top of page

Siyatik Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Siyatik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birçok insan siyatik ile uğraşır. Siyatik sinirin sıkışması, iltihaplanması veya tahrişinden kaynaklanan bacağınızın arkasında hissettiğiniz ağrıdır. Bu uzun sinir aynı zamanda vücudumuzdaki en büyük sinirdir ve pelvisten kalçaya ve arka bacaktan ayağın dibine doğru uzanır.


Siyatik sinir, omurgadan omurilikten aşağıya bacak ve ayağa giden 5 sinir kökünden oluşur. Bu sinir iltihaplandığında veya tahriş olduğunda, hissettiğiniz ağrıya siyatik denir.


Tıbbi yaklaşımlar, masaj terapisi, fizik tedavi ve daha fazlası gibi siyatikle başa çıkmanın çeşitli yolları vardır. Ancak hangi tedaviyi seçerseniz seçin, durumunuz kötüleşmeden önce profesyonel yardım almak en iyisidir. Bu yazıda, siyatik hakkında daha derine ineceğiz ve masaj terapisinin bu sinir bozucu sorunu hafifletmeye nasıl yardımcı olabileceğine bakacağız.


Siyatik Neden Olur?


Siyatik siniri etkileyen çeşitli faktörler sinirin sıkışmasına veya tahriş olmasına neden olur. Bu rahatsızlıklar, bel, bacak ve kalça kaslarınızda bulunan gergin kaslar ve dokular tarafından arttırılabilir.


Siyatiğiniz varsa, sürekli ağrı, sırtınızda üst bacağınıza kadar keskin bir ağrı ve bazen bacağınızdan ayağınıza ve ayak parmaklarınıza kadar uzanan ağrı gibi çok çeşitli semptomlar yaşarsınız.


Bu, uzun süre araba kullanmak gibi kötü bir pozisyonda oturduğunuzda veya saatlerce bilgisayarınızın başında olduğunuzda olur. Bununla birlikte, egzersiz yaparak, yürüyerek, gererek ve bükülerek gerginliği azaltabilirsiniz. Ancak siyatiğiniz çok kötüyse, ayakta durmak ve hareket etmek sorun olabilir.


Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?


Bazen doktorunuz ağrı kesiciler, kas gevşeticiler veya iltihap önleyici ilaçlar yoluyla ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilir. Bazı durumlarda, basıncı ve iltihabı hafifletmek için belirli sinir bölgelerini hedeflemek için enjeksiyonlar kullanılır. Daha kötü durumlarda, ameliyat bir seçenek olabilir.


Masaj

Siyatik İçin Masaj Terapisi


Siyatik için en iyi tedavilerden biri masaj terapisidir. Masaj terapisi, kaslarınızı gevşetmeye, inatçı tetik noktalarını serbest bırakmaya ve duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olur; bunların tümü, sinir kökleri ve diğer hassas sinir yapıları üzerindeki istenmeyen baskıyı hafifletir. Kasları çözmenin harika bir diğer yolu da tenis topu kullanmaktır. Yapmanız gereken tek şey, topu vücudunuzun ağrıyan noktalarına koymak, derine bastırmak ve yuvarlamak, iltihaplı ve sert kasları çözmenize izin verir.


Duruşunuza dikkat edin. Siyatik, uzun süreler boyunca korkunç ayakta durma ve oturma pozisyonlarından kaynaklanabilir. Bu nedenle, duruşunuzun doğru olduğundan emin olmak ve vücudun çoğu bölgesinde herhangi bir zorlamayı önlemek için farklı ergonomik mobilyaları denemeye değer. Bunun yanında her 20-30 dakikada bir ayağa kalkmak ve esnemek, kan akışınızın devam etmesine yardımcı olacak ve kaslarınızın yenilenip gevşemesini sağlayacaktır.


Siyatik hastası olmak, günlük aktivitelerinizi yapma şeklinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle daha kötüye gitmemesi için yukarıdaki tedavi seçeneklerini göz önünde bulundurmalısınız. Profesyoneller tarafından masaj tedavisi yaptırmak, siyatik tedavisinin en iyi yollarından biridir çünkü iltihaplı hedef bölgelere odaklanırken kaslarınızı gevşetir.


Comentários


bottom of page