top of page

Shiatsu Masajını Anlamak


Shiatsu Masajını Anlamak

Shiatsu Masajı Nedir?


Shiatsu masajı fizyolojik bir şifa içermektedir. Birçok masaj terapisti ve shiatsu uygulayıcıları parmakla baskı, germe ve manipülasyon kullanır; bununla birlikte bu beden çalışmasını müşterilerin enerji merkezleri ve yolları üzerinde yürütürler. Japonya'da ortaya çıkan Shiatsu masajı geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları tarafından aktarılan bilgilerden gelir.


Geleneksel Çin Tıbbı Nedir?


2.000 yıldan fazla bir süredir Çinli şifacılar masaj, şifalı bitkiler, akupunktur, akupresür, qigong ve tai chi'nin sırlarını aktardılar. Japon shiatsu masajı uygulayıcıları, tıpkı Çin akupunktur ve akupresüründeki benzerleri gibi, geleneksel Çin tıbbı teorilerini ve chi enerjisi tekniklerini kullanırlar; bununla birlikte, shiatsu'yu benzersiz, daha modern bir şifa yöntemi haline getirdiler.


Chi Nedir?


Chi vücudumuzda akan yaşam enerjisidir. Bu şifa akışı bloke edildiğinde sağlık problemleri yaşanır ve hastalık ortaya çıkabilir. Geleneksel Çin tıbbından gelen birçok uygulama, müşterilerindeki tıkanıklıkları gidermeye, uygun bir yin ve yang dengesini yeniden kurmaya, şifa ve zindelik yaratmaya çalışır.


Meridyenler Nedir?


Geleneksel Çin tıbbına göre, vücutta birbirine bağlı 12 meridyen vardır. Her birine karşılık gelen bir iç organı vardır mide, karaciğer, böbrek, dalak, safra kesesi vb. Bu meridyenler boyunca çeşitli noktaları manipüle ederek, uygulayıcılar tıkanıklıkları serbest bırakabilir ve iyileşmeyi teşvik edebilir.


Zen Shiatsu'yu kim kurdu?


Zen shiatsu'nun yaratıcısı Shizuto Masunaga, psikoloji ve masaj tıp bilimi okudu. Hem Tokyo Üniversitesi'nde hem de Japonya Shiatsu Okulu'nda psikoloji dersleri verdi.

Masunaga, Zen shiatsu adını Japon kültürü üzerinde büyük etkisi olan Zen felsefesinden almıştır. Zen felsefesini takip eden insanlar, tipik olarak zihni meditasyon yoluyla eğiterek temel doğalarını anlamaya ve aydınlanmaya ulaşmaya çalışırlar.

Masunaga, bu sistemi Japonya'da popüler hale getirdi ve diğer uygulayıcılar daha sonra onu Amerika Birleşik Devletleri'ne getirdi. 12 meridyenden oluşan geleneksel Çin tıbbı sistemini uygulayıcılar parmaklarıyla, dirsekleriyle ve vücudun diğer kısımlarıyla her yönden ve diğer stillerdeki basit parmak basıncından daha fazla vücut ağırlığıyla basınç uygulayabilirler.


Shiatsu masajı popülerlik kazanıp dünya çapında bir fenomen haline geldikçe birçok dala ayrıldı. Günümüzün shiatsu terapistleri chi enerjisi ve teşhisi, fizyolojik ve psikolojik iyileşme, rahatlama ve mutluluk, sağlık, yaşam tarzları, diyet, sağlıklı topluluklar ve çok daha fazlasına odaklanmaktadır.


Evde Masaj

Beş Element Nedir?


Geleneksel Çin tıbbında uygulayıcılar beş elementi tanır: ateş, su, toprak, ağaç ve metal. Beş element teorisi olarak bilinen bu elementler vücudu çeşitli şekillerde etkiler. Shiatsu masajı, akupunktur ve akupresür uygulayıcıları, seanslarında çeşitli unsurları birleştirmeyi öğrenerek bu teoriyi takip ederler.


Yin ve Yang Nedir?


Eski Çinli düşünürler ve şifacılar, çevrelerindeki dünyayı anlamak ve temel bir kozmoloji oluşturmak için yin ve yang yani iki zıt, ancak tamamlayıcı enerji fikirlerini kullandılar. Ayrıca, beş elementin yanı sıra altı tür chi'ye de inanıyorlardı. Çinli bilim adamları doğayı daha fazla sınıflandırmaya başladıkça, akupunktur, akupresür, şifalı bitkiler ve masaj dahil olmak üzere birçok tıbbi gelenek yaratarak bu fikri geliştirdiler.

Comments


bottom of page