top of page

Sporcu Olmayanlar İçin Spor Masajının Faydaları Nelerdir?


Sporcu Olmayanlar İçin Spor Masajının Faydaları Nelerdir?

Düzenli spor masajlarından faydalanmak için profesyonel bir sporcu olmak zorunda olmadıklarına şaşıran pek çok insan vardır. Bu nedenle, masajın faydasını ve bir tür egzersiz veya spor yapıyorsanız, sporcu olmayan biri olarak spor masajının nasıl yardımcı olabileceğini öğrenebilirsiniz.


Spor Masajı Nedir?


Yumuşak doku yapıları kas, tendon, bağ ve fasyadan oluşur. Masaj, farklı yoğurma ve baskı teknikleri ile yumuşak doku yapılarını gevşetmeye ve canlandırmaya yardımcı olmayı amaçlar. Bu yapılar, örneğin spor salonunda antrenman yapmak veya sadece masa başında oturmak gibi çeşitli nedenlerle sıkışabilir. Aynı şeyi yapan birkaç farklı masaj şekli vardır; İsveç masajı, derin doku masajı ve spor masajı.

İsveç masajı, dolaşımı iyileştirmenize, kasları gevşetmenize ve gevşemenize yardımcı olacak teknikler kullanır. Bu, daha hafif basınç ve çok akıcı bir vuruş tekniği ile yapılan bir masaj olma eğilimindedir.


Derin doku masajı, gerilimi kasların derinliklerinde hafifletmeye ve serbest bırakmaya yardımcı olan teknikleri kullanır. Genellikle kronik ağrılar ve ağrılar için kullanılır. Bu, hala akıcı bir vuruş tekniği olma eğilimindedir, ancak önemli ölçüde daha fazla basınç uygulanır. Ancak baskı sizin kontrolünüzde olmalıdır.


Spor masajı, kasların iyileşmesine yardımcı olmak, yaralanmaları önlemek ve vücudunuzu gelecekteki egzersizlere hazırlamak için kullanılır. Ayrıca kas spazmlarını azaltmaya ve ayrıca biriken laktik asidi azaltmaya yardımcı olacaktır. Spor masajı, önceki iki masajın her iki yönünü de içerir, bu nedenle uzun akan vuruşlar basınçla karıştırılır. Tek gerçek fark, spor masajının tetik nokta tekniklerine de biraz daha fazla konsantre olma eğiliminde olmasıdır. Bu, masaj yaptığınızda bir gerginlik veya hafif rahatsızlık bulursunuz, sonra ona sabit bir baskı uygularsınız, bu da kasın serbest kalmasına ve dağılma hissi vermesine izin verir.


Masöz

Spor masajı ayrıca hedeflenen belirli alanlara da bakar. İsveç masajı yaygın olarak sırt veya tüm vücut için kullanılırken, spor masajı özellikle eklem bölgesindeki bir kas grubuna veya kaslara bakabilir.


Çalışmak, egzersiz yapmak ve sadece genel işler yoluyla vücudunuz çok fazla kas kullanır ve onları masaj yoluyla rahatlamaya ihtiyaç duyan bir duruma sokar. Masaja ihtiyacı olan bir sporcu veya yaralanma sonucunda spor masajı yaptırıyor olmanız arasındaki fark, seanslar arasında ne kadar süre gidebileceğinizdir. Sadece sıkı kasların bakımını istiyorsanız 2-4 hafta arayla, eğer bir sporcuysanız 1-2 hafta arayla masaj yaptırmayı düşünebilirsiniz.


Profesyonel sporcular, yaralanmaları uzak tutmanın bir yolu olarak masaj yaptırma eğilimindedir. Sporcular çoğunlukla sıkı kaslardan muzdariptir. Sıkı kaslarla, bir yaralanma alma şansı daha yüksektir ve masaj, bu gergin kasları gevşetmek için harika bir araçtır. Daha düzenli olarak masaj yaptırmaya bakmalarının nedeni budur. Masaj herkes ve herkes için olabilir ve sporcu olsanız da olmasanız da kaslarınızın gevşemesinden fayda göreceğinizi düşünüyorsanız spor masajının keyfini çıkarırsınız.


Comments


bottom of page