top of page

Spor Yaralanmalarının İyileşmesinde Masajın Faydaları


Spor Yaralanmalarının İyileşmesinde Masajın Faydaları

İyileşmeyi gerektiren bir spor veya egzersizle ilgili yaralanma, performansınızı haftalar hatta aylar boyunca devre dışı bırakabilir. Masaj terapisi, iyileşmeyi hızlandırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olmak için birçok önemli fayda sağlayan bir tür fizik tedavidir.

Önerilen bir fizik tedavi programıyla veya hatta sadece dinlenmeyle birlikte, terapötik masajın faydaları, spor yaralanmalarının iyileşmesini büyük ölçüde artırabilir ve hızlı bir şekilde tekrar harekete geçmenizi sağlayabilir.


Teşhis Sonrası Masaj Harika Bir Terapi Olabilir


Bir masaj terapisti, sporla ilgili herhangi bir yaralanmayı teşhis edemez ve etmemelidir; ancak doğru teşhis konulduktan sonra iyileşmenizde kesinlikle rol oynayabilirler. Bu teşhis ile masaj terapistleri, diğer tedaviler sırasında vücudunuzu esnek ve rahat tutmak, dinlenme dönemlerinde daha iyi iyileşmeyi desteklemek için bir tedavi planı ve programı hazırlayabilir.


Masajın faydaları o kadar çoktur ki, birçok doktor ve fizyoterapist spor yaralanmalarının iyileşmesi için tedavi planlarının bir parçası olarak terapötik masajı önermektedir.


Masaj Terapisi Spor Yaralanmalarının İyileşmesine Nasıl Yardımcı Olur?


Kas, kemik, bağ ve tendonlardaki spor yaralanmaları aşırı derecede ağrılı olabilir ve iyileşmesi uzun zaman alabilir. Masaj terapisi, yaralanma ağrısının yanı sıra fizik tedavi ile ortaya çıkabilecek ağrıları gidermeye yardımcı olduğu için iyileşme sürecinin kritik bir parçası olabilir.


İyileşme planına eklenen masaj, vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olduğu için birçok kişinin iyileşme tedavilerinden daha iyi sonuçlar almasını mümkün kılar. İsveç masajı, tetik nokta masajı ve diğer masaj türleri, bir egzersiz veya spor yaralanmasından sonra fiziksel iyileşmeyi şu şekilde iyileştirir;

  • Artan Kan Akışı - Oksijen, iyileşme için kritik bir bileşendir. Vücut dokusu ne kadar fazla oksijen alırsa o kadar hızlı iyileşir. Masaj, bu bölgelere daha iyi kan akışını teşvik etmek için sıkı kasları gevşetir ve onlara daha fazla oksijen verir.

  • Esnekliği Artırma - Masajın bir başka yararı da, artan oksijen ve kan akışının, etkilenen bölgeleri gevşetmesi ve esnetmesi, esnekliklerini ve hareket açıklığını geliştirmesidir.

  • Ağrıyı Azaltma - Gerginliği ve düğümleri gevşeten, kanın daha iyi akmasını sağlayan masaj, bu bölgelerdeki ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir.

  • Stresi Azaltma - Masaj, hem yaralanma hem de aşırı kullanıma bağlı fiziksel vücut stresinden ve endişeden kaynaklanan zihinsel ve duygusal stresten, bir spor yaralanmasının psikolojik unsurundan önemli ölçüde rahatlama sağlayabilir.

  • İyileşme Süresini Hızlandırma - Vücutta masaj yoluyla oluşturulan daha sağlıklı fiziksel durum, dinlenme ve fizik tedavinin etkisini büyük ölçüde artırabilir ve iyileşme süresini hızlandırabilir.


Masaj

Düzenli Spor Masajı Yaralanmaları Nasıl Önleyebilir?


Masaj, bir tür spor yaralanmasından sonra iyileşmek için etkili bir terapi olsa da, yaralanmaları önlemek için de etkilidir. Bu yaralanmaların çoğu, kaslar gergin olduğunda ve esneklik azaldığında meydana gelir.


Enflamasyonu, gerginliği ve ağrıyı azaltmak için her türlü spor aktivitesinden sonra terapötik masaj, efor sonrası iyileşme süresini azaltabilir ve böylece vücut bir sonraki antrenmana hazır olur.


Masaj, Spor Yaralanmalarının İyileşmesinde Önemli Bir Unsurdur

Yaralanmanızın küçük olup olmadığına, sadece dinlenmeye veya ameliyat ve fizik tedavi gerektirecek kadar yeterli olup olmadığına bakılmaksızın, masaj terapisi vücudunuzun olduğundan daha iyi ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Yaralanmaların önlenmesi ve iyileşmenin hızlandırılması için kullanılan masaj, güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın önemli bir bileşenidir.

Comments


bottom of page