top of page

Spor Yaralanmalarını Masaj İle Tedavi Etmek


Spor Yaralanmalarını Masaj İle Tedavi Etmek

Sporcularla çalışan her masaj terapistinin birinci önceliği, her sporun biyomekaniğinin yanı sıra eksantrik ve konsantrik yüklerin eklemlere ve kaslara nerelere bindiğini anlamak olmalıdır. Aşağıda, sporcu müşterilerinizde görebileceğiniz en yaygın yaralanma türlerinden üçünü nasıl değerlendireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Bunlar; omuz yaralanmaları, plantar fasiit ve lomber ile ilgili yaralanmalar.


Omuz Yaralanmasının Değerlendirilmesi


Beyzbol, futbol, ​​tenis, voleybol ve hatta gülle atma gibi büyük ölçüde omuz eklemine bağlı sporlara katılan sporcular, omuz yaralanmalarına karşı hassastır. Potansiyel omuz yaralanmasını değerlendirmek, masaj terapistlerinin omzun pozisyonuna ve omzun yerçekimi içindeki ve dışındaki hareket açıklığına bakmasını gerektirir. Örneğin bir beyzbol oyuncusunda, kolunu yavaşlatan arka manşet üzerindeki eksantrik yük, dokularda palpe edilebilir miyofasiyal nodüllere neden olabilir ve bir çizik testi, azalmış iç rotasyon gösterebilir. Rotator manşet sıkışması semptomlarını yeniden oluşturmak için tasarlanmış Neer Sıkışma Testi, supraspinatus tendonu veya biseps brachii tutulduğunda semptomlar yeniden üretileceğinden başka bir iyi değerlendirme aracıdır.


Plantar Fasiit Değerlendirilmesi


Koşucularda ayağın işlevi genellikle alt bacağın maruz kalacağı yaralanmaların türünü belirler. Koşu sırasında aşırı pronasyonda kalan bir ayak, ayak ve baldır için bir dizi farklı soruna neden olur. En sık görülen yaralanma plantar fasiittir. Bu durum topuk ağrısına ve sıklıkla ayak kemerinde yayılan ağrıya neden olur. Hasta sabah ilk adımlarını attığında ağrıdan şikayet edecektir. Müşteri ayak kemerinin nasıl iyileştiğini görmek için ileri ve geri hareket ederken kemerin içini hissederek yaralanmaya neyin neden olduğunu belirleyebilirsiniz. Daha sonra, masaj terapistleri vücudun kendi vücut ağırlığını femurdan ayağa nasıl kabul ettiğine bakmalıdır. Squat yaparken ayağa binen yüklere bakmak, koşu sırasında ayağın maruz kaldığı yükleri çoğaltmak için yapabileceğiniz en yakın şeydir.


Anterior tibialis için manuel direnç testi de yararlıdır. Baldır kasları kronik olarak gerginse, bu değerlendirme anterior tibialis kasının işlevini azaltacaktır. Gastroknemius ve soleus kasındaki miyofasyal gevşeme, anterior tibialis'in işleyişini düzeltmeye yardımcı olabilir. Anterior tibialis üzerinde çalışmak, posterior sıkılığın stresi nedeniyle gelişen miyofasyal nodüllerin hafifletilmesine de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir müşteri plantar fasiit ile ne kadar uzun süre acı çektiyse, plantar yüzeyinin kalkerliden ayrılıp ayrılmadığını belirlemek için, bir MRG onları birinci basamak hekimlerine sevk etmek isteyebilirsiniz.


Masaj

Lomberle İlgili Yaralanmaların Değerlendirilmesi


Golf gibi rotasyon gerektiren bir spora katılan bir sporcudaki bel ağrısı, birçok şeyden sorumlu tutulabilir, bu nedenle bir masaj terapistinin ekarte etmesi en kolay şey, ağrı ve işlev bozukluğunun kalça işlev bozukluğundan kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır. Kalçalar, pelvisi tutan ve sakroiliak eklemleri doğrudan etkileyen şeydir. Hastayı sırtüstü ve yüzüstü değerlendirin, femuru iç ve dış rotasyona döndürün ve miyofasyal kısıtlamalara dikkat edin. Hasta yüzüstü pozisyondayken, femurun hareket açıklığı ve hizalanma eksikliği olduğunda fasyal kısıtlamaların eklem üzerinden nasıl geçtiğini görebileceksiniz. İç ve dış hareket açıklığı yapılırken femurun hareket açıklığı benzer olmalıdır. Tarafları iki taraflı olarak da karşılaştırın. Kısıtlamanın en fazla olduğu taraf neredeyse her zaman lomber şikayetin olduğu tarafla ilişkilidir.


コメント


bottom of page