top of page

Skarlar Kronik Ağrının Temel Nedeni Midir?


Skarlar Kronik Ağrının Temel Nedeni Midir?

Bir yara, iyileştikten sonra ciltte veya vücut dokusunda kalan bir iz veya bir hasar belirtisidir. Vücudun doku veya organlarında bir kesi, yaralanma veya iltihaplanma meydana geldikten sonra vücudun iyileşme sürecini harekete geçirmek için mucizevi bir gücü vardır. Sonuç, iyileşme gerçekleştikten sonra yaratılan ve geride bırakılanlar için tıbbi terminoloji olan bir yara veya yara izidir. Yara izleri ciltte görülebilir ancak görünmeyen ve içeriden de olabilir. Yara izlerinin içinde, bir kişinin iyileşmesini ve canlılığını ortaya çıkarmak ve iyileştirmek için çok güçlü bir anahtar bulunur.


Masaj, sağlıklı yaşam amacıyla kasları, fasyayı, cildi, tendonları ve bağları içeren yumuşak dokuların manuel olarak manipüle edilmesidir. Masaj, kaslara dolaşımı artırır, lenfatik hareketi artırır, kasları ve fasyayı yumuşatır, stres ve ağrıyı azaltır. Masaj terapisi ayrıca vücuda bütünsel bir yaklaşım getirir ve müşteriye tüm parçaların birlikte çalıştığı bir bütün olarak bakar.


Bu nedenle, bu doğal olarak, sadece yerel veya spesifik olanın değil, tüm vücudun değerlendirilmesine ve tedavisine yol açar. Bu değerlendirme vücuttaki fiziksel izleri ortaya çıkaracaktır. Önceki yaralanmaların alınması veya kişisel raporu sırasında gizli izlerin keşfedilmesi gerekir.


Anatomi uzmanlarına göre fasyal sistem diğer tüm sistemlere bağlanan tek sistemdir. Sempatik sinir sistemi hayatımız boyunca aktifleşmeye ve tahriş olmaya devam ederken, stres ve bağışıklık fonksiyon bozukluğunu çoğaltır. Bu dengesiz durum hastalık ve kronik ağrı sendromlarına kadar ilerleyebilir.


Her yara izinin anlatacak bir hikayesi vardır ve hatta zarar verici olay sırasında meydana gelen duyguları barındırabilir. Her yara izi farklıdır. Her yara izi, hayatımızdaki yolculuğumuza, zorluklara, kayıplara, kederlere ve dayanıklılıklara ilişkin kalıntıları olan bir zamanı temsil eder. Yaralarla ilgili fasya ve kaslar çekilebilir, gerilebilir ve kilitlenebilir, bu da hareket açıklığında, sertlikte ve ağrıda azalmaya neden olur. Skarlar yapısal ve postüral işlev bozukluklarına yol açabilir.


Yara izinin vücutta bırakabileceği olumsuz etki çok büyüktür. Yara izlerinin etkisi biz yaşlandıkça birikir ve gelişir. Sahip olduğumuz ağrı ve sağlık sorunları, yara izleri ve eski yaralanmalar nedeniyle sinir sistemi ve dokudaki dengesizlik ve hücresel iletişimsizlik nedeniyle ağırlaşabilir.


Kronik ağrı, çoğu insanı yaşam boyunca bir anda veya başka bir zamanda etkiler. Cerrahi genellikle kronik ağrı için bir tedavi yöntemidir. Şaşırtıcı bir şekilde, elektif cerrahi endişe verici bir oranda büyümektedir ve genellikle bilinmeyen için tıbbi bir çözüm gibi görünmektedir.


Literatürde, tıbbi araştırmalar, ameliyatın, ameliyattan sonra üç aydan fazla süren ağrı olarak tanımlanan, ameliyat sonrası hastalarda kronik ameliyat sonrası ağrı adı verilen yeni bir tanı oluşturduğunu kabul etmektedir. Bu ameliyat sonrası ağrı, ameliyattan önce yaşanan herhangi bir ağrıdan kalite ve konum bakımından farklıdır. Cerrahi, birçok insan için tıbbi bir sorunun cevabıdır ve araştırmalar, daha fazla sayıda cerrahi hastasının, ameliyat sonrası teşhis edilmemiş ve dinmeyen ağrılar bildirdiğini göstermektedir. Kronik cerrahi sonrası ağrı, ağrı krizine katkıda bulunan bir faktör olabilir.


Masöz

Bilimde, yaygın cerrahi prosedürler geçiren hastaların üçte birine kadarının, ameliyat sonrası bir yıl içinde değişen şiddette kalıcı veya aralıklı ağrı bildirdiği bildirilmektedir. Açıkça, yara izleri artık tüm vücutta kronik ağrı ve stres için sistemik agonistler olarak sınıflandırılmaktadır. %10'luk bir kronik ameliyat sonrası ağrı ortalama ameliyat sonrası ve yılda 48 milyon ameliyatla, yalnızca ameliyattan kaynaklanan minimum yeni kronik ağrı vakası sayısı yılda 4,8 milyondur. Bu sayılar önemlidir ve kesinlikle daha fazla araştırmayı gerektirir.


Bu nedenle masaj terapistleri, yara izlerinin vücut üzerinde sistemik ve yerel etkileri olduğunu kabul etmeyi öğrenmelidir. Ayak bileği izleri, ayak bileğinde ve ayrıca meridyen veya fasya dizisinin karşı ucunda ağrı ve gerginliğe neden olabilir. Diz izleri diz, ayak bileği veya kalçayı etkileyerek vücudu tüm omurgayı değiştirebilecek sakral bir dengesizlik için hazırlar. Baştaki yara izleri boyun ağrısı, baş ağrısı ve kraniyal sinir sorunları için suçlu olabilir. Karın skarlarının her türlü organ disfonksiyonu ile sırt, kalça ve boyun ağrısına neden olduğu bildirilmiştir.


Yara izlerinin kronik ağrıyı etkilemesinin nedenleri araştırmalarla tam olarak açıklanmamıştır. Yara izlerinin vücut çapındaki olumsuz etkisinin en makul açıklaması fasikal stres teorisinde yatmaktadır. Gelecekte, daha fazla araştırma yapıldıkça, masaj terapistleri, terapi odaklarını lokalize ağrı kesici için uzak yara izlerini içerecek şekilde değiştirmek zorunda kalabilirler.


コメント


bottom of page