top of page

Shiatsu Enerji Masajı


Shiatsu kelime kökeni japoncadır ve parmak ile bastırmak anlamını taşır. Bu enerji vermek amacı ile uygulanan bir çeşit enerji masajı da diyebiliriz. Aslında bu masaj el ile yapılan pek çok masajların karışımıdır. Mesela akupresür, anma masajı ve modern tıp birleşerek bu masaj oluşturulmuştur. Bu masaj beden enerjisi ile uygulanan bir masajdır bu sebepten de enerji tıbbi dalında yer alır. Enerji tıbbi araştırmalarında hastalık belirtilerinin bedenimizin, vücudumuzun yaşam enerjisinin bazı nedenlerden dolayı bazen düşüp bazen yükseldiği için savunur. Bedenimizin, vücudumuzun bu dengesiz enerji grafiği bizi hem fiziksel hem de kimyasal olarak olumsuz yönde etkilemektedir. İşte bu noktada ihtiyacımız olan şeylerden birisi shiatsu masajıdır. Çünkü shiatsu masajının vücudumuzdaki bu dengesiz enerji dağılımını dengeleme özelliği de vardır.


Shiatsu masajı nasıl yapılır? Birazda bundan bahsedelim. Bu masaj tamamen temasla alakalı olduğu için masaj yapan ile masaj yaptıracak kişi arasındaki iletişim çok fazla önemlidir. Bu masajda da diğer masajlarda olduğu gibi basınç noktaları bulunur. Tam olarak olmasa da ortalama 350 ila 600 arasında bir basınç noktası bulunur. Yalnızca basınç ile değil bunun yanı sıra sallama, hafif şiddette vurmalar, eklem çalışmaları ve esnetme yöntemleri kullanılarak da bu masaj uygulanabilir. Bu masajı uygulayabilmek için teknik bilgiye ihtiyaç olmadığı için isteyen herkes bu masajın nasıl uygulandığını öğrenebilir. Bu masaj türündeki asıl amaç masaj yaptıracak olan kişinin vücut enerjisinin aktif edilmesidir. Tabi ki bu da hasta ile masaj yapacak olan kişinin enerji alışverişi yöntemi ile olur.Hemen hemen her masajın herkese olumlu etkileri bulunur. Bu masajında diğerleri gibi bir sürü yararı vardır ve önemli yararlarını saymak istersek şöyle sıralayabiliriz;

  • Kişiye hafiflik iç huzuru ve dinamiklik katar.

  • Kas gerginliklerinin onarılmasında katkı sağlar.

  • Baş ve sırt bölgesindeki oluşan ağrıları dindirir

  • Zihni temizler ve pratik düşünmeyi de sağlar.


Bunların dışında bir de çocuklarda yaratmış olduğu olumlu etkileri bulunur. Örnek verecek olursak, uyku problemi olan çocukların, agresiflik, kabızlık gibi sorunlarını çözmenin yanı sıra stres, depresyon, baş ağrısı, depresyon gibi problemleri ortadan kaldırır. Bu masajın şimdiye kadar hiçbir yan etkisi görülmemiştir.


Sadece basınç ile değil ayrıca sallama, hafif şiddette vurmalar, eklem çalışmaları ve esnetme yöntemleri kullanılarak da shiatsu masajı uygulamasını yapılabilinir. Bu masajı yapabilmek için teknik bilgiye ihtiyaç olmadığı için isteyen herkes bu masajın nasıl yapıldığını öğrenebilir. Bu masajdaki asıl amaç masaj yaptıran kişinin vücut enerjisinin aktif edilmesidir tabi ki bu da hasta ile masaj yapan kişinin enerji alışverişi yöntemiyle olur.


Comments


bottom of page