top of page

Sırt Masajı İçin Hangi Yağ Kullanılır?


Sırt-Masajı-İçin-Hangi-Yağ-Kullanılır-?

Adaçayı Yağı


Bu yağın kullanılması, kas ve bağların ağrı, enflamasyon ve spazmlarını azaltma da basit bir yoldur. Adaçayı yağı, kasları rahatlatarak, hareketi kolaylaştırır. Badem yağı ya da hindistan cevizi yağı gibi başka yağ ile 4 - 5 damla adaçayı yağı karıştırılabilir ve ağrıyan bölgeye sırt masajı uygulayarak sürülür.

Lavanta Yağı


Lavanta yağı, spazmları ortadan kaldırır ve gerginliği azaltarak bel ağrısını da azaltabilir. Aynı zamanda zihni sakinleştirir ve iltihabı azaltır. Bir iki damla lavanta yağını, ağrıyan bölgelere sürebilir, tüm gün rahatlatıcı bir atmosfer sağlamak adına odanın, alanın her yerine lavanta yağı serpebilebilir.


Papatya Yağı


Bu efsanevi esansiyel yağ, binlerce yıldır stres azaltma ve kaygı azaltımı adına kullanılmaktadır. Fakat fiziksel ve psikolojik etkileri bulunur. Etkili bir analjezik ve iltihap azaltıcı bir maddedir. Bir bardak papatya çayı içine bir kaç damla kadar papatya yağı eklenebilir ya da bu yağı bir başka esansiyel yağla harmanlayabilir ve hafifçe etkilenen bölgeye sürülebilir.


Zencefil Yağı


Zencefil, mideye olan etkisi ile iyi bilinir ve iltihaplanmayı yatıştırır. Aynı zamanda kas gerginliğini azaltmaki, spazmları önlemek ve çekilen kasları gevşetmek adına kullanılır. Zencefil yağını, hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağla birleştirilip ağrıyan bölgeye, sırt masajı yapılarak uygulanabilir.


Nane Yağı


Bu ferahlatıcı, yatıştırıcı ve iltihap azaltıcı yağ sırt ağrısı adına idealdir. İltihaplanmaya karşı uzun süreli bir koruma sağlar. Nane yağı, sırt bölgesinde ağrıyan alana masaj yaparak sürülebilir.


Hardal Yağı


Sırt ağrısı akut bir yaralanmanın sonucuysa, hardal yağı bunun için en iyi çözüm olabilir. Kan dolaşımını cildin yüzeyine çekme kabiliyetiyle bu yağın kullanımı, gerginleşebilecek kasların ve bağların iyileşmesine ve onarılmasına katkıda bulunur. Bu yağın en popüler kullanımı ısıtılarak kullanılmasıdır. Hardal yağı ısıtılır ve başka esansiyel yağ ile karıştırarak bütün sırt bölgesine sırt masajı yaparak uygulanır.

Karabiber Yağı


Karabiber yağı, sırt kaslarındaki iltihabı hızlıca emerek ağrıyı geçirir. Çok hassas bir cilde sahip olunmadığı sürece karabiber yağını sulandırmaya gerek yoktur ve bunu tedavi adına kullanmanın en doğrudan yolu, iltihaplı ya da ağrılı bölgeye doğrudan uygulamaktır.


Fesleğen Yağı


Fesleğen yağı, beden ve zihni rahatlatmada etkili olabilir. Isıtılan bir beze 3 ya da 4 damla kadar fesleğen yağı damlatılır ve doğrudan sırt bölgesinde ağrılı olan alana uygulanır.

Ardıç Yağı


Bu esansiyel yağın yatıştırıcı, spazm geçirici özelliği ağrı ve iltihap adına mükemmeldir. Duş sonrasında, sıcak banyo suyuna 5 ya da 10 damla kadar ardıç yağı eklenebilir ve bütün vücuda sürülür. 20 - 30 dakika kadar yağ vücutta bırakılır.

Uyarı


Bu yağlar aşırı derecede konsantre olup, aktif maddelerden bazıları, ciltte iltihaplanma ve tahrişe sebep olabilir. Bunun yanı sıra sırt ağrısı daima evde doğal yollar ile tedavi edilemez. Eğer yukarıda verilen yağlar ağrılarınızı hafifletmez ise, bir doktora ya da terapiste başvurmak faydalı olacaktır.


Comments


bottom of page