletişime geçin, uygun bir randevu ayarlayın ve boynunuzu tekrar rahat ettirin.


Comments


bottom of page