top of page

Spa Nedir?


Spa Nedir

SPA Kelimesi Anlamı Nedir?


Spa kelimesi Latince anlamıyla 'Selus Per Aqua' yani 'Sudan Gelen Sağlık' anlamına gelir. Kökleri Roma’ya uzanır ve su ile yapılan terapileri ifade etmektedir. Su ile gerçekleştirilen terapilerin uygulandığı yerler ise spa merkezi olarak adlandırılmaktadır.


Bireye bedensel ve ruhsal terapiler uygulayarak iyileşmesini sağlamayı amaçlayan spa merkezleri, bundan yüzyıllar öncesinde savaştan dönen askerlerin sağlıklarına kavuşmak için tedavi gördükleri yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Bu yöntem dünya geneline yayıldıkça kültürlere göre farklılık göstermeye başlayan spa kültüründe ana başlık her zaman su ile yapılan tedaviler olmuştur.


Spa Çeşitleri Nelerdir?


Çoğalan spa merkezlerinin sayısı nedeni ile uluslararası bir sınıflandırma ortaya çıkmıştır. Bu sınıflandırma sistemine göre kabul gören üç tür merkez belirlenmiştir:


· Medikal Spa: Sağlık personelinin gözetimi ve desteği ile hizmet verilen, tedavi odaklı merkezlerdir.

· Resort Spa: Tatil bölgesindeki otel içerisinde bulunan ve uzman terapsitler tarafından yönetilen merkezlere denir.

· Termal/Mineral Spa: Kaplıca kaynağından gelen, doğal termal suların bulunduğu merkezlerdir.


Spa Uygulamasının Faydaları


Spa nedir sorusunu cevapladığımıza göre, bu merkezlerde sunulan hizmetlerin faydalarının neler olduğunu inceleyelim. Genel olarak bakıldığında spa uygulamaları, kan dolaşım hızının düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan akışının düzenlenmesi, hızlanması ve yorgunluk belirtilerinin azaltılması anlamına gelir. Metabolizma hızlandığı zaman vücuttaki zararlı maddelerin ve toksinlerin de atılması kolay hale gelir.


Romatizma kaynaklı hastalıkların ve kas ağrılarının tedavisine de etki eden masaj uygulamaları, bölgesel olarak kan dolaşımını hızlandırarak rahatlamaya yardımcı olur. Kasları yumuşatır ve kasılmaları giderir bu uygulamalar sayesinde ağrılar azalır. Günlük hayatımızın getirdiği stres, yorgunluk ve uyku düzensizliklerinden kaynaklı sorunların vücut üzerindeki etkilerinin de azalmasına yardımcı olur.


Vücudun enerjisinin yenilenmesini sağlar ve zindelik verir. Psikolojik sorunlara neden olabilen uykusuzluk ve anksiyete gibi depresyon belirtilerinin azalmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda bölgesel olarak kan dolaşımını hızlandırması ile vücudun aktif olarak çalışmasını sağlar ve cilt sorunlarının azalmasına yardım eder.


MasözSPA Kuralları Nelerdir?

Spa bakımı esnasında ne giyileceği ve spa merkezinin kuralları, ilk kez giden müşteriler için merak konusu uyandırır, hatta bir fikri olmayan müşteriler için biraz gerginlik yaratan bir sorudur.


Öncelikle, merkeze girdiğiniz andan itibaren müzik ve atmosferin etkisiyle rahatlamaya ve gevşemeye başlayabilirsiniz.


Birçok merkezde müşterilere havlu, bornoz ve terlik vb. ihtiyaçları verilmektedir. Masaj sırasında vücuttaki kan dolaşımını etkileyecek lastikli malzemelerin giyilmemesi önerilir.


Randevunuzdan kısa bir süre öncesinde gelinmesi tavsiye edilir, böylece terapiye hazırlanma şansınız olacaktır. Masajdan da süre olarak kayıp yaşamadan tam olarak yararlanabilmeniz açısından önemlidir.


Vücuttaki sorunlu bölgeler ile ilgili masajdan önce terapiste bilgi verilmelidir. Yapılacak yanlış bir işlemin önüne geçmek için önemlidir.


Dinlenme amaçlı kullanılan spa alanlarında rahatlama sağlayabilmek için elektronik cihazların soyunma odalarında bırakılması mecburidir.

Comentarios


bottom of page