top of page

Sırt Ağrısının Yaygın Nedenleri


Sırt Ağrısının Yaygın Nedenleri

Sırt ağrısı, ağrı yönetimi konusunda yardım arayan kişiler hakkında yaygın bir şikayettir. Bazı durumlarda, ağrı o kadar yoğun olabilir ki, iş ve boş zaman aktivitelerini engeller. Bazı insanlar, araba kazaları ve kas çekme gibi yaralanmalardan sonra sırt ağrısı geliştirir. Artrit, osteoporoz ve diğer bazı tıbbi durumlar, yaygın sırt ağrısı nedenleri arasındadır. Sırt ağrısının yaygın nedenleri ve ağrı yönetimine ilişkin ipuçları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin. İşte sırt ağrısının en olası yedi nedeni.

 • Uyku Pozisyonu

Sırt ağrınıza neyin sebep olduğundan emin olamayabilirsiniz. Ağrıyla uyanabilir ve “Sırtım neden ağrıyor?” diye merak edebilirsiniz. Geceleri uyuma şekliniz, gün boyunca nasıl hissettiğinizi etkileyebilir. Boynunuz bir tarafa dönük olarak yüzüstü uyursanız, muhtemelen boyun ağrısı ile sırt ağrısı geliştirirsiniz. Çoğu durumda, yan veya sırt üstü uyumak en iyisidir.

 • İşyeri Alışkanlıkları

Birçok ofis çalışanı, iş günlerinin çoğunu bir masanın arkasında geçirir. Kötü duruş ve bilgisayarda yazı yazmak için sürekli öne eğilmek sırt ağrısına neden olabilir. Bazı insanlar da sürekli bilgisayar kullanımından boyun ağrısı geliştirir. Her iki sorunu da hafifletmek için iş günü boyunca düzenli olarak kalkın ve gerin. Hangi uzantıların güçlü bir üst sırtı desteklediği konusunda tavsiye için doktorunuzla görüşün.

 • Spor Yaralanmaları

Spor yaralanmaları, kronik sırt ağrısının yaygın bir nedenidir. Futbol ve basketbol gibi temas sporları ciddi omurilik yaralanmalarına neden olabilir. Bununla birlikte, bazı düşük etkili sporlar bile sırt ağrısına neden olabilir. Tırmanma veya tenis gibi temassız sporlarda bile kasları geri çekebilirsiniz.

 • Diğer Durumlar

Skolyoz, omurganın anormal bir eğriliğidir. Eğriliğin konumuna ve ciddiyetine bağlı olarak, skolyoz sırt ağrısına neden olabilir. Omurga eğriliği sinirleri sıkıştırabilir ve hafif ila şiddetli arasında değişen ağrıya neden olabilir. Artrit, boyun ve üst sırtta ağrıya neden olabilir. Servikal artritten muzdarip olanlar, aşağıdaki üst sırt problemlerini fark edebilir:

 • Etkilenen omurların üzerinde şişme,

 • Sırtınızın üst kısmında ağrı,

 • Üst bedeninizi hareket ettirmede sertlik ve zorluk,

 • Boynunu döndürmede zorluk.

Osteoporoz, yaşlı erişkinlerde en sık görülen kemik kaybıdır. Osteoporozu olan kişiler, bu duruma sahip olmayan kişilere göre daha yüksek kemik kırığı riski altındadır. Osteoporoz kronik sırt ağrısına neden olabilir. Kadınlar, menopoz sırasında hormon değişiklikleri nedeniyle daha fazla osteoporoz riski altındadır. Bu nedenle osteoporoz, kadınlarda oluşan bir sırt ağrısı olarak daha sık görülmektedir.


Travma, üst sırt ağrısının yaygın bir nedenidir. Daha önce ciddi bir araba kazası geçirdiyseniz, üst sırt omurga ağrınız olabilir. Fiziksel olarak yorucu işlerde çalışan kişiler, özellikle ağır kaldırma işlerinde sürekli sırt ağrısı yaşadıklarını bildirirler.


Masaj

Sırt Ağrısını Önlemek İçin İpuçları


Tıbbi durumlardan dolayı sırt ağrısı çeken kişiler genellikle egzersiz yoluyla ağrıdan kurtulabilirler. Yoga ve pilates genellikle osteoporoz ve artrit ile ilişkili ağrıyı hafifletir. Yoga pozları tutmak, ağrıyı hafifletebilecek ve kas yaralanmalarını önlemeye yardımcı olabilecek kas kuvveti oluşturmaya yardımcı olur. Yoga ve pilates çoğu insan için güvenli olsa da önce doktorunuza danışmadan herhangi bir egzersiz rejimine başlamamalısınız. Sırt ağrısını önlemek için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır. Aşağıdaki ipuçlarının tümünü göz önünde bulundurun:

 • İyi duruş uygulayın.

 • Masaj tedavisi arayın. Derin doku masajı da yardımcı olabilir. Bir sevk için doktorunuza danışın.

 • Sırtın ağrıyan kısımlarında sıcak kompres veya ısıtma yastığı kullanın.

Sırt ağrınız varsa, tedavi için tıbbi yardım alın. Rahat bir pozisyonda uyuduğunuzdan emin olun. Sağlıklı bir diyet uygulayın ve sağlıklı bir kilo aralığında kalmak için düzenli olarak egzersiz yapın.


Comments


bottom of page