top of page

Sıcak Taş Masajı Nedir?


Sıcak Taş Masajı Nedir

Bir masaj yaptırmayı düşündüğünüzde, genellikle aşırı kullanılan kaslardaki düğümleri ve gerginlikleri gidermek için ellerini kullanan eğitimli bir profesyonel masaj terapisti bulmayı düşünebilirsiniz. Ancak masaj için kullanılabilecek başka masaj araçları da vardır. Vücudunuza yerleştirilen pürüzsüz, ısıtılmış taşlarla uygulanan bu masaja sıcak taş masajı adı verilir ve bu masaj sizin için birçok terapötik fayda sağlar.


Vücudunuza ihtiyaç duyduğu tedaviyi sağlamak ve farklı bir masaj terapisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz bu yazı sizin için faydalı olacaktır.


Sıcak Taş Masajı Nasıl Uygulanır?


Taşlar genellikle demir açısından zengin ve ısıyı tutan bazalttır. Volkanik taşlardır, nehir suyuyla aşındırılır veya elle parlatılırlar ve boyutları büyük sırt taşlarından ayak parmakları için küçük taşlara kadar değişiklik gösterir.


Genel olarak tedavi, terapistin önceden ısıtılmış taşları sırt, bacaklar ve ayak parmakları arasındaki belirli noktalara yerleştirmesiyle oluşur. Taşlardaki bu ısı kasları ısıtır, gevşetir ve masaj terapisti daha sonra diğer taşları avuçlarına yerleştirerek bunları vücuda masaj yapmak için kullanır. Tipik bir seans, boyun ve omuzlar üzerinde çalışırken 60 dakika veya tüm vücut bakımı için 90 dakika arasında değişir.


Sıcak Taş Masajı Nasıl Bir Fayda Sağlar?


Taşların sıcaklığı ve ağırlığı rahatlatıcıdır ve sıcak taş masajı aşağıdaki gibi birçok terapötik faydaya sahiptir;

  • Ağrıların hafifletilmesi,

  • Artan kan akışı ve zayıf dolaşımın iyileştirilmesi,

  • Eklem ağrısı, kas gerginliği, baş ağrısı, siyatik ağrısı ve hatta adet ağrısını azaltma,

  • Geliştirilmiş lenfatik dolaşıma destek verme,

  • Stresle kortizol seviyelerinin düşmesi nedeniyle daha iyi uykuya sahip olma,

  • Genel rahatlamayı teşvik etme gibi faydaları vardır.

Sıcak Taş Masajı Güvenli Midir?


Sıcak taş masajı tamamen güvenlidir. Profesyonel bir masaj terapisti termometre kullanarak taşların sıcaklığını dikkatlice kontrol eder. Dikkat edilmesi gereken birkaç olası yan etki vardır. Kızarıklık ve dolaşım artışı tamamen normaldir ve 12 saate kadar sürebilir. Bunun nedeni ısıl işlem olmasıdır. Cilt tipinize bağlı olarak kızarıklık veya cilt tahrişi derecesi değişebilir.


Masaj

Sıcak taş masajı tedavinizden sonraki birkaç gün boyunca baş dönmesi, mide bulantısı, sık idrara çıkma, baş ağrısı veya yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilir ve kaslarınızın derinliklerindeki toksinlerin atılmasını sağlar. Bol su içerek bu yan etkiler hafifletilebilir. Vücudunuzun tedaviye nasıl tepki verdiğini izlemeniz gerekir. Isıya karşı hassasiyetiniz varsa, tedaviden sonra 12-24 saat boyunca sıcaktan kaçınmanız iyi olabilir. Ayrıca ilk 24 saat boyunca ağır kaldırmaktan veya aşırı egzersiz yapmaktan kaçınmanız gerekir. Vücudunuz toksinlerden arınır ve bu süreçte vücudunuza rahatlaması ve dinlenmesi için ihtiyaç duyduğu zamanı vermelisiniz.


Sayfamızdaki profesyonel masaj terapistlerimiz bu güvenli ve faydalı tedavi konusunda oldukça deneyimlidir. Sıcak taş masajının rahatlatıcı ısıl işlemi ile vücudunuzu tamamen ısıtmanıza yardımcı olur. Sizlerde bu yararlı masaj terapisinden faydalanmak için terapistlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page