top of page

Siyatik Nedir ve Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?


Siyatik Nedir ve Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?

Birçok insan için siyatik ağrısı genellikle alt sırttan bacaklardaki farklı yerlere yayılan keskin bir yanma ağrısı olarak deneyimlenir, ancak etkilenenler genellikle karıncalanma, uyuşma ve güçsüzlük gibi diğer hisleri de tanımlar. Bu tür ağrıya genellikle siyatik denir, bazıları için omurlara giren bir sinir nedeniyle sık sık yaşadıkları bir şeydir ve sonra tekrar dışarı çıkar. Ancak bazıları için tedavi gerektiren kalıcı bir deneyim olabilir.


Siyatik Neden Olur?


Genellikle kalça bölgesindeki kas gerginliği bölgede ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir, bu genellikle yürüme güçlüğüne yol açar ve hastalar tarafından siyatik olarak adlandırılır, bu durumda gerilimi azaltmak için derin doku masajı yeterli olmaktadır.

Siyatik sinir ağrısına, omurgadaki tahriş olmuş veya sıkıştırılmış sinir kökleri neden olur. Bu sinirler kalça kaslarına ve bacaklara kadar uzanır. Tahriş veya sıkıştırma, birkaç farklı omurga probleminden kaynaklanabilir:

  • En yaygın olarak siyatik ağrısı veya siyatik, omurilik sinirini sıkıştıran omurların yanlış hizalanmasından kaynaklanır.

  • Bazen disk sıvısının dışarı sızması ve sinir köküne zararlı baskı yapmasıyla ortaya çıkan fıtıklaşmış bir diskten kaynaklanabilir.

  • Diskin hareket etmesine ve eğilmesine ve sinir kökünün sıkışmasına neden olabilecek dejeneratif disk hastalığına bağlı olabilir.

  • Diğer bir neden ise Spinal Stenozdur. Spinal Stenoz, spinal dejenerasyonun başka bir şeklidir, ancak bu durumda, diskler ve spinal kanal arasında kemikler büyümeye başlar, bu da basınç, sıkışma ve sinir köklerinin sıkışmasına neden olur.

  • Bazı durumlarda kas spazmı da suçlanabilir, bu tür siyatik yaşayan kişiler genellikle sabahları daha kötü olduğunu ve gün içinde daha iyi olduğunu belirtirler. Bu durumda, kaslar alt sırt çevresinde gerilir ve siyatik siniri etkiler.

  • Başka bir kas tetikleyicisi, sıkı bir şekilde gerilebilen ve pelvisin derinliklerinde siyatik siniri sıkıştırabilen piriformisin gerilmesidir.


Masoz

Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?


Siyatik ile ilgili başka sorunlara yol açmaması ve kötüleşmemesi için acil önlem alınması gerekmektedir. Masaj, omurganın pozisyonunu etkileyebilecek gerginliği ve kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kas ve spinal ilişkili siyatik arasında ayrım yaparak tanıya yardımcı olabilir.


Masaj, siyatik için birçok farklı şekilde yardımcı olabilir, çoğu için ağrıyı yönetmek ve iltihabı azaltmak için kullanılabilir. Masaj, kasların kalitesini artırmaya yardımcı olan sıkı kaslara taze kan getirmeye yardımcı olacak dolaşımı uyarır, böylece kasların işlerini düzgün yapmasına yardımcı olur. Masaj ayrıca lenfatik sistemi uyarır, bu da vücudun toksinleri dışarı atmasına ve iltihaplı bölgelerdeki fazla sıvıyı ve beyaz kan hücrelerini temizlemesine yardımcı olur. Masaj, gergin kasları gevşetecek ve kas kalitesini ve az kullanılan kasları güçlendirebilir.


Genellikle kas ile ilgili siyatik ile kötü duruş ana nedenlerden biridir, stabilize etmek, kaldırmak ve genel olarak hareket etmek için belirli kasları aşırı kullanmak, belirli kasların gerilmesine neden olur ve bu nedenle siyatik sinir köklerinin kaslar tarafından veya kaslar tarafından sıkışmasına neden olabilir. Derin doku masajı ve nöro-kas teknikleri en yaygın olarak gergin ve potansiyel olarak iltihaplı kasları tedavi etmek için kullanılır, ancak bazıları için bu çok acı verici olabilir. Bu durumlarda lenf drenaj masajı ve sıcak taş masajı kombinasyonu kullanılmalıdır.


Kommentare


bottom of page