top of page

Spor Masajında ​​Yaralanma Rehabilitasyonu


Spor Masajında ​​Yaralanma Rehabilitasyonu

İnsanların spor masajına sahip olmasının ana nedenlerinden biri, spor yaparken, işte veya halka açık bir yerde rekabet ederken olduğu gibi çeşitli aktiviteler sırasında maruz kaldıkları bir yaralanmadan kaynaklanmaktadır.


Diğer masaj türleri, derin doku ve lenfatik drenaj gibi iyileşme sürecine yardımcı olur, ancak ilgili teknikler ve tedaviye dahil olan derin basınç nedeniyle bir spor masajı kadar iyi olmaz. Spor masajı ilk olarak, Yunanlıların Olimpiyat oyunlarını ilk kez düzenlemeye başladıkları zamandan beri, sporcuların yaralanmalarına yardımcı olmak için ortaya çıkmıştır. Katılanların, yaralanmaları önlemek ve onları sportif aktiviteye hazırlamak için turnuva boyunca düzenli tedavi görecekleri söylenmekteydi.


20. yüzyılda profesyonel sporcular arasında o kadar popüler hale geldi ki, antrenman rejimlerinin düzenli bir parçası haline geldi. Ancak spor masajı artık amatör spor dünyasına ve sporla ilgisi olmayanlara da uygulanmaktadır. Bunun nedeni, doktorların ve diğer tıp uzmanlarının hastaları spor masaj terapistlerine yönlendirmesiyle, spor masajının tıbbi sorunlara ve işle ilgili yaralanmalara yardımcı olabileceği gerçeğidir.


Tekrarlayan gerilme yaralanmalarından muzdarip olanlar, bölgedeki baskıyı hafifleterek ve kas ve tendonlardaki gerilimi azaltarak spor masajından faydalanacaktır. Ayrıca kronik sırt sorunları, fibromiyalji, migren, ameliyat sonrası hastalar ve daha ciddi nörolojik rahatsızlıkları olanlara da yardımcı olabilir.


Spor masajının yaralanmaları olanlar için harika olmasının nedeni, yalnızca kasların tedavi edilmesi değil, aynı zamanda yaralanma nedeniyle oluşan skar dokusu ve esnek olmayan kas liflerinin oluşumunu azaltmak için tendonlara ve bağlara da masaj yapılmasıdır. Yeni bir kan ve lenf akışı tedavi edilen bölgeyi dolduracağından ve bölgedeki ölü hücreleri ve toksinleri uzaklaştıracağından, şişkinlik ve iltihap büyük ölçüde azalacaktır.


Spor masajının diğer masaj türlerinden farkı, kısa, gergin kasları uzatmak için tedavi sırasında germe tekniklerinin kullanılmasıdır. Bir kasta bir yaralanma meydana geldiğinde, çoğu durumda o bölgedeki kaslar kasılır ve kısalır, bu da hareket kaybına ve bölgede ağrıya neden olabilir. Yumuşak doku gevşetme,

miyofasyal gevşetme ve kas enerji teknikleri kullanılabilir.


Masöz

Spor masajı sadece yaralanmalardan kaynaklanan ağrıyı azaltmakla ve insanların nasıl olduklarına veya sporlarına devam edebileceklerine geri dönmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaralanmanın tekrar oluşmasını da önler. Bir spor masajı tedavisinde aynı zamanda vücuttaki dengesizliklerin düzeltilmesine ve bu yaralanmanın geri dönmesini durdurmaya yardımcı olur. Örneğin birisi düz taban olduğu için ayağında ve ayak bileğinde ağrı olabilir, masaj ağrıyı azaltır ama sorun düzelmez. Bireyin, güçlendirme egzersizleri ve düzenli masaj tedavisi kullanarak ayak bileğini yeniden hizalamayı yavaşlatarak sorunu düzeltmesini sağlayarak, sorunun geri dönme olasılığı daha düşüktür.

İnsanlara, bir yaralanma meydana geldikten sonra en az 48 saate kadar masaj yaptırmamaları tavsiye edilmektedir, çünkü masaj tedavisi ters etki yapabilir ve bölgedeki şişliği artırarak ağrıyı artırabilir ve yaralanmanın genel olarak iyileşmesi daha uzun sürebilir. Bölgeye giden kan akışını azaltmak, şişliği, ağrıyı azaltmak ve en kısa sürede iyileşme sürecini başlatmak için dinlenmek, üzerine biraz buz koymak, sıkıştırmak ve yükseltmek her zaman en iyisidir.


Commenti


bottom of page