top of page

Siyatik Sinir Ağrısı İçin Masaj Terapisi


Siyatik Sinir Ağrısı İçin Masaj Terapisi

Siyatik sinir ağrısı, kalçalarınızdan ayaklarınıza kadar uzanan siyatik siniriniz sıkıştığında ortaya çıkar. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu son derece acı vericidir ve keskin ağrı, acı, uyuşma veya karıncalanma ile sonuçlanabilir. Bazı insanlar ağrı nedeniyle yürümekte veya ayakta durmakta bile zorluk çekebilir.


Siyatik ne zaman vuracağını asla bilemeyeceğiniz için tekrarlayan siyatik de bir endişe kaynağı olabilir. İyi haber şu ki siyatik genellikle birkaç saat içinde kendi kendine geçer. Bununla birlikte, tekrarlayan siyatik ile uğraşanlar veya yeni bir vakanın acısını yönetmek için yardıma ihtiyaç duyanlar için masaj terapisi sayısız fayda sağlar.


Siyatik sinir ağrısı yaşayan kişiler, bütünleştirici sağlık seçeneklerini keşfetmeden önce semptomları hakkında her zaman birinci basamak doktorlarıyla konuşmalıdır. Ulusal Sağlık Enstitüleri, vakaların yüzde 90'ında en yaygın altta yatan nedenin fıtıklaşmış bir disk olduğunu belirtiyor. Siyatik ağrısı şunları içerebilir:

  • Bel ağrısı,

  • Bacakta yanma veya karıncalanma,

  • Zayıflık, uyuşukluk veya bacağınızı veya ayağınızı hareket ettirmede zorluk,

  • Kalçanın bir tarafında sürekli ağrı.

Bir müşteri bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsa, ağrılarını yönetmelerine yardımcı olmaya odaklanan bir tedavi planı geliştirmeden önce teşhis için doktorlarına başvurun.


Siyatik Ağrısını Masajla Yönetin


İlk olarak masaj terapisi, siyatiğin en önemli semptomu olan bel ağrısından ağrı kesici almanın etkili bir yoludur. Bir araştırmaya göre, derin doku masajı bel ağrısı için anti-inflamatuar ilaçlar kadar etkilidir. Tamamen doğal bir seçimi tercih eden siyatik hastaları için masaj terapisi mükemmel ve etkili bir seçenektir.


Sıkı ve gergin kaslar, siyatik siniriniz de dahil olmak üzere sinirlerinize aşırı baskı uygulayabilir. Masaj terapisi, diğer ağrı yönetimi terapilerinden farklı olarak bu kaslarla başlar ve siyatik sinirinizdeki baskıyı azaltır. Bu tür kas gevşemesi bazen siyatiğin altında yatan nedene yönelik olabilir ve aynı zamanda kendinizi harika hissetmenizi sağlar.


Masaj terapisi, kan dolaşımını hızlandırır ve ağrılı bölgeye akışı artırır. Bir araştırmaya göre, masaj dokunuşu nedeniyle doku sıcaklığı artar ve bölgenin yaralı bölgeye besin açısından zengin kan almasına izin verir. Bu gelişmiş kan dolaşımını almak vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilir.


Masaj terapisi ayrıca siyatiğin başka bir belirtisine de yardımcı olabilir; hareket etme ve yürüme ağrısı. Genel olarak masaj, esnekliğinizi ve hareket aralığınızı artırabilir, bu da daha kolay hareket edebileceğiniz ve daha çabuk iyileşebileceğiniz anlamına gelir.


Son olarak, masaj terapisi siyatik ağrısına duygusal yönden de yardımcı olabilir. Sakinlik hissi, siyatik hastalarının daha az endişeli hissetmelerine yardımcı olurken aynı zamanda iyileşmeye de yardımcı olur.


Masöz

Siyatik Ağrısı İçin Masaj Çeşitleri


Siyatik sinir ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç farklı masaj türü vardır. Bunlar;


Derin doku masajı, kasları ve dokuları hedeflemek için yavaş, derin vuruşlar ve basınç kullanan bir tekniktir ve siyatik gibi ağrılı durumlar için gerçekten harika olabilir. Özellikle derin doku masajı, siyatik siniri çevresindeki gergin kasları gevşeterek bölgedeki ağrıların azalmasına yardımcı olur.


İsveç masajı, derin doku masajına benzerdir, çünkü kasları ve dokuları gevşetmek için terapötik dokunuş kullanır. Genel olarak İsveç masajının amacı, kasları gevşettiği ve ağrıların giderilmesine izin verdiği için siyatik hastaları için ideal olan gerilimi serbest bırakmaktır.


Tetik nokta tedavisi, siyatik hastalarına fayda sağlayabilecek başka bir masaj tekniğidir. Tetik nokta tedavisi, basınç ve serbest bırakma dokunuşuyla ağrının kaynağını hedeflemeyi içerir. Terapist, ağrının tam yerini keşfetmeye çalışır ve ağrıyı gidermek ve altta yatan kas-iskelet sorununu çözmek için bu alanı serbest bırakır. Bu, siyatik hastaları için etkili bir teknik olabilir, çünkü bölgedeki basınç ve gerilimi gidermek için sıkışan sinirin olduğu bölgeyi hedef alır.


Nöromüsküler masaj, altta yatan kas-iskelet sorununu çözmek için yumuşak dokuları manipüle eden başka bir genel masaj tekniğidir. Bu teknik, sinir sıkışması, duruş sorunları ve zayıf dolaşımın yanı sıra tetik noktalarını da ele alır. Bu hepsi bir arada teknik, sıkı kasları gevşetmeye ve dokuları basınç ve gelişmiş kan akışı yoluyla iyileştirmeye çalışır.


Miyofasyal gevşetme, kaslarınızı destekleyen sert dokular olan miyofasyal dokulara odaklanan bir masaj tekniğidir. Bir miyofasyal gevşetme masajı, bu dokulardaki tetik noktalarını saptar, ağrının giderilmesi ve altta yatan nedenin daha iyi iyileşmesi için bu gerilimi serbest bırakmaya çalışır. Siyatik sinir ağrısı için siyatik sinirinizdeki tetik noktasına bağlı olarak miyofasyal gevşetme iyi bir çözüm olabilir.


Opmerkingen


bottom of page