top of page

Skar Doku Masajı


Skar Doku Masajı

Ameliyatın birincil amacı acil bir sağlık sorununu ele almak olsa da birçok cerrah ve bakım ekibi, hastanın beklenenden daha büyük ve daha koyu olabilen yara iziyle ilgili endişesinin farkında değildir. Vücudunuzun yaraları ve kesikleri iyileştirme yöntemi olduğu için, yara izlerinden kaçmak neredeyse imkansızdır.


Neyse ki, skar doku masajı yara izlerinin görünümünü iyileştirmek için etkilidir. İyi bir masaj terapisti, bu teknikle yara dokusunu parçalayarak yara izinizi iyileştirecektir. İşte yara dokusu masajı hakkında bilmeniz gerekenler.


Yara İzi Nedir?


Yara izleri, iyileşme sürecinde cildinizin veya bağ dokunuzun içindeki derinin içinde oluşan izlerdir. Cildinizde bir yaralanma veya kesik meydana geldiğinde, vücudunuzun yarayı iyileştirmeye ve kapatmaya yarayan kolajen üretimini tetikler.


Bununla birlikte, kolajen lifleri aynı yönde büyümezler, bu nedenle genellikle renksiz ve düzensiz bir görünüme sahiptirler. Kabuklar, yaraları iyileşme sürecini kesintiye uğratabilecek mikroplardan korumak için kaplar. Yaranız tamamen iyileştiğinde, kabuklar düşerek altındaki yara izini ortaya çıkarır.


Yara iyileşmesinin üç aşaması vardır. İlki, kanınızın pıhtılaşmaya başladığı ve yaranın insizyonumuzun iltihaplı görünmesine neden olan iltihaplanma aşamasıdır. İkincisi, yaranızı iyileştirmek için kollajen liflerinin oluştuğu çoğalma aşamasıdır. Bu aşamada, yaranız kabuklanmaya ve cildinizden yükselmeye başlayacaktır. Son aşama, yara izinin oluşmaya başladığı yeniden şekillenme aşamasıdır. Sinirleriniz iyileşir, bu da yara iziniz kaşıntılı ve hassas hissedebilir.


Skar Doku Masajı Nasıl Yardımcı Olabilir?


Skar doku masajı, yara izinin görünümünü iyileştirmekten daha fazla fayda sağlar. Yeni başlayanlar için, kasları sertleştiren ve güç kaybeden yara dokusu oluşumunu azaltır. Masaj ayrıca iyileşmeyi teşvik ederken yara izinin esnekliğini artırarak bölgedeki kan akışını iyileştirir. Yara dokusu genellikle sıkıdır, bu nedenle bu bölgeye tekrar tekrar masaj yapmak hareket alanınızı ve yara izinin esnekliğini artırarak daha özgürce hareket etmenizi sağlar.


Bununla birlikte, yaralanmanızın veya ameliyatınızın üzerinden en az iki hafta geçene kadar bir yara izine masaj yapmamanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Yaranızın üzerinde çalışmadan önce iyileşmesi için yeterli zamana ihtiyacı vardır, yoksa iyileşme sürecini bozma riskiniz vardır.


Evde Masaj

Skar Doku Masajı Nasıl Çalışır?


Skar doku masajı tedavisi için masaj terapisi en iyisi olsa da, bu arada denemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Yeni başlayanlar için, yara bölgesine kokusuz E vitamini yağı veya losyonu uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapmak için başparmağınızı kullanın. Yara izini saat yönünde yukarı doğru hareket ettirin ve tutarlı bir basınçla etrafından dolaşın. Ardından, saat yönünün tersine hareket ederek yönleri değiştirin; bu, alandan fazla sıvının alınmasına yardımcı olacaktır.


Masaj terapistleri, kan akışını uyarmak ve yara izinin görünümünü iyileştirmek için daha etkili teknikler bilir. Ancak, masaj randevunuzu alma zamanı gelene kadar, bölgedeki hissi yeniden kazanmak için kendinize masaj yapmayı deneyebilirsiniz.


Skar doku masajı, bunların görünümünü ve kısıtlayıcı etkilerini ele almanın güvenli ve invaziv olmayan bir yoludur. Tedavinizi deneyimli bir masaj terapistine emanet ederek, yaranızın daha iyi görünmesinin, artan hareket aralığının ve yaralanmanız veya ameliyattan sonra daha iyi hissetmenize yardımcı olacak gelişmiş kan akışının keyfini çıkaracaksınız.


Comments


bottom of page