top of page

Soğuk Taş Masajının Faydaları


Soğuk Taş Masajının Faydaları

Sıcak taş masajı, uzun yıllardır oldukça yaygın bir fizik tedavi türü olmasına rağmen, masaj sırasında soğuk taşların kullanılması giderek daha popüler hale geliyor. Bunun nedeni, soğuk taş masajının, rahatlamayı teşvik ederken ağrı ve rahatsızlığı gidermek için eşit derecede etkili bir fizik tedavi tekniği olmasıdır.


Soğuk Taş Masajı Nasıl Çalışır?


Soğuk taş masajı terapisi, pürüzsüz taşların buz üzerinde soğutulmasını ve ardından yüz, boyun veya vücudun diğer bölgelerine nazikçe yerleştirilmesini veya yuvarlanmasını içerir. Bu tür kriyoterapiden kaynaklanan soğuma hissi, kan damarlarında vazokonstriksiyona neden olur. Soğuk taşlar deriden çıkarıldıktan sonra, kan damarları genişlemeye ve etkilenen bölgelere taze kan ve oksijen sağlamaya başlar.


Soğuk Taş Masajının Faydaları


Soğuk taşlar kullanarak vücudunuzu soğutmanın en belirgin faydalarından biri, yüksek vücut sıcaklıkları ve sıcak basmaları ile ilişkili rahatsızlığı hafifletmektir. Ancak bunun ötesinde, çeşitli diğer koşullar için terapötik faydalar vardır. Ve buz kullanan tedavilerin aksine, soğuk taşlar cildin duyarsızlaşmasına neden olmaz.


Soğuk taşlar dolaşımı hızlandırabilir, iltihaplı şişliği azaltabilir, kas spazmlarını azaltabilir ve vücut için güçlü bir dekonjestan görevi görür. İşte soğuk taş masajının daha yaygın faydalarından bazıları.

  • Dolaşımı Arttırın

Soğuk taşların kullanıldığı masaj terapisi genel dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilirken, yüksek tansiyonu düşürmeye de yardımcı olabilir.

  • Migreni Rahatlatmak

Şakaklara, alına ve yüzün yanlarına soğuk taşlar yuvarlandığında veya yerleştirildiğinde, bu masaj bu bölgelere akan kan akışını azaltmaya yardımcı olur. Bu, nabız hissi, zonklama ağrısı ve çarpma rahatsızlığını azaltarak migrenleri ve şiddetli baş ağrılarını hafifletebilir.

  • Sinüziti Yatıştırır

Bu masaj sırasında taşların soğuk sıcaklığı, lenf düğümlerini açarak ve durgun sıvıları boşaltarak lenfatik akışı iyileştirebilir. Bu, sinüzit veya alerjik rinit semptomlarını hafifletmeye ve basınç, şişme, tıkanıklık ve geniz akıntısı gibi diğer sinüs problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Adet Belirtilerini Kolaylaştırın

Karın bölgesine soğuk taş masajı tedavisi yapıldığında rahim çevresindeki şişlikleri azaltabilir. Bu, ağrı, şişkinlik ve rahatsızlık gibi bazı yaygın adet semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.


Evde Masaj
  • Cildi İyileştirir

Soğuk taş masajı terapisi cildi uyardığı için, hücre onarımını doğal olarak hızlandıran hücrelere oksijen verebilir. Bu, yüzdeki şişliği veya kızarıklığı azaltarak cildi iyileştiren sitokinlerin hücre üretimini azaltır.

  • Spor yaralanmaları

Ağrıyan kaslar, eklem ağrısı ve tendinit gibi spor yapmaktan kaynaklanan yaralanmalar, soğuk taş masaj terapisinden yararlanabilir. Bunun nedeni, kriyoterapi tedavilerinin iltihabı yatıştırabilmesi ve bu bölgelerdeki şişliği azaltabilmesidir.

  • Rahatlayın, Yenileyin ve Canlandırın

Masaj sırasında kullanılan soğuk taşlar kasların kasılmasına, dolaşımın artmasına ve şişkinliğin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Soğuk taş masajı, kasları ve cildi soğutarak, tüm vücutta yatıştırıcı, sakinleştirici, ferahlatıcı ve gençleştirici hissettirir, bu da stresi azaltabilir, gerginliği azaltabilir ve enerji seviyelerini yükseltebilir.


Soğuk taş masajları tipik olarak güvenli ve iyi tolere edilirken, bu terapiye kontrendike olabilecek bir sağlık durumunuz varsa önceden bir doktora danışmalısınız. Bu masaj, yakın zamanda radyasyon tedavisi aldıysanız, hamileyseniz veya kalp hastalığınız, yüksek tansiyonunuz, dolaşım sorunlarınız veya kan pıhtılarınız varsa yapılmamalıdır.


Comments


bottom of page