top of page

Stres Nasıl Yönetilir?


Stres Nasıl Yönetilir

Herhangi bir tür stresin kaçınılması gereken bir şey olduğu veya bu durumun bizi otomatik olarak kötü hissettirdiği inancı vardır. Gerçekte stres, yalnızca fiziksel veya duygusal baskıyla karşılaştığımızda vücudumuzun harekete geçirdiği bir tepkidir. Stresle ilişkili duygular yaşadığımızda, bu belirtileri ayırt etmek biraz daha zor olabilir ve nasıl tedavi edileceğini bulmak daha da zor olabilir.


Hayatı tehdit etmeyen durumlara iyi stres denir ve küçük dozlarda bize bir görevi tamamlamak için ihtiyaç duyabileceğimiz itici gücü verir. Kötü strese aşinalığımız çok yaygın bir şeydir. Olumsuz yaşam olaylarıyla, büyük zorluklarla veya muazzam miktarda baskıyla karşı karşıya kaldığımızda, fiziksel, duygusal ve zihinsel belirtiler fark edebiliriz ve bu uzun süreler boyunca yaşandığında sorunlar ortaya çıkabilir.


Stresli Bir Durumla Karşılaştığımızda Ne Olur?


Vücudunuz bir stres tepkisini tetiklediğinde artan kalp atış hızı, terleme, titreme veya yüksek tansiyon gibi semptomlar yaşayabilirsiniz. Bir stres tepkisi sırasında, beynin alarm sistemi devreye girer ve bir adrenalini harekete geçirerek bu fiziksel semptomlara neden olur. Adrenalin kanımıza yüklendiğinde, kalp daha hızlı atabilir, nefes alma hızlanabilir ve algılanan tehdit sırasında bize yardımcı olmak için çeşitli diğer bedensel tepkiler aktive olur.


Adrenalin azalmaya başladıktan sonra, stres tepkisinin ikinci kısmı başlar, ancak durumu hala bir tehdit olarak algılarsak, beynimizde çeşitli hormonlar dolaşır ve sonunda vücudun ana stres hormonu olan kortizol hormonunu serbest bırakır. Tehdit sona erdiğinde kortizol seviyeleri düşer ve stres tepkileri sona erer.


Her gün aşırı bir tehdide maruz kalmasak da, stres duygularına yol açabilecek ve bir tepkiyi tetikleyebilecek birçok durum vardır. Uzun süreler boyunca deneyimlendiğinde, vücuda zarar verebilir ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak giderek daha fazla semptom fark ettiğinizde bu durum gündelik hayatınızı etkileyebilir.


Stres Vücutta Nasıl Görünür?


Fiziksel olarak stres, ağrı ve sızı, baş ağrısı, kas gerginliği ve bitkinlik gibi duygulara neden olabilir ve bu da yüksek tansiyon, uyku sorunları, sindirim sorunları veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi gibi daha karmaşık semptomlara yol açabilir. Ayrıca, stres vücutta iltihaba neden olabileceğinden çeşitli kronik sağlık koşullarına yol açabilir.


Endişe, asabiyet, kaygı, bunalmış hissetme, öfke, motive olamama, konsantre olamama, hafıza sorunları ve üzüntü gibi duygular yaşamamıza da neden olabilir. Tükenmişlik, vücudumuz uzun bir süre stres yaşadığında ortaya çıkabilir ve bu stresi yaşayanların kendilerini bitkin, fiziksel ve duygusal olarak tükenmiş hissetmelerine veya baş edemediklerini hissetmelerine neden olur.


Masöz

Stresi Yönetmek için İpuçları


Rahatlatıcı aktiviteler planlayın: Bu herkes için farklı olabilir, ancak mümkün olan her yerde gününüzü neşe ve rahatlama getiren bir şey yapmak için bölmek, günün daha stresli kısımlarıyla biraz daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bu, hoşunuza giden bir hobi yapmayı, müzik dinlemeyi ve hatta bir arkadaşınızla sohbet etmek olabilir.


Düzenli masaj yaptırın: Masaj terapisi harika bir rahatlatıcı aktivite olabilir. Masajın pek çok faydası vardır, ancak stresi azaltmak çok önemlidir. Masaj sadece kendinizi daha rahat hissetmekle kalmaz, aynı zamanda kas ağrısı, ağrı ve gerginlik gibi stresli hissetmekle ilişkili fiziksel semptomlara da yardımcı olur. Kalp atış hızını ve kan basıncını düşürmeye, vücudun bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir masaj yaptırdığımızda dopamin ve serotonin gibi hormonlar arttığı ve kortizol azaldığı için beyine de fayda sağlar.


Aktif olun: Egzersiz yapmak, vücudunuzu hareket ettirmek ve aktif kalmak, harika bir stres kırıcı olabilir. Bunun nedeni büyük ölçüde aktif olduğumuzda ortaya çıkan, ruh halini, özgüveni, rahatlamayı iyileştirebilen ve stres yaşadığımızda bizi aşağı çeken olumsuz duyguları azaltabilen endorfinlerdir.


Stres atma yolculuğunuza hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız, deneyimli masaj terapistlerimizden birinden randevu almak için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Comments


bottom of page