top of page

Sinir Sıkışması İçin Masaj Terapisi


Sinir Sıkışması İçin Masaj Terapisi

Sinir sıkışmasını uygun şekilde tedavi edebilmek için masaj terapisi yaptırmanız önerilir ancak masaj terapistinizin nerede ve hangi sinirin sıkıştığını belirlemesi çok önemlidir. Koldaki sinirlerin tümü boyundan kaynaklanır. Oradan brakiyal pleksus adı verilen bir sinir ağı oluştururlar. Daha sonra köprücük kemiğinin altında, pektoralis minör altında ve parmak uçlarına ulaşana kadar kolun arkasına ve önüne doğru ilerlerler.

Üst Bölgede Sinir Sıkışması Alanları


Sinirin boyundan çıktığı sinir kökünde: Her omur arasında bulunan disklerin dejenerasyonundan kaynaklanabilir. Bu dejenerasyon, sinirin omurgadan çıktığı küçük deliğin daralmasına neden olur. Artrit boyunda olduğu gibi boyun kaslarında da bu daralmaya neden olabilir.


Scalenes kaslarının altında: Scalenes, boynun ön ve yan tarafında bulunan kaslardır. Brakiyal pleksus (sinir ağı) bu küçük kaslar arasında sıkışabilir. Bu kaslar gerginleşirse sinirlere baskı yaparak boyundan parmaklara kadar semptomlara neden olabilirler.


Klavikula altında: Brakiyal pleksus kaburga ile klavikula arasında hareket etmelidir. Klavikula kırığı boyun ve pektoralis kaslarının sıkışmasının yanı sıra kompresyona neden olabilir.


Pektoralis minör altında: Pektoralis minör, göğüs ön kısmında, pektoralis majör altında yer alan küçük ama güçlü bir kastır. Sıkılaşır ve kısalırsa altından geçen brakiyal pleksusa sıkıştırır ve çeker.


Pronator Teres'in arasında: Pronator Teres, ön kolun ön tarafında, dirseğe yakın bir yerde bulunan bir kastır. Median sinir, kasın iki bölümü arasında hareket eder. Bu kas gerginleşirse, median siniri sıkıştırarak karpal tünele benzer semptomlara neden olabilir.


Karpal Tünelde: Karpal tünel bilekte bulunur. Küçük bilek kemikleri ve bağlardan oluşur. Median sinir, eli uyarmak için bu tünelden geçmelidir. Bu tünelden geçen önkol kasları da gerginleşirse siniri sıkıştırabilir.


Sinir Sıkışmasının Belirtileri


Sinir sıkışmasının en yaygın belirtisi genellikle yayılan ağrı, karıncalanma veya uyuşukluktur. Bu hisler hafif bir ağrıdan, yoğun ağrı ve rahatsızlığa kadar değişebilir. Genellikle ağrı, basit analjezik ilaçlarla rahatlamaz. Ağrı veya parestezi alanı, hangi sinirin sıkıştırıldığına ve sıkıştırmanın nerede olduğuna bağlı olacaktır.


Masaj

Sinir Sıkışması İçin Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?


Daha önce de belirttiğimiz gibi, sıkışmayı etkili bir şekilde tedavi etmek için kompresyonun nerede olduğunu belirlemek çok önemlidir. Bu basit ortopedik testler ile yapılabilir. Masaj terapistleri ortopedik değerlendirme konusunda oldukça eğitimlidir. Birkaç basit testle sıkıştırmanın yerini ve sebebini bulabilir. Sinirin birden fazla yerde sıkışması yaygındır, bu çift ezilme sendromu olarak bilinir. Bu nedenle masaj terapistinizin kapsamlı bir değerlendirme yapması çok önemlidir.


Çoğunlukla sinir sıkışması gergin kaslardan kaynaklandığından, sinir sıkışması için masaj tedavisi semptomların giderilmesinde son derece etkilidir. Sıkı ve kısalmış kaslara masaj yapmak, ardından onları yeniden uzatmak için biraz germek, sinirdeki baskıyı kaldıracaktır. Sinir üzerindeki baskı azaltıldığında veya ortadan kaldırıldığında sinirin iyileşmesi biraz zaman alabilir.


Genellikle masaj terapistiniz duruşu düzeltmek ve sinir yapışmalarını harekete geçirmek için size egzersizler vermek zorunda kalacaktır. Bu, sıkışmanın tekrarlamasını önlemeye yardımcı olacaktır.


Herhangi bir sinir sıkışması semptomu yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede profesyonel bir masaj terapistinden yardım almanız önemlidir. Uygun müdahaleyi ne kadar hızlı alırsanız, sinir hasarı o kadar az olur. Bu çok önemlidir çünkü bazı durumlarda sinir hasarı kalıcı olabilir.


コメント


bottom of page