top of page

Spor Masajının Diğer Masaj Terapilerinden Farkı Nedir?


Spor Masajının Diğer Masaj Terapilerinden Farkı Nedir?

Spor masajı, yaralanmaların iyileşmesine yardımcı olmak, yaralanmaların başlangıçta oluşmasını önlemek ve performansı artırmak için spor faaliyetinde bulunanlar için geliştirilmiş bir tedavidir. Düzenli spor masajının kullanımı, profesyonel sporda uzun yıllardır tam zamanlı sporculara zorlu antrenman rejimlerinde yardımcı olarak kullanılmasından sonra son on yılda amatör sporda büyük ölçüde gelişmiştir.


Bir spor masajında ​​yer alan bazı teknikler, diğer masajlara benzer şekilde, efleuraj kullanımı, kasları ısıtmak ve istenmeyen toksinleri gidermek için kullanılan bir bölge üzerinde uzun ve derin bir vuruş olabilir. Petrisaj ve friksiyon tekniklerinin kullanımı, kasların harekete geçirildiği ve gerilimi azaltmak için daha derin basınç uygulanan farklı masaj türlerinde de benzerdir.


Spor masajı tedavisi görenler, kaslarda depolanan derin ağrıyı tespit etmek ve o bölgeden yayılan ağrıyı azaltmak için miyofasyal gevşetme ve nöromüsküler tekniklerden de faydalanacaktır. Kapsamlı bir spor masajı uygulamasından sonra dağılabilen tetik noktaları veya düğümler de bulunabilir.


Spor masajı benzer teknikler kullanmasına rağmen diğer masaj türlerinden farklıdır, çünkü bu teknikler kasların çok derinlerine uygulanır, böylece eklemler üzerinde daha az baskı oluşturur ve belirli bölgedeki ağrıları azaltır. Bir spor masajında, terapist sadece kasları değil, aynı zamanda eklemlerdeki bağlar ve tendonlar gibi diğer tüm yumuşak dokuları ve kasları birbirine bağlayan fasyayı tedavi edecektir, çünkü bu bölgelerde genellikle çok fazla gerginlik depolanır.


Esneme teknikleri, kas enerjisi teknikleri ve yumuşak doku gevşetme gibi diğer masaj tedavilerinde yer almayan bir spor masajı ile de ilgilidir. Bu teknikler, konuya bağlı olarak çeşitli şekillerde kullanılan kısa, gergin kasları uzatmak, ağrıyı azaltmak, eklem basıncını hafifletmek ve yaralanmaları azaltmak için uygulanır.


Bu tekniklerin bir spor masajında ​​kullanılmasının nedeni öncelikle sporculara yöneliktir, çünkü yarışmaya iyi katılmak için kasların gevşemiş, yumuşak, kan ve besinlerle dolu olması ve maksimum performans elde etmesi için tam olarak gerilmesi gerekir. Bir sporcu, gerilmemiş ve yumuşamamış soğuk, kısa kaslarla rekabet edecek olsa, yaralanmaları daha olası olur ve bir süre rekabet etmelerini engellenir. Ayrıca büyük ve sağlam kaslara derinlemesine nüfuz etmede oldukça etkilidir.


Masaj

Spor masajı, çok derin bir baskı uygulanacağından, bazı hastalık ve durumların neden olduğu ağrıları gidermek için de harikadır. Derin masaj ve germe teknikleri, kronik sırt ağrısı, fibromiyalji ve migren hastaları için faydalı olacaktır. Bir spor masajı, başka hiçbir masaj tedavisine benzemeyen benzersiz bir tedavidir, çünkü derin basınç ağrıyı rahatlatıcı esnemelere işaret eden böyle bir basınç kombinasyonu vardır, kaslar kaçınılmaz olarak gevşer ve genel ağrı ve gerginlik azalır.


Çok sert bir masajdan hoşlanıyorsanız, kendinize bir spor masajı yaptırın ve vücut tipiniz, rejiminiz veya özel sorununuz ne olursa olsun, terapist bir konsültasyon sırasında sizi ve koşullarınızı tanıyacak ve sizinle çalışacaktır. Spor yapıyorsanız, diğer masaj terapisi türlerinden daha canlandırıcı ve uzun süreli ağrı ve yaralanmalardan kurtulmak için daha iyidir.


Comments


bottom of page