top of page

Skolyozunuzu Masaj Terapisi ile Tedavi Edin


Skolyozunuzu Masaj Terapisi ile Tedavi Edin

Skolyoz hakkında bilginiz varsa, bunun omurganın anormal eğriliğini içerdiğini biliyor olabilirsiniz. Genellikle ağrıya neden olan vücut dengesizliklerine sebep olur ve bu durumu iyileştirmek zordur, ancak semptomlarının tedavisine odaklanmak önemlidir.


Korse ve ameliyatlar tedavi için yaygın yöntemler olsa da, son yıllarda hastalar skolyozlarını yönetmek için masaj terapisine yönelmektedir. Masaj terapisi diğer yöntemlerden daha az invaziv olmakla kalmaz, aynı zamanda masajın skolyozlu kişilere sağlayabileceği birçok fayda vardır. Bu durumun masaj terapisi ile nasıl yönetilebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.


Skolyoz Çeşitleri


Skolyozun sonucu omurganın anormal eğriliği iken, skolyozun nedenleri türe göre farklılık gösterir. Ek olarak, vakalar hafif ila şiddetli arasında değişebilirken, eğrilerin şekli derece, yön ve form olarak kişiden kişiye değişir. Skolyozun en yaygın iki anormal eğriliği S veya C şeklindedir.


Bir tür skolyoz doğuştandır, yani bebek annenin içinde büyürken omurga kemiklerinin anormal şekilde geliştiği doğumdan itibaren ortaya çıkar. Diğer bir skolyoz türü de fonksiyonel skolyozdur. Bu, omurganın normal şekilde geliştiği, ancak eğriliğin, bacak uzunluk farkı, yaralanma, kötü duruş veya sırttaki kas spazmları gibi vücuttaki diğer sorunlardan kaynaklandığı anlamına gelir. Nöromüsküler skolyoz genellikle ergenlerde ve çocuklarda teşhis edilir ve kas zayıflığı veya serebral palsi ve spina bifida gibi hastalıkların neden olduğu bir skolyoz türüdür.


Skolyoz Tedavisi için Masaj Terapisi Türleri


Skolyozun nedenleri farklılık gösterse de, masaj terapisi skolyozlu kişilerin ağrı semptomlarını tedavi etmede yardımcı olabilir. Etkili masaj uygulamaları şunlardır;

Derin Doku Masajı Terapisi – Bu terapi, ağrılı alanları hedeflemek için yoğun basınç kullanır, dolaşımı iyileştirirken gergin kasları gevşetmeye yardımcı olur.


İsveç Masaj Terapisi – Bu terapi, sırt ağrısı, baş ağrısı, nefes alma ve uykusuzluktan muzdarip kişiler için derin bir rahatlama sağlayan hafif ila orta basınç kullanır.

Kranial-Sakral Terapi – Bu terapi, omurga etrafındaki kısıtlı dokuyu harekete geçirmek için kullanılan, vücuttaki genel hareketliliğin iyileştirilmesine, stresin azaltılmasına ve merkezi sinir sistemi işleyişine izin veren çok nazik bir masaj terapisidir.


Masaj

Skolyoz Hastaları İçin Masaj Terapisinin Faydaları


Bir skolyoz durumunun tedavisi için bu masaj terapilerinden bazılarını kullanmak istiyorsanız, bekleyebileceğiniz bazı faydalar şunlardır;


Artan Hareketlilik – Masaj terapisi, sırt ve omurga kaslarını dengeleyerek vücutta daha iyi hareket kabiliyeti sağlar.


Vücut Farkındalığının Arttırılması – Düzenli masaj terapisi, duruşa ve tutma modellerine bağlı olan fonksiyonel skolyoz için yararlı olan bir vücut farkındalığı duygusu geliştirir.


Geliştirilmiş Dolaşım – Masaj terapisi dokuları harekete geçirir ve kan akışını artırarak daha fazla esneklik ve kasların iyileşmesini sağlar.


Stresten Kurtulma – Vücudunuz strese bağlı kaldığında, vücutta gerginlik oluşur ve ağrı semptomlarına katkıda bulunur. Masaj terapisi zihni sakinleştirmeye yardımcı olur ve kas gerginliğini azaltarak size rahatlama sağlar.

Comments


bottom of page